Mısır koalisyondan çekiliyor

özkayaOrhan Özkaya

Suudi Arabistan’ın Yemen işgalini gerçekleştirebilmek için kurduğu koalisyona, Körfez ülkeleri yanında Mısır’ın katılması ilerici kamuoyu ve emperyalizmle mücadele eden ülkeler tarafından sorgulanıp,

Sisi yöne timinin tutumunun eleştiri konusu yapılması ve ABD’ ye geri dönüş mü yapılıyor, sorularını gündemden düşürmemiş idi.

Yemen halkının çektiği acıların boyutları her geçen gün artarken, Mısır devrimcileri Sisi ve tayfasına baskılarını arttırmış, Suudi politikalarının ekonomik teslimiyetini ortalığa dökmüştü. Müslüman Kardeşlere karşı Suudilerin Mısır’a verdiği 6 milyar dolarlık yardım paketi her şeyi açıklamaya yetiyor.

İşler hava saldırılarıyla sonuç vermeyince, kara ha rekâtına yönelmeye kalkışmak, Mısır tarafının tepkisini çekti ve ayrışmalar başladı. Zaten Mısır devrimci güçlerine yakışmayan bu işbirliği, kısa sürede dağılmak durumuyla karşı karşıya geldi.

Bunun üzerine Suudi Arabistan Savunma Bakanı Muhammed Salman, “Bize karşı dilencilik yapıp sadaka isteyenler kadir bilmezlik edip Yemen’de çözümün barışçıl yollarla bulunması gerektiğini söylüyorlar.

Bizim Mısır’ın havadan ve karadan desteğine gereksinimimiz yok. Hava kuvvetlerimiz dünyanın en güçlü kuvvetlerinden biridir. Deniz kuvvetlerimiz de bölgeye egemen durumdadır.

Bizim, ihaneti kendilerine yakıştıran müttefiklere ihtiyacımız yoktur” diyerek, yalnız kalma duygusunu dışa vurarak, para imparatorluğunun dayatması altında, çevresine hâkim olacağı aymazlığını yansıtmakta.

Oysa artık dünya çok kutuplu hale gelmiş, ABD ve Batı emperyalizmi geri çekilmeye doğru hızla yol alıyor, Yemen’de direnen devrimci halk ordularını aşamıyor, Suriye’de İŞİD ve El Kaide gibi en cani örgütleri destekleyerek ve her türlü silah ve lojistik desteği sağlayarak, yoksul halkların üzerine saldırtıp, sömürü düzenini korumaya çalışıyor.

ABD, zencilere Şii zulmü uyguluyor     

Ortadoğu’da enerji kaynaklarını gasp edebilmek için, kendi koyduğu “demokrasi” “insan hakları” ilkelerini ayaklar altına almayı umursamadan, böcek gibi insanları ezip geçmekte, kendi askerini kullanmayı terk ederek işbirlikçi, paralı Suud askerleri gibi dünyanın geri kal mış bölgelerinde;

Afganistan’da Talibanla başlayan El Kaide terörünü, Irak’ta El Nüsra ve tü revlerini, Suriye’de İŞİD, Afrika’da Boko Haram, Yemen’de El Şebab gibi insanlık dışı yaratıkları etnik soykırımın cellâtları olarak kullanmaktan geri durmuyor.

Birde bunlarla mücadele ediyormuş gibi senaryolar uygulayarak, sözde İŞİD’i bombardımana tabi tutuyormuş havasını ortalığa pompalıyor. Ülkesindeki ezilen zenci halka karşı da, Orta doğu’daki Şiilere uyguladığı katliamları kışkırtıcı politikaları terk etmeden sürdürüyor. Polis devleti uygulamalarını halkı sindirebilmenin en önemli unsuru olarak görüyor.

Baltimore kentinde polisin gözaltında iken işkenceyle öldürdüğü Freddie Gray’ın cenaze töreninde ordu sokağa çıkmak zorunda kalıyor.

Daha önce polis tarafından, karakola götürülürken boğularak öldürülen Eric Garner’ in kızının cenaze töreninde, babasının polisler arasında, “Nefes alamıyorum!” diye, isyan ede ede can verdiğini belirtmesi, toplumun öfkesini kabartmış, gelinen çıkmazı ortaya koymuştur.

2014 yılı itibariyle polisin öldürdüğü zenci sayısının 20’yi aşması gidişin geri dönülmez noktaya geldiğini gösteriyor. Bütün bu olaylar daha önce 100 kentte protesto edilmiş, ABD tarihinde 1950’li yıllara geri dönüşün habercisi olmuştur.

Her geçen gün ABD, kendi sorunlarının yoğunluğu altında kalarak, dünyaya yön vermeyi sürdüremez, siyah yoksulluğun boyutu silah ve cinayetler işleyerek baskılanamaz. Pentagon’un ayağındaki postal, ne kendi halkının ve ne de dünya ezilen halklarının kafasını ezmeyi sürdüremez.

Bütün dünyanın ezilenleri büyük bir direniş içersinde, emperyalist cephe çökmeye mahkûm.

Hastalıklı ömrünü uzatmaya çalışması boşuna bir çabadır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: