Avrupa’nın dördüncü ekonomisi İspanya eriyor -/- AB yardımları işsizliği çözmüyor

özkayaOrhan Özkayacizgi-dik

Bir zamanlar turizm cenneti sayılan ve ülkemiz için örnek alınan İspanya, neo-liberalizmin oltasına takılmış, yaşam savaşı veriyor.

Tıpkı bizdeki gibi halkın, yoksulluktan sokak aralarındaki büyük çöp bidonlarını kendisine ümit kaynağı yaptığı, telaşla çevresine bakarak karıştırıp, beraberindeki kırık dökük el arabasını doldurmaya çalıştığı bir dönem yaşanıyor.

yatay

50 milyonluk ülkenin, merkezi Paris’te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)’nün verilerine göre, işsizlik puanını % 0.2 düşürmüş olmasına karşın % 24 oranıyla en yüksek seviyede seyrediyor.

Gençlik işsizlikten adeta tüm beklentilerini yitirmiş, geleceğini düşünmekten vaz geçerek, suç ortamına doğru hızla kaymaya başlamış. Gençler arasındaki işsizlik oranı ise, örneğin işsizliğin en yoğun yaşandığı Endülüs bölgesinde  %32’yi aşmış görünüyor.

Bu oran Yunanistan, İtalya ve Portekiz’de de farksız. Küresel dünyanın vahşi saldırısı bitmek bilmeden sürüyor; nesi var nesi yok hepsini küresel şirket diktatörlüğüne teslim ederek dev bir boşlukta, tamamen tüketim ekonomisinin kan emici kollarında can çekişiyor.

Aslında İzlanda, Yunanistan, İtalya ve Portekiz gibi iflâsını ilan edecek durumda iken, yapay desteklerle, borç sarmalıyla işleri döndürmeye çalışıyor. Çoktan beyaz bayrağı göndere çekmesi beklenirken, eline tutuşturulan kredi bastonuyla doğrulmaya çalışıyor.

Aile geleneği işlemese, işsizler ordusu ailelerine sığınarak, yaşadıkları krizleri ertelemeyi dahi yapamayacak durumdalar. Bu ortamda ülke siyasal sistemi küresel sermayenin yol göstericilinden ayrılmadan toplumu oyalamaya devam ediyor. İspanya gençliğinin yaşadığı sorunların aynısı ülkemiz gençliği için de geçerli…

Oysa turizm yatırımları İspanya modeline dönüştürülmeye çalışılıyorken, bizde ipler erken koptu. İspanya’da, AB’nin yaşlı kuşağının keyfi yerine gelsin, yaşamlarını huzur içinde geçirsinler diye villa siteler, kaplıca kentler kurulması hızla sürüyorken, bu ani sıkıntılar, kriz ortamı bütün oluşan ümitleri alıp götürmüş. Turizmin kalkınmada çare olmadığı ortaya çıkmış…

Bölgeler arasındaki makas iyice açılmış

İspanya özelleştirmelerle tüm milli varlıklarını; fabrikalarını, kamu kaynaklarını, bankalarını, tarım alanlarını, kıyılarını, limanlarını, küresel güçlerin emrine teslim ederek, halkını üretim ekonomisinden uzaklaştırdı. Sonunda bu durum dayanılmaz işsizlik bataklığını yarattı…

İki diplomalı, doktoralı, birkaç dil bilen gençlik sokaklarda işporta tezgâhlarının mantar gibi yükselişine tanık olmaya başladı. Gençler işsizlik sorununu aşabilmek için kendi aralarında örgütlenerek, dernek kuruyorlar. İşsizliğin en yoğun olduğu Jerez bölgesinde, “Jerezli iş arayanlar grubu” diye…

İşsizlik gençler arasındaki dayanışmayı sosyal medya üzerinden yürütmeye çalışıyorlar. Kendilerine uygun olmayan işler için internet sitelerinden dostlarına öneriler yapıyorlar… Sosyal medya iş arayan gençlerin en önemli umudu gibi görünüyor…

Ancak iş arayanların en büyük engel olarak gördüğü husus, çıkan iş olanaklarına on binlerce gencin boş umutlarla başvuru yapması. Yıllardır işsiz olduğunu söyleyen gençler, “…Bazı günler yataktan dahi çıkamaz oluyoruz… Gittikçe daha karamsarlaşıyoruz…

Bazen içimizde bir umut doğuyor, ama hepsi boşuna gidiyor. İçler acısı durumdayız!” diye, yakınıyorlar. İşsizliğin en yoğun olduğu bölge olarak Jerez %40’ la başta geliyor. Extremadura bölgesi %29, Endülüs ise %32 ile sıralanıyor. Bölgeler arasındaki makasın iyice açıldığı bilinen bir gerçek olarak ortada duruyor.

Gençler, devletten işsizlik desteği alsalar bile, bunun hiçbir öneminin olmadığını, asıl amacın “kendilerine balık vermenin değil, balık tutacak oltanın verilmesi olduğu…” şeklindeki anlayışın önemli olduğunu vurguluyorlar. Gençlerin yüreğini yakan şeyin derin bir işsizlik ve işe yaramamak duygusu.

Zaman zaman medya ve yazılı basına yaptıkları açıklamalar, kendilerinin anne ve babaları gibi bir aile sahibi olmak; eş ve çocuklarıyla mutlu yaşamak, ev sahibi olmak, bunun içinde önce bir iş sahibi olmayı hayal ediyorlar. İş olmadan yaşanır mı?” diye sorgulamayı sürdürüyorlar. Bu gibi konuları dile getirmeleri, İspanya halkının yüreğini yakmaya devam ediyor.

AB yardımları işsizliği çözmüyor

AB, öncelikle Jerez’deki işsizliği azaltabilmek amacıyla 2020 yılına kadar 1.4 milyar Euro destekleme kararı almış. Bu da, gençlerin yüreğini rahatlatmaya yetmemiş… Bu desteklerin, yoğun suiistimal ortamı devam ederken, nerelere harcanacağı endişeleri ortaya çıkıyor.

Ülkede kayıt dışılığın da önüne geçilmediği bir başka sorun olarak gündemdeki yerini koruyor; on binlerce genç işsiz, kayıt dışı koşullarda çalışmayı dahi kabullenmiş…

Özelleştirilen tesislerde çalışanların sayısı yarı yarıya azaltıldığı için, işsizlik patlama noktasına gelmiş, yine inşaat sektöründeki kriz durgunluk yaratmış, turizm sektörü gerilemeye devam ediyor. İşte bütün bunlar ele alındığında işsizlik, ülkenin başını ağrıtan en önemli konu olarak halkın içini kanatmaya devam ediyor.

Siyasal partilerin çözüm üretememesi de, halkın sabrını zorlamakta ve halkın umutlarını güçlendiren Batasuna’nın, ETA’yla ilişkilendirilerek yasaklanmış olması, ayrı bir çelişki gibi görünüyor. Ayrıca bize, turizmde İspanya modelini ısrarla önerenlerin şu anda bu önerilerini sürdürmelerinin artık ne kadar anlamsızlık taşıdığı görülüyor.

Ortaya çıkan dev gibi bir işsizlik sorunu, yoksul halkların yazgısını belirlemeye devam ettikçe, toplumsal patlamaların sancıları devam edecek. Aslında bir anlamda, patlamanın koşulları sürekli gündemdeki yerini korumayı da sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

Post-truth

Her gelecek, kendine bir geçmiş arar..

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: