‘’At etini İmha etmeyelim, fakirlere dağıtalım’’

özkayaOrhan Özkaya

İnsan bir tüketim böceği değildir

 Sonunda bu da oldu dedirtecek bir öneri Alman milletvekili Hartwig Fische’den geldi.

Fische, için de at eti tespit edilen gıdaların imha edilmesi yerine, bunların fakir halka dağıtılmasını önerecek kadar kendinden geçmiş olmalı.


At etinin bütün marketleri istila ettiği ve skandal haline geldiği Avrupa pazarları bu haberlerle çalkalanıyor.

Almanya’da iktidar partisi milletvekili Hartwig Fische, at eti bulunan gıdaların imha edilmesi yerine, yoksul halka dağıtılmasının olumlu olacağını belirterek ne kadar gerçekçi olduğunu gösterdi!

Alman Bild gazetesine açıklama yapan milletvekili Fische, “Gıda değeri bu kadar yüksek yiyeceklerin imha edilmesine gönlüm razı olmuyor.

Tarihi geçmeyen bu gıdalar, ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılmalı” diyerek, tarihi bir açıklama da bulundu ve tarihin değerli sayfalarında yerini aldı.

Ayrıca Fische, içinde at eti bulunan gıdalarla ilgili olarak başka bir öneri daha yaptı Fische,  at eti bulunan gıda ürünlerinin üzerine “bilgi notu” yazılarak, tüketmek konusunda halkın kendi sinin karar vermesinin doğu olacağını belirterek, serbest piyasa kurallarının tam bir serbestlikle uygulamasının önünün açılmasına katkı koymasına dikkat çekti.

‘’Söz konusu yiyecekleri tüketip tüketmeyeceklerine halk kendisi karar vermeli’’ şeklinde görüş bildirmesi, ne kadar halkı düşündüğünü göstermesi açısından önemli sayılmalı.

Halk sağlığı diye bir şeyi her halde bu kişi unutmuş görünüyor.   Bir sağlık kontrolünden geçmesini salık veren çıkar diye düşünmek gerekir.

Bu Alman vekile tepki hemen geldi, tüketici dernekleri, çok sert açıklamalar yaparak durumu protesto ettiler. Kapitalist zihniyetin kendisi ve onu temsil edenle rin kafa yapısını ortaya koyan bu ifadeler, insanın tüketim böceği gibi görüldüğünün kanıtı olsa gerek.

Almanya’da içinde at etiyle karıştırılmış 180 bin kutu lazanyanın imha edilmeyi beklediği belirtiliyor. Bu tür haberler Türkiye’de de zaman zaman yer alıyor.

Almanya’daki bu olay, Sakarya’da at ve eşek eti olarak bazı gıdalarda görülmeye başlandı diye basına yansıyınca, tepki alışılmış bir durum olarak karşılandı.

Çünkü halk, sucuk ve pastırma, sosis larda ve bazı gıdalarda bu tür haberlere alıştırıldığı için yeni gelişmeyi yadırgamadığı uzun süredir tepkisiz kalınmasında da anlaşılmakta.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

Post-truth

Her gelecek, kendine bir geçmiş arar..

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: