Topraklar markette satılan mal değildir

özkayaOrhan ÖZKAYAsoru

Ülke toprakları markette satılan mal değildir

    Ekonominin itici gücü olarak kabul edilen inşaat sektöründeki mevcut tıkanmalar, konut stoklarındaki çok yoğun yığılma ve bunun milyonluk rakamlara ulaşması, özellikle İstanbul’da konut stoklarında büyük balonların oluşması, artan fiyatlara halkımızın yetişememesi üst üste binince, çözümü yabancılara konut satışını gündemin başına alma gereksinimi doğmuş durumda.

Küresel sermayenin temsilcisi medya, bu konuyu uzmanları seferber ederek yerli, yabancı şirket uzmanlarıyla masaya yatırıyor ve yabancıların satışlar sırasında karşılaştıkları sorunları dizi programlarla kamu oyuna aktarıyor.


Küresel ekonomi uğruna yıllardır yabancılara tanıdığımız kapitülasyon niteliğindeki tek yanlı imtiyazlarla dolu taşınmaz satışlarıyla, artık konut yapacak arazi bulamamanın sıkıntısı, dev emlak şirketlerinin şikayetleri arasında yer almaya başladı.

Bu da, ülkenin topraklarının imarlı hale getirilerek satışının tıkanma noktasına geldiğinin ve yeni alanlar açılması için kalan orman alanları, sit alanları, kıyılar ve denizlerin, dere yataklarının doldurulması sürecinin hızlanması anlamına geliyor.

Zaten bu çözüm; gece yarıları çıkartılan yasa, kararname ve yönetmeliklerle çoktan devreye girmiş durumda, buna karşın yağmalamanın, talanın ülke topraklarına saldırının sınırı bir türlü sonlandırılamıyor.

Şişkinliğin nedeni TOKİ

     Aslında şirket temsilcileri,  en büyük rakiplerinin TOKİ olduğunu da yaptıkları toplantılarda dile getirmekten de geri durmuyorlar.

Konut-Der (Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği) Çırağan Otel’de Körfez sermayesinin 50’yi aşkın temsilcisiyle yaptığı toplantıda; yılda 20 binin üzerindeki satışın 50-55 bine çıkabileceğini ve bunun 10 milyar doların aşılması demek olduğunu açıkladılar.

Körfez ülkeleri müşterilerinin bürokrasiden, kayıt dışı çalışanlardan yakınmaları olduğunu belirterek, bu duruma el atılması talebinde bulunuyorlar. 

Konut-Der Başkanı, “Ülkede yılda 550 bin konutun %10’unu TOKİ üretiyor, Konutder ve Gyoder‘e (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) kayıtlı marka üreticilerin payı % 5. Kalan % 85 ise, küçük ve orta ölçekteki kayıt dışı müteahhitler teşkil ediyor” şeklinde açıklamalar yaparak, bu durumun kontrol altına alınması ve düşük bedel gösterilerek yapılan satışlara engel olunmasını şart koşuyorlar.

TOKİ’nin elinde kalan ve halkın almaktan çok uzak durduğu konut balonu artarak sürüyor. Siyasi rant aracı olarak yandaşlara ayrıcalıklar tanıdığı ortalığa dökülmüş durumda. Gerçek hak sahibi vatandaşlar bu konutlara ulaşamıyor, taksitleri ödeme güçlüğü içersine düştükleri için de ellerinden alınıyor.         

İstanbul ilk sıraya yerleşti

Daha önce yıllarca Antalya ilk sırada yer alırken, bu kez İstanbul taşınmaz satışlarında körfez ülkelerinin öne çıkmasıyla ve karşılıklılık ilkesinin kaldırılarak 188 ülke vatandaşına satışların açılmasıyla durum değişti.  

Arapların tercihi İstanbul, Sakarya, Bursa, Yalova ve Trabzon’a yöneldi.  Ülke olarak bunlar sırasıyla; Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt. Rusya sıranın sonlarına düşmüş bulunuyor.  TUİK rakamlarına göre ülke genelinde satışlar; 112 bin 460 olup, İstanbul 18 bin 870’le başta yer alıyor. 

Tarım alanları tam bir saldırı altında

    Tarım alanları satışında ise Konya, Yozgat, Niğde, Nevşehir ve Aksaray illeri iel Trakya bölgesi gelmekte. Gap ise, yağma ve talanda yerli, yabancı tekellerin iştahına açık halde. Özellikle İsrailli şirketler  saldırılarını arttırmış bulunuyor.

Halkımız 1980 neo-liberal darbeyle Özal ekonomisinin bacasız sanayi diye nitelediği turizme inanarak üretim ekonomisini terk etmiş, kolay yaşam tuzaklarına, büyük bir tüketim sarmalına düşmüştür. Sonunda banka kredi kartı terörüyle tutsak alınmıştır.

Bütün bu nedenlerle turizm alanları hızla yabancı sermayenin küresel dayatmasına açık hale gelmiştir. En değerli  turizm alanları üretinden çekilen halkın elinden alınarak yabancıların mülkiyetine geçmiştir.

Trakya’daki durum daha da içler acısı; girdi fiatlarının artması, maliyetlere çiftçi ve köylünün yetişememesi nedeniyle dev yabancı şirketler kendilerine hiç bir yasal kısıtlama getirilmiş olmamasını da değerlendirerek çok büyük tarım arazilerini kapatmışlardır.

Haciz ve ipotek altındaki Trakya halkı iyice kendi  içine kapanmış, yazgısına rıza göstererek yalnızlaşmıştır. Yine TUİK rakamlarına göre, ülke genelinde ipotekli satışlar Ağustos 2015’de % 1.9 oranında artarak 36 bin 21’e  çıkmış durumda.  

İpotekli satışlarda %46.2 ile hayvancılığın yok edildiği Ardahan ilk sırada yer alıyor.

Toprakların tapusu yabancılara devrediliyor

    Ülke topraklarının mülkiyeti el değiştirerek yabancıların hukukuna aktarılmış bulunuyor. Toprakların parsel parsel satılması, olağanüstü boyutlara tırmanması ve halkımızın tarımdan, üretimden dışlanarak, küresel  ekonominin tutsağı haline getirilmesiyle işler daha da çıkmaza saplandı.

“Karşılıklılık ilkesi”nin kalkması ve satışlardaki üst sınrlamanın 2.5 hektardan 30 hektara  çıkmasıyla satışlar kontrolden çıktı.

Lüks otellerde, ülke ekonomisindeki sorunları öne çıkartarak çözümü yabancılara taşınmaz satışında arayan sektör temsilcileri, bu yılın ilk 8 ayında 14 bin taşınmaz satıldığını, yıl sonuna kadar bu sayının 21 bine çıkmasının söz konusu olduğunu belirterek ülkenin topraklarını pazarlamanın “gururunu” ve “beceri-yeteneklerini” nasıl daha da geliştirecekleri tartışmalarını yapmaktalar.

Dubai’deki her yıl yapılan Citscape’i (konut fuarı)’nı 24-26 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirecekleri müjdesini kamuoyu ile paylaşıyorlar. 

Bu topraklar için bunca şehit vermeye devam ederken hâlâ “paralı Sevr”e giden yolu sürdürmek, ülke topğraklarını, adeta süper-marketlerde mal gibi pazarlamak insanın içini acıtıyor.    

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dağ Medya

Hayvan Medyası

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

Yıldız Teknik Üniversitesi

Sürdürülebilir Kampüs Komisyonu

artidergi897604762.wordpress.com/

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü Artı Dergi

SUSMA

Araştır, Soruştur, Konuş. SUSMA

%d blogcu bunu beğendi: