CUMHURİYET YAŞAYACAK

suay1Suay Karaman

Her geçen gün yok edilişine tanıklık ettiğimiz laik ve demokratik cumhuriyetimize sahip olamamanın burukluğunu yaşarken, buna karşın her yıl getirilen yeni kısıtlamalarla kutlanması sürekli zorlaşan ulusal bayramlarımızı coşkuyla karşılamakta, yaşatmakta ve yaşamaktayız.

Cumhuriyetimizin 94. yılını da, bir takım kısıtlamalara karşın, büyük bir coşku içinde kutladık. 

cizi

Her ulusal bayramda olduğu gibi yine Anıtkabir, cumhuriyet sevdalılarıyla dolup taştı, büyük Atatürk’e olan bağlılık sevgi seliyle coştu taştı.Ülkemizin aydınlanma devrimi olan “kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyet”, insanları kul olmaktan çıkartarak, birey olmalarını sağlamıştır. Cumhuriyetimizi kuran, tam bağımsızlığımızı taçlandıran eşsiz liderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile tüm silah arkadaşlarını saygı ve şükranla anıyoruz.

Laik ve demokratik cumhuriyetimize vurulan en büyük darbelerden biri, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan ve sonuçlarının hileli olduğu konusunda toplumun fikir birliği içinde bulunduğu halk oylamasıdır.

Bu hileli halk oylaması sonucunda cumhuriyetimiz bitirilme aşamasındadır. Yapılan bu hileli halk oylaması ile parlamenter sistemimiz, tek adam yönetimi olarak değiştirilmiştir. 16 Nisan 2017 tarihinde, bu sahtekarlığa karşı eylem yapamayanların, bugün Cumhuriyet Bayramı’nı kutlaması da sahteciliktir.

Yıllardır Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret edilirken, günümüzde heykelleri ve büstleri parçalanırken, televizyonlarda açıkça küfür edilirken sessiz kalanların, bugün Cumhuriyet Bayramı’nı kutlaması sahtecilikten öteye gidemez.

TBMM Genel Kurulu’nda müftülüklere nikah kıyma yetkisi kabul edilirken, oy vermeye katılmayanların, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlaması bir kandırmacadır. Cumhuriyetin ana damarı laiklikten söz etmeyenlerin ve laikliğin tehlikede olmadığını söyleyenlerin, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlaması toplumla alay etmek demektir.

Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmeye çalışarak, sivil darbe yapan siyasi iktidara açık ve gizli destek veren muhalefet partilerinin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlaması inandırıcı değildir.

Atatürk’ün aydınlanma devrimini anlayamayanların, özümseyemeyenlerin, birilerinin kulu ya da bir yerlerin kılı olanların, biat edenlerin laik ve demokratik cumhuriyetimizin bugün yaşadığı sıkıntılarda önemli rolleri vardır. Tüm bunların yanında cumhuriyetimize sahip çıkmayarak, ülkemizin bugünlere gelmesinde az ya da çok hepimizin de payı bulunmaktadır.

Silkinerek, Cumhuriyetimize, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkma zamanı gelmiştir. Umutsuzluğa yer yoktur ancak geldiğimiz durum da çok tehlikeli ve kırılgandır. Yaşanan bunca acı olaydan sonra, tam bağımsızlık ve emperyalizm karşıtlığı çizgisinde bilinçli bir örgütlenmeyle bir araya gelerek, mücadele yapma zorunluluğundayız.

Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatmak kararlılığı, Atatürk’ün bizlere bıraktığı mirastır. Bu mirasa Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile Bursa Nutku’nu okuyarak hep birlikte sahip çıkmalı ve haykırmalıyız: Yaşasın Cumhuriyet…

İlk Kurşun Gazetesi, 30 Ekim 2017.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: