Katar, Ortadoğu mezarlığında ıslık çalıyor

özkayaOrhan Özkaya

Katar Dışişleri Bakanı Atiyye, CNN televizyonuna verdiği röportajda, ”Katar’ın Suriye’de hiçbir jeopolitik çıkarı ve ajandası yok. Suriye savaşında ilk günden beri  pozisyonumuzu takip edenler barışçıl çözüm için bütün kapıları çaldığımızı görebilir.

Diyalog çağrısını tercih ediyoruz ve bunun yanında güçlü bir şekilde duruyoruz. Suriye’yi bölünmekten korumak için Suudi ve Türk kardeşlerimizle elimizden geleni yaparız.

Suriyelileri rejimin tehditlerinden korumak için gerekirse askeri müdahalede bulunuruz” diyerek, Suriye halkının yanında durduklarını açıklamalarına ekleyerek, Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye halkını koruyamadığını sözlerine ekledi.

Aslında bütün bu çıkışları, ABD’nin ağzıyla yaptığını çok iyi biliyor olmalı. Zamanlama olarak, Esad’ın Rusya ziyareti arkasından bunları açıklaması oldukça manidar. ABD’nin Körfez’deki varlığını arkasına alarak konuşmak, sanki ‘vantrolog’ elinde, karnından konuşan kukla görüntüsünü sergiliyor.

Sahibi tarafından söylenmesi gerekenleri, onun ağzından aktararak bir kukla görüntüsü vermek, petrol şımarıklığı içersindeki kral soytarılarının kükremelerinden başka bir anlam taşımıyor.       

ABD’nin Körfez’deki demir yığınağı

    ABD’nin Katar’daki üsleri; El-Udeyd hava üssünde bulunan (CENTCOM),  2003’de Suudi Arabistan’dan Katar’a taşındı. Bu üs tam donanımlı, yüzden fazla bombardıman, savaş uçağı ve AWACS’lara sahip, 10 binden fazla ABD askeri konuşlandırmakta.

Bahreyn’de Beşinci Filo, Manama’nın güneyinde Cufeyr’de yer alıyor. Umman’da ABD, Muskat limanını kullanarak, 2,000 asker bulunduruyor. Ayrıca casus uçaklarını El Mesire Hava üssünden kaldırıyor.

Anz Adaları ve Keseb’de ABD izleme istasyonları mevcut. Birleşik Arap Emirlikleri; ABD’nin deniz lojistik üslerini Zeyid, Cebel Ali, Dubai el-Fuceyra’da konuşlandırmış bulunuyor. Suudi Arabistan; ABD’ye 66 tesisi kullanıma açmış.

Bunların merkezi, U-2 casus uçaklarının da bulunduğu Prens Sultan Hava Üssü. Çok sayıda askeri bölgeye dağılmış; Hafr el-Batin, Riyad merkez, Zahran, Taif, Hamis Mushayt, Medine, Cidde, Tebük, Ümmü’l Sahik, Kral Abdülaziz Üssü, El-Harac’daki (Prens) Sultan Üssü, Hafr el-Batin Üssü.

Riyad’da ABD, İngiliz ve Fransa tarafından kullanılan Riyad üssü yer alıyor. Kuveyt’te 130,000 ABD askeri ve deniz  piyadesi, 20,000 İngiliz askeri mevcut. Irak-Kuveyt sınırında 8,000 asker konuşlanmış durum da; Arifcan kampı, Ferciniyat Eğitim kampı, Doha kampı gibi alanlar serbestçe kullanıma sunuluyor.

İşte bütün bu donatılar içersinde kükremeye çalışan Katar Dışişleri Bakanı,“Orta doğu mezarlığından geçerken ıslık çalan birisinin” durumuna benziyor. Bu açıklamaları “sahibinin sesi” yerine, ABD’nin yapması gerekirken piyonların yapması, riyakarlığın dik alâsı sayılır.

ABD’nin Avrasya bloğu karşısındaki çaresizliği

    Rusya’yı önce Gürcistan’da sonra da Ukrayna’da terörle kuşatma altına alarak, Soros turuncu devrimleriyle yıkmaya çalışmak, tamamen ters etki yaparak bozguna uğradı. Bu durum ABD’nin Avrasya’ya yapmaya çalıştığı tırmanmayı boşa çıkartmış, Ortadoğu’daki döşediği tuzaklara geri dönmesine neden oldu.

IŞİD’e karşı savaştığı izlenimi vererek kurduğu koalisyon, ÖSO ve türevlerini de yanına alarak; PKK, PYD ve YPG gibi terör odaklarını ortak müttefiki haline getirerek, Suriye halkına saldırılarını arttırmasına neden oldu.

Rusya, İran, Çin Lübnan Hizbullahı’nın direnmesi karşısında geri adım atması, Esadlı çözüme rıza göstermesi, düştüğü bataklıktan çıkmak için yaptığı taktik çırpınışlardır.

Zira Rusya’nın IŞİD ve tüm terör örgütlerine karşı çok kararlı bir şekilde topyekün süpürme savaşı yapması; Suriye Ordusu ve İran ile Lübnan Hizbullahı’nın karadan destek vermesi, denizden de Çin’in Suriye limanlarına demir atması terörün erimesine doğru yaklaşıldığı izlenimi veriyor. 

Son olarak da Esad’ın, Halep’te terör örgütlerine karşı zafer kazanarak, Putin’i ziyarete gitmesi; çok büyük bir stratejik üstünlük ve özgüven kazanmasına neden oldu. ABD ve Batı çılgına döndü.

Cılız çıkışlar yaparak seslerinin kısılmasına sebep oldu. İşte bu nedenle piyonlarını karnından konuşturma gereği duyuyor.

Ama nafile, ABD’nin Ortadoğu kuyusundan çıkması, artık olanak dışı hale gelmiş gibi görünüyor.  

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

Post-truth

Her gelecek, kendine bir geçmiş arar..

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: