Bilim dışı uygulamalar

yasliCOŞKUN ÖZDEMİR

Sağlık  alanında bilimselliği ve güvenilirliği kuşkulu çeşitli uygulamalar yurdumuzda yaygın bir şekilde süregeliyor.

Denetim mekanizmalarının çok yetersiz kaldığı açık.

Bitkisel ürünlere de kısaca değinerek TV’lerde, gazetelerdeki ve internetteki yayınlarda saptadıklarımı örneklerle anlatacağım.

y

1- Manyetik yatak merkezleri: Bu yatağın ölü hücreleri canlandıracağı vaadi ile yıllardır tedavi veriliyor ve yatak satışı yapılıyor.
2- Akupunktur merkezleri: Akupunkturun bilimsel bir temeli olduğu biliniyor.

Ancak birçok uzman, akupunkturu hiçbir şekilde etkinliği olamayacağı bilinen hastalıklar için kullanıyor. Bunlar arasında genetik kas hastalıkları da var. Kullananlar arasında Sağlık Bakanlığı’nın akupunktur komisyon başkanı var.

3- Yunus terapi merkezleri: Yunuslarla engelliler ve otistikler için tedavi sağladıklarını ileri sürüyorlar.
4- Hacamat ve sülükle tedavi merkezleri: Hacamatın çeşitli hastalıklarda yararlı olduğu ve peygamberimizin (Miraç öncesi) bunu kullandığı, bunu en iyi tedavi olarak övdüğü, halkına tavsiye ettiği bildiriliyor. Hacamat için kurslar var. Seansı 80-100 lira civarında.

5- York testi: Bir kan testi ile sizin için hangi gıdaların hangi meyve ve sebzelerin yararlı ve uygun olduğu bildiriliyor.
6- Bioenerji: Birçok hastalık için kullanılıyor. Endikasyonlar nedir hangi durumlarda yararlıdır?
7- Ozon tedavi merkezleri: Çeşitli hastalıklara uygulanıyor. Çarpıcı sonuçlar bildiriliyor. Hangi bilimsel araştırmalara dayandığını, ne sonuçlar alındığını iyi bilmiyoruz.

8- Nöral tedavi, EEG frekans analizi, manyetik brain mapping: Bunların nasıl bir tedavi olduğu ne sonuçlar verdiği hakkında net bir bilgimiz yok. Oysa kongre bile yapılıyor.
9- Diyazon: Etkili bir diyabet tedavisi olarak bir profesör tarafından takdim ediliyor.
10- Jın Tong: Bilezik ilaçsız tansiyon tedavisi sağlıyor!

11- 4 lü kırışık seti… Kırışıkları süratle düzeltiyor. TV’lerde bunun gibi bitkisel takviyeler adı altında pazarlanan ve şifa sağladığı iddia edilen çok sayıda ürün var.
12- Kök hücre tedavileri: Kök hücre ile ilgili çeşitli vaadler veriliyor. Gizli, açık uygulamalar yapılıyor, medya sorumsuzca bunlara aracılık ediyor. Hasta çocukların aileleri doğaldır ki heyecan içindeler ve büyük umutlar taşıyorlar.

Güçlü bir olasılıkla yazık ki büyük bir düş kırıklığı yaşayacaklar. Kök hücre ile iyi sonuçlar için daha zamana ihtiyaç olduğu anlaşılıyor.
Kozmetikler, pudralar, kremler, meyve sebzelerde tarım ilaçları, salam ve sucuklar, giysilerde kanserojen boyalar, sahte ballar gibi çok sayıda güvensiz ürünlerden söz edildiğini biliyoruz.

Serbest piyasa ekonomisinin, küreselleşmenin, neoliberalizmin geçerli olduğu ülkemizdeki yönetim yazık ki bunlarla mücadele etme iradesine sahip değil.
Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı’na devrettiği otoriteyi kazanmalıdır. Bakanlık çok etkin denetim mekanizmaları kurabilmelidir.

Çok gecikilmiştir. Bu yukarıda saydıklarımız etkili tedaviler ise neden ünlü text booklarda yer almazlar? Sağlık Bakanlığı’nın bu konularda halkı aydınlatmak gibi önemli bir görevi var.

Tabip Odalarının bu alanda faaliyet gösteren komisyonları süreklilik kazanmalı ve denetim için yönetimle işbirliği yapmalıdır. Halkı aydınlatıcı ve yanlışlıklardan koruyucu TV programları için de Tabip odalarına geniş yetki verilmesi yerinde olacaktır.

http://www.aydinlikgazete.com/yazarlar/232-coskunozdemir/52318-coskun-ozdemir-bilim-disi-uygulamalar.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: