Önemli Olan Atatürk’ü Sevmek Değil, Anlamak!..

yıldızisimsizSüleyman Çelikyıldız

Celal Bayar “Atatürk’ü sevmek ibadettir” demiştir. Atatürk’ü gerçekten çok seviyor ve velinimeti kabul ediyordu.

Fakat uzun yıllar çok yakınında olmasına karşın, Atatürk’ün ne yapmak istediğini, devrimlerinin amacını anlamamıştı.

Çünkü bilgisi/ birikimi yoktu. Atatürk’ü anlamak için uygarlık ve bilim tarihini, İslam tarihini, özellikle Ortaçağ ve Aydınlanma Devrimi’ni çok iyi bilmek gerekiyordu.

yatay..


Celal Bayar Atatürk’ü anlayamadığı için karşıdevrimcilerle birlikte oldu. Uyguladıkları politikadan cesaret alan gericiler Atatürk heykellerine saldırmaya başlayınca, “Atatürk’ü Koruma Kanunu” çıkarttılar. Fakat açtıkları yol ülkenin bugünlere gelmesine neden oldu.

Çok Atatürkçü geçinen generaller de (AKP’nin generalleri değil. Onlar zaten belli. Eskilerden söz ediyorum) Bayar gibi Atatürk’ü çok sevdiklerini sanıyorlardı, fakat hiç anlamamışlardı. Çünkü bunlar da bilgisiz/ birikimsizdi. NATO’ya girdikten sonra çoğu Amerika’nın formatından geçmişlerdi.

12 Mart ve 12 Eylül’de, Atatürk adını ağızlarından düşürmeden, her kazaya, kasabaya, estetikten yoksun Atatürk heykelleri dikerken Atatürk Devrimlerinin altını oyuyor, bu arada CIA’nin yönlendirmesiyle Atatürkçüleri hapse tıkıyor, işkencelerden geçiriyorlardı.

12 Mart ve 12 Eylül’de birçok Atatürkçü içeri alındı, ağır işkencelerden geçirildi. Bunlar arasında Atatürk’ü anlamadığı halde Celal Bayar gibi Atatürk’ü sevenler olduğu gibi, 1960’ların ortamında moda olduğu için Atatürkçü olanlar da vardı.

Bunlar heykelci, Sözde Atatürkçü generallere kızıp yeminli Atatürk/ Türk/ Türkiye düşmanı ve  ulusalcı karşıtı (gayrı millici) olarak cezaevinden çıktılar. 12 Eylül’den sonra Özalcı, AKP iktidara gelince de hızlı Erdoğancı oldular.

Türkiye’nin ulusal davalarının tümünün karşısında, düşmanlarının/ emperyalistlerin safında yer aldılar. Daha önce her yazısında Atatürk’ten alıntı yapan, yazdığı “Atatürk’ün Sosyal Görüşleri” adlı kitapta Atatürk’ü göklere çıkaran Çetin Altan, iki oğluyla birlikte bu safın en önlerinde yer aldı.

Diğerlerini saymaya gerek yok. Çözüm Sürecinde Dolmabahçe’de sık sık ağırlanan, her gün yandaş kanallarda karşımıza çıkan bunları, siz “yetmez ama evet”çiler olarak iyi biliyorsunuz!..

Buna karşı Atatürk’ü sevmenin ötesinde anlamış, Atatürkçülüğü özümsemiş, Aydınlanmacı aydınlar, “papaza kızıp oruç bozulmaz” dediler.

Çünkü sözde Atatürkçü generallerin arkasında, onlara “bizim oğlanlar”(our boys) diyen ABD’nin bulunduğunun ve Kemalizm’in emperyalizmin can düşmanı olduğunun bilincindeydiler.

İşkencehanelerden çıktıktan sonra da çizgilerinden sapmadan, Atatürk’ün yolunda, aydınlanma savaşımını sürdürdüler.

Bunlar arasında Uğur Mumcu, İlhan Selçuk, Mümtaz Soysal, Ataol Behramoğlu, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Alpaslan Işıklı ilk aklımıza gelenler…

Tarık Akan da bunlar arasında bulunan, gerçek bir Atatürkçü idi. Atatürk öncelikle, kula kulluk/ kölelik yapmayacak, mürit yetiştiren ezberci/dogmatik eğitim sistemini yıkarak, “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” özgür bireyler yetiştiren çağdaş eğitim sistemini gerçekleştirmeye çalıştı.

Tarık Akan da cezaevinden çıkınca, kendisine işkence yapanların cahilliğini görmüş olmalı ki eğitimciliğe başladı. Tüm birikimini “Taş Mektep” projesine yatırdı.

Biz de Samsun’da bir avuç arkadaş bir araya geldik. Öğrencilerimizi tarikat/ cemaat yurtlarından kurtarmak için bir “Deniz Yıldızı” projesi gerçekleştirmeye karar verdik.Samsun Atatürk Kültür Vakfı‘nı kurarak bir yurt açtık. İşletme giderlerimizi karşılamak için 3 bin kişinin ayda 10 lira vermesi yeterli olacaktı.

Bu amaçla bir kampanya başlattık, Atatürkçü (!) köşe yazarlarına, kampanyamızı duyurmaları için yazdık.

Pek azı destek oldu. En büyük desteği Sevgili Orhan Bursalı’dan gördük. Yayın Yönetmeni olduğu Cumhuriyet gazetesinin Bilim Teknoloji ekinde* yazılarımızı yayınladı.

Ancak, ne yazık ki hayal kırıklığına uğradık. Sadece 120 kişi bize omuz verdi. Bunlardan arasında Sevgili Tarık Akan da vardı. İsteğimizin çok üzerinde bir ödentiyi, her ay aksatmadan gönderdi.

Işıklar içinde yat, güzel insan. Atatürk’üne kavuştun… Muammer Aksoy, Uğur Mumcu, Ahmet T. Kışlalı, İlhan Selçuk ve diğer Kemalistler seni kucaklayacaklar…

*Cumhuriyet gazetesi İlhan Selçuk öldükten sonra “yetmez ama evet”çilerin eline geçince Bilim Teknoloji ekini kaldırdı.

Şimdi bunu Sevgili Orhan Bursalı, büyük bir özveriyle tek başına çalışarak “Herkese Bilim Teknoloji” adında, ayrı bir dergi şeklinde yayınlıyor.

Günlük gazetelerdeki “genel geçer” köşe yazılarının ötesinde doyurucu yazılar okuyabileceğiniz en güzel popüler bilim dergisi. Herkese öneririm. Ancak gazete satıcılarında bulmakta zorlanabilirsiniz.

En iyisi abone olup internetten izlemek.


herkeseBen öyle yaptım: (http://www.herkesebilimteknoloji.com/)

Süleyman Çelik


scelik44@gmail.com

********

Yazı gönderi: Prof. Dr. Tülay ÖZÜERMAN

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: