Yeni hedefleri Yedikule bostanı ve Kaz Dağları

uğur-böcekHazal Ocak/Mustafa Çakır

Fatih’te Yedikule bostanlarının da yer aldığı “dünya mirası alanı” ve “Kara Surları İş Koruma alanı”nda daha önce planlanan Yedikule Konakları’nın dışında yeni konut blokları yükselecek.

Üzerine bir de açık spor tesisi inşa edilecek. İmar Komisyonu’nun CHP’li üyesi Esin Hacıalioğludünyada tarihi eserlerin korunduğuna dikkat çekerek “Zemin altı araştırması yapıldığına dair bir tane rapor görmedik. Belki zemin altında bir tarih var. Yeşil alana konutlar ilave edeceğinize orayı kamulaştırın” diye tepki gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) meclis toplantısında dün Yedikule Bostanları ve civarı için hazırlanan plan değişikliği teklifi görüşüldü. Teklife göre bosstanlar üzerine Botanik Park, açık spor tesisi ve konut yapılacak. . Gazetemize konuşan CHP’li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu sur içinde 300, sur dışında ise 500 metrelik koruma bandı oluşturulması gerektiğini ancak teklifte böyle bir koruma alanı oluşturulmadığını vurguladı.

Hacıalioğlu “Orada yapılan Yedikule konaklarını yanlış olduğunu bizzat Fatih Belediyesi kabul ediyor. Arazinin kenarına yeni konutlar ilave ediyorlar. Arazinin kenarına konut ilave edeceğinize kamulaştırın. Bostanların yakınında yerleşik bir mahalle var. Buyrun bu mahalleye fonksiyon katalım. Surların koruma altına alınması lazım. Ekolojik tarihi sıfırlıyorlar. Belki zemin altında tarih var” diye konuştu.

 “Yeşil alan korunmalı”

Teklif için Ulaşım Planlama Müdürlüğü olumlu, Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü olumsuz görüş bildirdi. İstanbul Yenileme Alanları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da teklifi uygun buldu. Teklifte “Açık Spor Tesisleri” alanının bir kısmı konut alanına alınırken parklar ve dinlenme alanında kalan bir kısım da açık spor tesisi alanına dahil edildi.

Komisyon plan değişikliğine “Teklife konu alan içerisinde yer alan konut alanları bir bütün halinde değerlendirilerek Fatih Belediyesi tarafından kentsel tasarım projesi hazırlanacak ve ilgili kurul onayına sunulacaktır. Konut alanlarında yer alan blok ebatları bu projeye göre netleştirilerek kuruldan onaylı projeye uygun olarak 1/1000 ölçekli plana yeniden işlenecektir.

Kuruldan onaylı projesine göre 1/1000 ölçekli planda yeniden düzenleme yapılmadan konut alanlarında yapı ruhsatı düzenlenemez” notunu ekleyerek meclise havale etti. CHP’li üyeler plan değişikliği için ret oyu kullanırken AKP’li üyelerin “”evet” oyu ile değişiklik onaylandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/144561/Yeni_hedefleri_Yedikule_bostani.html

****************

Talan sırası Kaz Dağları’nda

Mustafa Çakır

Karadeniz’de dereleri kurutan HES’ler şimdi de Kaz Dağları’na inşa ediliyor.

Karadeniz’de tepki çeken HES’ler şimdi de tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü Kaz Dağları’na yapılıyor.
Balıkesir Enerji Grubu projeleri kapsamında İkizcetepeler, Cüneyt, Dursunbey, Kızılkeçili, Kocadere, Mıhlı ve Susurluk HES olmak üzere toplam 7 HES projesi planlanıyor. Manastır HES projesi ise iptal edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş’ün soru önergesine verdiği yanıtta, çevresel, teknik, ekonomik ve sosyal açıdan uygun bir proje olması durumunda, firma tarafından gerekli izinlerin alınmasını takiben gerçekleştirileceğini bildirdi.

Eroğlu, 7 HES projesinden birinci derecede etkilenecek yerleşim birimi savunurken, “İlgili kurumlar, enerji talebimizin bir şekilde karşılanabileceği; ancak çevreye ve insana verilecek zararların telafisinin zor olacağı bilinciyle hareket ederek, ülkemizin enerjide büyük oranda dışa bağımlılığını azaltmaya yönelik olarak yenilenebilir enerji ve yerli kaynaklarımızın değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütmektedir” dedi.

CHP’li Gümüş ise Kaz Dağları’na inşa edilecek olan HES’lerin doğa, kültür, jeolojik ve tarihsel dokuya zarar vereceğine dikkat çekti. HES’lerin yanı sıra su toplama amaçlı baraj projelerinin de planlandığını dile getiren Gümüş, “Bu barajlarda toplanacak sularla bölgedeki yazlık evlerin su ihtiyaçlarının karşılanacağı ifade edilmektedir” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/144627/Talan_sirasi_Kaz_Daglari_nda.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: