Ey Yenikapı Ruhu, geldiysen CHP’ye iki kez vur!

Doğan YURDAKUL

“Yenikapı ruhu” denilen gariplik, CHP’nin ayaklarına vurulmuş  bir pranga işlevi görmeye başladı.

İcraata dair neyi eleştirseler, iktidar ve medya hep birlikte “aman Yenikapı ruhuna zarar verme” diye davul çalmaya başlıyorlar.

Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı  mitingine “kerhen” (istemeye istemeye) gittiği bir gerçek.


Önce son derece tutarlı gerekçelerle mitinge katılmayacağını açıklamış, bunları Başbakan’a da bir mektupla bildirmişti: “(Cumhurbaşkanının) dışarıda azalan şahsi itibarının muhalefet liderleri üzerinden bu yolla yükseltilmeye çalışıldığı kuşkumuz var.

OHal ve Kanun Hükmünde Kararnameler konusundaki eleştiri ve önerilerimizi dikkate alınmadığına izlenimimiz var. Böyle önemli bir dönemde, devletin yeniden yapılandırılması konusundaki kararları 3-4 kişinin oturup kendi arasında alması doğru değil. Örneğin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılandırılması…”

Sonra ne olduysa oldu, olasılıkla parti yönetimi ve tabanı katılma yönünde baskı yaptı. Zaten kendine “merkez medya” diyen basının yalvar yakar çağrıları da dayanılmaz haldeydi (aslında ona artık “merkez sağ medya” demek daha doğru olur, çünkü tüm merkez sağ partiler gibi o da AKP içinde erime yolunda ilerliyor).

CHP Genel Başkanı sonunda bazı koşullar öne sürerek mitinge katılma kararı aldı. Önde gelen koşulu ise meydanda sadece Atatürk posteri olmasıydı. Ve tiyatro tahmin edildiği gibi oynandı, kürsüde dev Atatürk posterinin yanında bir de dev Erdoğan posteri vardı!

Bahçeli için belki farketmezdi ama, Atatürk’ün partisinin lideri de o posterin önünde konuşmak zorunda bırakıldı. Erdoğan’ın ve “dere geçilirken değiştirilmeyen” Genel Kurmay Başkanı’nın bozulan imajları yenilendi.


CHP BU TUZAĞA ÇOK SIK DÜŞÜYOR

7 Haziran seçimlerinden sonra AKP iktidarının CHP’yi düşürdüğü  “istikşafi” koalisyon görüşmeleri tuzağını anımsayalım. O zaman seçim yenilgisine uğramış ve zorda kalmış iktidar ve yanlıları yine bir “milli birlik ve beraberlik” türküsü tutturmuşlardı.

AKP, erken seçime karar vermiş olduğu halde, sırf yasal süreyi doldurmak için CHP’yi masaya çağırdı. Seçmeninin ve tabanının gözünde “fedakârlığa katlanmayan parti” konumuna düşürme oyununu oynadılar.

CHP yöneticileri, AKP’nin bu niyetini görüşmeler sırasında anlamışlardı.  Anladıkları anda masayı devirip gerçeği halka açıklama cesaretini gösterselerdi, bakın bakalım o seçmen ve o taban, partisinin nasıl arkasında dururdu.

Aynı “milli birlik ve beraberlik” teranesi bugün, “Yenikapı ruhu” adı altında CHP’nin ayaklarına vurulan yeni bir pranga oldu. İşte sonuç ortada.  Yargıyı Saray’a bağlamanın sinevizyon gösterisi olan Adli Yıl açılışını eleştirmeye mi kalktınız?

“Merkez medya” ve yazarları (hatta bazı sol gazete ve yazarlar) hemen aynı nakarata başlıyorlar: “haklı olabilirsiniz ama, ne olur Yenikapı ruhuna zarar vermeyin!”  İktidar da elbette durumun keyfini çıkarıyor.

Erdoğan, Çin’e giderken Kılıçdaroğlu’nun Adli Yıl eleştirisi için “7 Ağustos’a (Yenikapı ruhuna) yakıştıramadım” diyor.


Ne ruhmuş ama!

Sadece ve hep CHP’nin kapısını çalıyor!


doganyurdakul@abcgazetesi.com

http://www.abcgazetesi.com/ey-yenikapi-ruhu-geldiysen-chpye-iki-kez-vur-7312yy.htm

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: