Ülkenin ‘hayır’ diyen yarısına edilen hakaret, küfür ve ithamlar unutulacak mı?

-soL Haberhaber

Yarın referandum var… Görünen o ki ülkenin bir yarısı “evet”, diğer yarısı “hayır” diyecek…

unutma-beni17 Nisan sabahı akıllarda kalacak ve belki de Türk siyasi tarihinde hiç unutulmayacak olan ise tercihini “hayır”dan yana kullananlara yani ülkenin yarısına edilen hakaretler, küfürler, vurulan damgalar…

yatay

16 Nisan referandumunun, Türkiye siyasi tarihinde yerini alan önceki altı referandumdan  bir farkı var.

Önceki referandumlarda da “evet” ve “hayır” diyenler vardı ancak AKP Türkiyesinde yaşanan 16 Nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu, “hayır” diyenlerin “hain”, “terörist”, “darbeci” ilan edildiği ilk referandum oldu.

AKP’nin büyük bir hukuksuzluk ve keyfilikle tüm kamu kurum ve kuruluşlarını “evet” propagandası için seferber ettiği, tercihini “hayır” olarak belirtenlerin en olmadık hakaret, aşağılama ve damgalamalara maruz bırakıldığı bu referandum, siyasi tarihimize bu yönüyle de geçecek bir halk oylaması olacak.

Biz de tarihe not düşmek adına, tercihini “hayır”dan yana kullananlara edilen hakaretleri, küfürleri, aşağılama ve damgalamaları derledik.

Referandumda “hayır” demeye hazırlananlara yönelik hakaret ve aşağılamayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Şubat ayında Bahreyn’e giderken düzenlediği basın toplantısında başlattı.

“Hayır” oyu kullanacaklara “terörist” yakıştırması yapan Erdoğan, “Şu anda ben halkımızın henüz Cumhurbaşkanlığı sistemini tam olarak anlama konumuna geldiğine ihtimal vermiyorum çünkü bunu halkımıza iyice anlatmamız lazım.  Hayır diyenlerin konumu aslında 15 Temmuz’un bir yerde de yanında yer almaktır” dedi.

Erdoğan’ın bu açıklaması basında “Hayır diyenler teröristtir” başlığıyla yer aldı.

Erdoğan hızını alamadı. Bahreyn dönüşünde de “hayır” demeye hazırlanan yurttaşlara saldırmayı sürdürdü. Dönüş uçağında gazetecilerle konuşan Erdoğan, referandumda “hayır” diyecek yurttaşları “şerre rıza göstermekle” itham etti ve “Şerre rıza şerdir” dedi.

Aynı ay içerisinde Başbakan Binali Yıldırım da benzer bir çıkış yaptı. Yıldırım, “Neden ‘evet’ diyoruz? PKK ‘hayır’ diyor, onun için ‘evet’ diyoruz. FETÖ ‘hayır’ diyor, onun için ‘evet’ diyoruz.

HDP ‘hayır’ diyor, onun için ‘evet’ diyoruz. ‘Hayır’cılara bakın ona göre kararınızı verin” diyerek, adı geçen örgüt ve yapılarla hiç ilgisi olmadığı halde “hayır” demeye hazırlanan yurttaşları etkilemeye çalıştı.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın bu çıkışlarından ilham alan kamu görevlileri, çeşitli il ve ilçelerde “Hayır diyen teröristtir, haindir” minvalinde kara propagandaya başladılar. Bunun en tipik örneklerinden biri Bilecik’te yaşandı.

Bilecik’in türbanlı Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “hayır” oyu verecekleri “namussuzlar, hırsızlar, darbeciler, Amerikan uşakları” gibi nitelemelerle aşağılamaya çalıştı.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın öncülüğünde başlatılan “hayırcı avı”, Mart ve Nisan aylarında ülkede dalga dalga yayılacak ve “hayır” demek neredeyse bir “suç” olarak algılanmaya başlanacaktı.

Erdoğan’ın, Yıldırım’ın ve kamu görevlilerinin fanatik “hayır” düşmanlığını gören, işiten kimi vatandaşlar da, kendilerine durumdan vazife çıkarıp kamusal alanlarda, cadde ve meydanlarda “hayır” çalışması yapanlara fiili ve fiziki saldırıda bulunmaya başladılar.

İstanbul’da İETT otobüsünde yaşanan bir tartışmada, Erdoğan hayranı olduğunu söyleyen bir saldırgan, referandum sonrası için tehdit savurdu, “Nisan’a kadar lan sizin sonunuz. Osmanlı gelecek alayınızı kılıçtan geçirecek” diyordu.

Koroya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Enerji Bakanı Bwerat Albayrak da katılıyordu. Albyrak, “Büyün vatan hainleri hayır diyor” söylemini devam ettiriyordu.

Devlet katındakilerin “hayır”a karşı bu hasmane ve hakaretamiz tavrı, vatandaşlara da ilham oldu referandum kampanyası boyunca. Bunun tipik örneklerinden biri Sinop’ta AKP İl Yönetim Kurulu Üyesi Musa Yıldırım’ın silahına davranması oldu. AKP’li Musa Yıldırım, arkadaşının “Hayır diyenleri ne yapacağız” sorusu üzerine silahına davranıp 4-5 el ateşledi.

Ve hemen ardından Kaş’ın AKP’li belediye başkanı Halil Kocaer’in sözleri konuşuldu. Kocaer, “hayır” diyecekleri haçlılara benzetti.

“Hayır”cılara yönelik tehditler sadece hakaret ve aşağılama değil, aynı zamanda işten atılma, mobbinge uğrama şeklinde de tecelli edebiliyordu.

Bunun en önemli örneğiyse İzmir’de Katip Çelebi Ünivesitesinde yaşandı. Üniversite kantininde çalışan iki emekçi, “hayır” çıkartmasıyla poz verip fotoğraf çekildikten sonra üniversitedeki görevlerinde atıldı.

Memleketin cumhurbaşkanını, başbakanı “hayır”cılara yönelik kara propagandayı yapadursun, din tüccarı bir imam, “hayır” oyu kullanacak yurttaşları “cehennemlik” ve “vatan haini” ilan etti… İmam, “Kim hayır oyu kullanırsa bu milletin evladı olamaz” dedi!

Referandum sürecinin son dönemecine girildiği Nisan ayında “hayır”dan yana tercih kullanacak yurttaşlara yönelik saldırı, hakaret ve ithamlar daha da arttı.

Erdoğan, referandum kampanyası boyunca neredeyse her konuşmasında PKK, ‘FETÖ’ ve IŞİD’in “hayır” kampanyası yürüttüğünü ileri sürmüş, ardından “teröristler ‘hayır’ diyor” ifadesini kullanmış, ancak gelen tepkiler üzerine bunun “Hayır diyenler teröristtir” anlamına gelmediğini savunmuştu.

Erdoğan, tüm bu geri adımına rağmen dayanamadı ve 12 Nisan’da Ordu mitinginde yine aynı ifadeyi kullanmaktan kendini alamadı. Referandum kampanyasının en başında dile getirdiği cümleleri yien tekrarladı ve “FETÖ’nün ‘hayır’ dediği, DEAŞ’ın ‘hayır’ dediği, PKK/PYD’nin ‘hayır’ dediği, PKK’nın güdümündeki partinin ‘hayır’ dediği, Avrupa ülkelerinin çoğunun ‘hayır’ dediği bir yerde ‘hayır’ demeye insan utanır ya” ifadesini kullandı.

Aynı mitingte, hızını alamayan Erdoğan, “hayır” oyu verecekleri “hain” de ilan etti. Erdoğan, “Türkiye’ye ihanet eden taş kesilir taş. 16 Nisan’da bu ülkenin ahını alanlar taş kesilecekler” dedi.

Yine aynı gün Başbakan Binali Yıldırım, Erzincanlılar Buluşması’nda kürsüden, “Terör örgütleri bir olmuş ‘hayır’ diye kampanya yapıyor” diyerek, “hayır” ou vermeye hazırlanan yurttaşlara yönelik bir algı yaratmaya çalışıyordu.

Aynı gün Eskişehir’e giden Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, kentin caddelerinde “Anayasayı bana sor” çalışması yapan öğrencileri tehdit etmekten geri kalmıyordu.

Avcı, anayasa değişiklik paketinin içeriğini anlatmaya çalışan hukuk öğrencilerine, “Adreslerini alın, ben size gelip anlatayım” diyordu. Korumları öğrencilerin adreslerini zorla almaya çalışsa da, AKP Türkiyesinde başlarına gelebileceklerini bilen öğrenciler isimlerini ve adreslerini vermiyordu.

Öyle ki, AKP’nin içinden bile “hayır”cıları “hain”likle damgalamanın “yanlış bir taktik” olduğunu ifade eden sesler çıktı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, “Teröristler ‘hayır’ diyor” söylemine ilişkin yanlış bir algının oluştuğunu öne sürdü.

*********************************
***********************************
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
yatay..

Türkiye yarın neyi oylayacak? Tarihi referandumda 18 maddeye son bakış

AKP ile MHP’nin uzlaşısıyla hazırlanarak Meclis’ten geçirilen ve halk oylamasına sunulacak tarihi referandum için maraton yarın son buluyor.

Kampanya süreci boyunca anayasa değişikliğiyle getirilecek düzenlemelerden çok siyasi kutuplaşmalar, kampanyalar arasındaki orantısız rekabet ve parti aidiyetleri konuşuldu.

Türkiye’nin geleceğinde büyük değişikliklere yol açacak, belki de etkisi uzun yıllar hissedilecek 18 maddelik anayasa değişikliği paketinin içeriğiyse çok az gündeme gelebildi.

Diken, yarın oy kullanacak seçmenler için ‘cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ adıyla oylamaya sunulacak 18 maddelik paketin detaylarını bir kez daha hatırlatıyor:

Meclis’te neler değişecek?

* Meclis seçimleri dört yılda değil beş yılda bir düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı seçimleri de beş yılda bir yapılacak. İki seçim bir arada ve aynı gün olacak. Bu çerçevede Meclis’in bir sonraki seçimi ve cumhurbaşkanı seçimi için 3 Kasım 2019 belirlendi, ancak erken seçim ihtimali de sıklıkla konuşuluyor.

* Genel seçime bir yıl ve daha az kalmışsa Meclis seçimi cumhurbaşkanı seçimi ile yenilenecek.

* Meclis, denetim yetkisini ‘meclis araştırması, genel görüşme, meclis soruşturması, yazılı soru’ yollarıyla kullanabilecek. Ancak ‘gensoru’ Meclis’in yetkileri arasından çıkacak.

* Bakanlar kabine dışından atanacak. Milletvekilleri, cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakan olarak atanırsa Meclis üyelikleri sona erecek. Bu düzenleme, ‘Hayır’cephesinin seçilmişlerin değil atanmışların hükümetinin kurulacağı eleştirilerine neden oluyor.

* Meclis, üye tam sayısının beşte üç çoğunluğuyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesini istemesi durumunda ise önünde bir engel olmayacak ancak bu durumda kendisinin de seçimi yenilenecek.

* Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkacak.

* Milletvekili seçilme yaşı 25’ten 18’e indirilecek. Ancak askerlikle ilişiği olanlar bu kapsam dışında kalacak. (Erdoğan 18 yaşında milletvekili olanların askerlikten muaf olacağını söyledi. Dolayısıyla düzenleme yasalaşırsa, sonradan Meclis’te yapılacak yeni bir yasal düzenlemeyle -milletvekili seçilenlerin askerliğiyle ilişiği kalmamıştır-tarzı bir ifade eklenmesi muhtemel)

Cumhurbaşkanı seçimi

* Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiğinin kesilmesi şartı kaldırılacak. Böylece önceden tarafsız olan cumhurbaşkanının partisine üye ve genel başkan olabilmesinin ya da kalabilmesinin önü açılıyor. (Cumhurbaşkanı’na tanınan bu hak, diğer yetkilerin aksine ilk seçimi beklemeden hemen devreye girecek.)

* Cumhurbaşkanı 40 yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından seçilecek.

* Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıl olacak, bir kişi en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçilebilecek. Ancak Meclis, cumhurbaşkanının ikinci döneminde seçimlerin yenilenmesine karar verecek olursa cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilecek. (Anayasa değişikliğinde ilk genel seçimlerin 2019 Kasım’da yapılmasını öngörülüyor.)

* 100 bin seçmenin imzasıyla cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday gösterilebilecek.

* Referandum ile yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday seçilecek. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, oylamayı izleyen ikinci Pazar günü ikinci oylama yapılacak. İkinci oylamaya, ilkinde en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

Cumhurbaşkanının yetkileri

* Cumhurbaşkanı ‘devletin başı’ olarak yürütme yetkisini kullanacak. Başbakanlık kaldırılacak.

* Cumhurbaşkanı kanunları yayımlayacak ve tekrar görüşülmek üzere Meclis’e geri gönderebilecek. Kanunların anayasaya aykırılığı gerekçesiyle AYM’ye iptal davası açabilecek.

* Cumhurbaşkanı, yardımcıları ile bakanları atayacak ve görevlerine son verecek. Cumhurbaşkanının hastalığı ve yurt dışına çıkması durumlarında yerine bir yardımcısı vekalet edecek ve cumhurbaşkanı yetkilerini kullanabilecek.

* Cumhurbaşkanı üst düzey kamu yöneticilerini atayacak ya da görevlerine son verecek.

* Cumhurbaşkanı yürütme yetkisine ilişkin konularda kararname çıkarabilecek, temel hak ve hürriyetler ile siyasi hak ve hürriyetler kararname kapsamı dışında olacak. Kanunda açıkça düzenlenen konularda da cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacak. Cumhurbaşkanı kanunların uygulanması için yönetmelik çıkarabilecek.

* Cumhurbaşkanı, ‘tabi afet, ağır ekonomik bunalım, savaş, savaşı gerektirecek durumun baş göstermesi, seferberlik, ayaklanma, kuvvetli kalkışma, şiddet hareketlerinin yaygınlaşması’ gibi hallerde OHAL ilan edebilecek.

OHAL döneminde çıkarılacak cumhurbaşkanlığı kararnameleri, olağan dönemdeki sınırlamalara tabi olmayacak ve bu çerçevede cumhurbaşkanı temel hak ve hürriyetlerle ilgili kararname düzenleyebilecek.

* Bütçeyi Cumhurbaşkanı yapacak. Bütçe kanunu, süresinde yürürlüğe konmazsa geçici bütçe kanunu çıkarılacak.

* Ekonomik ve Sosyal Konsey, ekonomik ve sosyal politikaların oluşturulmasında cumhurbaşkanına istişari nitelikte görüş bildirecek. (Mevcut sistemde Başbakan’a bildiriyordu.)

* Yükseköğretim Kurulu, üniversitelerce seçilen adaylar arasından cumhurbaşkanınca atanan üyeler ve cumhurbaşkanınca doğrudan seçilen üyelerden oluşacak.

Cumhurbaşkanının denetlenmesi

* Cumhurbaşkanı hakkında bir suç işlediği iddiasıyla Meclis üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek. Meclis, soruşturma açılmasına üye tam sayısının beşte üçünün gizli oyuyla karar verebilecek.

Meclis, üye tam sayısının üçte ikisinin gizli oyuyla Yüce Divan’a sevk kararı alabilecek. (Mevcut anayasadaki düzenlemede Cumhurbaşkanı vatana ihanet dışında bir suçtan yargılanamıyor. Bunun için de Meclis tam sayısının üçte birinin teklifi ve beşte üçünün kabul oyu gerekiyor.)

* Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek.

Yargı düzenlemeleri

* Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamayacak.

* Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun ismi Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değişerek, üye sayısı 22’den 13’e, daire sayısı da üçten ikiye düşürülecek. Adalet Bakanı ile müsteşarının doğal üye olacağı Kurul’un dört üyesini cumhurbaşkanı, yedisini Meclis seçecek.

* Askeri yargıdan gelen üyelerin çıkarılmasıyla Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) üye sayısı 15’e indirilecek. Üyelerin üçünü Meclis, geriye kalan 12 üyeyi ise Cumhurbaşkanı atayacak. AYM Genel Kurulu en az 12 yerine en az 10 üyeyle toplanabilecek.

* Mili Güvenlik Kurulunun (MGK) yapısında da değişiklik yapılarak, Jandarma Genel Komutanı’na yer verilmeyecek.

* Referandumda ‘Evet’ çıkması durumunda kanunun yayımı tarihinden itibaren en geç altı ay içinde Meclis, gerekli Meclis İçtüzüğü değişiklikleri ile diğer kanuni düzenlemeleri yapacak.

“Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişiği kesileceğine” dair hükmün kaldırılması, askeri yargı ve HSYK ile ilgili maddeler değişikliğin Resmi Gazete’de yayım tarihinde yürürlüğe girerken, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenleneceği belirtilen değişiklikler ise yeni seçilecek cumhurbaşkanının göreve başlama tarihinden itibaren en geç altı ay içinde cumhurbaşkanı tarafından düzenlenecek.

dikenhttp://www.diken.com.tr/turkiye-yarin-neyi-oylayacak-tarihi-referandumda-18-maddeye-son-bakis/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: