Hulusi Akar neden Tarık Akan için mesaj yayınlamadı?

ooopsABC / Keskin Kalem

Anımsayacaksınız… Cumhuriyetin temsil ettiği bütün değerlere ve onun kurucu lideri Mustafa Kemal’le bütün mesleki yaşamı boyunca küfür eden, onu yıkmak için elinde geleni yapan dinci-gerici Akit gazetesinin yazarı Hasan Karakaya’nın ölümü üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına taziye mesajı yayınladı.

Ancak, Akar aynı uygulamayı, yaşamı boyunca Mustafa Kemal’in temsil ettiği değerlere bağlı kalmış, cumhuriyetçi, ilerici, yurtsever, demokrat ve aydınlanmacı sinema sanatçısı Tarık Akan’ın ölümünde yapmadı.yatay..

Üstelik Tarık Akan halkın çok büyük bir kesiminin sevgisini ve saygısını kazanmış bir aydındı ve cenaze törenine milyonlarca yurttaşın katılması bunun açık kanıtıydı.

Orgeneral Hulusi Akar’ın bu tutumu, Cumhuriyetin nereden nereye geldiğini, TSK’nın dönüşen yapısını açıkça ortaya koymaktadır.

Akar, Tarık Akan’ın geçen cuma günü ölümü nedeniyle “Cuma bereketiyle geldi” ya da “Ateşi bol olsun” diye sosyal medyada mesaj atan/paylaşan gerici, IŞİD zihniyetli cumhuriyet ve aydınlanma düşmanlarıyla nesnel bakımdan aynı çizgiye düştü.

Bilindiği gibi; parası olan, en yüksek şöhret düzeyini yakalayan, sevilen, saygı gören ve ilgi odağı olan Tarık Akan gençlerin, kadınların sevgilisi bir kartpostal çocuğu olarak kalıp çok farklı bir yaşamı seçebilecekken bunu yapmadı.

Akan, haksızlık ve adaletsizliklere karşı halkın yanında yer aldı, özgürlük ve demokrasi mücadelesine katıldı ve bu nedenle bedel ödedi.

Bu gerçek ortada olduğu halde; sırf cumhuriyetin kazanımlarını savunduğu ve yurtsever olduğu için “ulusalcı” diye nitelendirilip, “o devrimci olamaz” diye masaj atan liberaller ve etnik milliyetçiliği solculuk sanan bazı sözde aydınlar da hem gericilerle hem de Hulusi Akar’la aynı çizgiye düştü.

Bu dramatik bir tablodur. Çünkü hem Akar, hem gerici faşizan çevreler hem de liberaller ve etnik milliyetçiliği solculuk sananlar, Tarık Akan’ı son yolculuğuna uğurlayan yüz binlerin dışına düştü. Oysa o yüzbinler, bu ülkede özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesinin gerçek toplumsal tabanıdır.

Aslında bu tablo şaşırtıcı değildir. Hulusi Akar’ın cumhuriyet düşmanı gerici Hasan Karakaya hakkında mesaj yayınladığı halde, cumhuriyetçi ve aydınlanmacı sanatçı Tarık Akan için aynı şeyi yapmamasının nedeni açıktır.

TSK, NATO’ya üye olduğu andan itibaren Cumhuriyetin ilerici değerlerini adım adım terk etti. Deyim uygunsa kendi devrimine ihanet eden Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) ve batıcı sermaye çevreleri, gericilikle ittifak halinde 60 yıldır cumhuriyetin ilerici ve aydınlanmacı özünü tasfiye etmeye çalıştı.

Çünkü Türkiye, ABD ve Batı’nın yönlendirmesiyle esas olarak solu tehdit olarak belirledi. Ordu, bu tehdit değerlendirmesine en sadık güç oldu. Bu yolla solun yükselişini engelleyeceklerini düşündüler.

Sonuçta kendilerini Türkiye gericiliği ile baş başa buldular. Artık yalnız kalmışlardı ve kendi Cumhuriyetlerini savunacak güçleri de yoktu.

Sonuçta Abdulhamit gericiliği ve despotizmini yıkan, Çanakkale Zaferi’ni yaratan, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ve nihayet sivil kadrolarla birlikte Cumhuriyetin en önemli kurucu bileşeni olan TSK, cehaleti ve Ortaçağ ilkelliğini/karanlığını temsil eden Abdulhamitçi bir parti tarafından yere serdi. İtibarı ayaklar altına alındı.

Büyüttükleri güç kendilerini tasfiye etmişti. Olay bundan ibaretti.

Keskin Kalem

http://www.abcgazetesi.com/hulusi-akar-neden-tarik-akan-icin-mesaj-yayinlamadi-28461h.htm

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: