Çökmekte olan ABD’nin BRİCS tuzakları

özkayaOrhan ÖZKAYA

ABD, dünyanın iyi anlaşan ve çalışan iki devinin arasını bozmak için her çelişkiyi kullanmaktan geri durmuyor.ABD’nin BRİCS  resim ile ilgili görsel sonucu

İki ülke arasındaki Kaşmir sorununu bahane ederek Hindistan’ı silahlandırmaya devam ediyor.

Çin’e karşı ekonomik yaptırım uygulama olanağının sıfır olması ve kendine karşı oluşan ekonomik, siyasi, askeri ve kültürel cepheyi kırabilmek amacıyla içeride yerleştirdiği etki elemanlarıyla çelişkileri tırmandırmayı sürdürüyor.yataycizgi

ABD’nin BRİCS  resim ile ilgili görsel sonucu

Yakın zamanda Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika liderleri yaptıkları BRİCS zirvesinde, “Bu toplantı, karşılıklı saygı, eşitlik, anlayış, şeffaflık, karşılıklı işbirliğini güçlendirmeyi hedeflemiştir” ifadeleriyle sonuçlandırdılar.

Aralarındaki ilişkiler, daha da olumlu bir sürece girdi. Ayrıca barış, güvenlik, kalkınma ve işbirliğine yönelik arayışları geliştirmeyi hedeflerine koyduklarını bu deklârasyona eklediler.

        ABD’nin hedefi BRİCS’in güçlenmesini dağıtmak

BRİCS üyeleri kendi aralarındaki çelişkileri, yapacakları görüşmeler sonucu çözmeye çalıştıkları halde, bu çelişkileri tırmandırarak, derinleştirmeye çalışması ABD’nin stratejik taktiği olmakta.

Çökmekte olan ABD’nin BRİCS tuzakları resim ile ilgili görsel sonucu

Liderlerin kendi aralarında yaptıkları bu verimli toplantının hemen ertesi günü Hindistan Genel Kurmayı’ nın, “Çin’in Hindistan’ın kuzey rakibi olduğu” yönündeki sorumsuz ve gereksiz açıklamasının, işleri germeyi sürdürmekten çıkar sağlamaya çalışan ABD’nin işine yaradığını göstermesi bakımından ilginçtir.

Bütün buna karşın Çin ve Hindistan’ın, aralarında sınır bölgelerinde uygulayacakları, ”barış ve huzur” görüşmeleri yapmayı taahhüt etmeleri ileriye dönük olumlu gelişmeleri sürdürmekte kararlı olduklarını göstermesi bakımından önemli sayılıyor.

Ancak buna rağmen Hindistan Genel Kurmayı, “Çin’le meydana gelecek bir çatışmanın savaş halinde olacağı ve bunun Pakistan’a sıçrayacağı” açıklamasını sürdürmesi, kafaları iyice karıştırmış ve siyasi iradeyle çelişki varmış gibi algı oluşmasına neden olmuştur.

Bu açıklamaların Çin ve Hindistan arasındaki nükleer tırmanma ile buna Pakistan’ın silah yığınağı yapması da eklenince, taraflar arasındaki gerilimin artması kaçınılmaz hale geliyor. Bu gerilimin anlaşmalarla çözümlenmesi yerine, durumun askeri çıkışlara kayması pürüzleri içinden çıkılmaz hele getiriyor ve kışkırtmalara açık kapı bırakıyor.

Yine “Bu sınır çatışmalarının Pakistan’la top yekûn bir savaşa doğru sürüklenip sürüklenmeyeceği belirsiz, Pakistan’ın, Çin ve Kuzey sınırında avantajlı duruma geleceği düşünülebilir” şeklindeki askeri açıklamaların, liderlerin iki ülke arasındaki sınır sorunlarını görüşmelere bağlama çabalarına karşı bir olumsuz tutum sayılarak tepki çekiyor.

ABD’nin BRİCS  resim ile ilgili görsel sonucu

   Medya kışkırtıcılığı devrede

Bütün bu gelişmeler sürerken The Guardian gazetesi, “… Hindistan, birliklerini Himalayalar’daki tartışmalı bölge Doklam’dan çekmeye hazırlanıyor. Çin’de bu arada bir karayolu inşa etmeye başladı. Haftalardır süren restleşme, iki ülkenin en uzun süre devam eden gerginliği ve köklü rekabeti olarak sürüyor” şeklindeki açıklamaları, Batı’nın her zamanki gibi kışkırtıcılığı kendisine politik üstünlük olarak görmesinden kaynaklanıyor.

Üstüne Washington Post’un, “… Restleşme Hint diplomasisi açısından bir kazanımdır” diye başlık atması ve The Economic Times’ın, “Pekin’in dur durak bilmeyen kışkırtıcılığına karşı sağlam duran Yeni Delhi… Güney ve Güney Doğu Asya ile ortaklığını güçlendirdi…” demesi anlaşılır bir yaklaşım olarak algılanamaz.

Bütün bunlara bir de Hindistan medyasının “… Hindistan, bir müttefikini (Pakistan) destekleyebileceğini gösterdi…” diye açıklamalarda bulunması, işin tuzu biberi oluyor…

Bu oluşumlar gelişirken Hindistan Tribune gazetesi, “Trump, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’ nun Kaşmir’ den geçmesini geçmesine karşı çıkmasını desteklediğini ve hiçbir ülkenin “Kemer ve Yol Girişimi”ni zorla dayatamaz…” şeklinde haberler yapması, medyanın üstlendiği yandaş görevi sürdürdüğünü gösteriyor.

ABD’nin BRİCS  resim ile ilgili görsel sonucu

Oysa Hindistan, Pentagonla ilişkilerde oldukça mesafeli ve ülkesinde ABD üssü bulunmasına izin vermeyen nadir ülkelerden birisi… Bu dış politikası devam ediyor…Ancak ABD’nin bu ülkeye, askeri uçak ve helikopter donanımı arttırmayı hedeflemesi, en son silah teknolojisiyle Lockheed Martin ve Boeing firmalarını devreye sokması, 750 milyon dolarlık silah anlaşmaları imzalamış olması düşündürücü bir gelişme.

Bütün bunlara karşın ABD’nin, BRİCS üzerinde bir deprem yaratması mümkün olamaz. Çünkü nükleer güce sahip Pakistan’da, BRİCS ve ŞİÖ üyesi olma arzusunda olduğunu her defasında açıklıyor.

ABD’nin BRİCS  resim ile ilgili görsel sonucu

Tillerson’un zorlamaları işe yaramaz

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’un Hindistan ziyareti, terör ambalajı altında Hindistan ve Pakistan’a yönelik bir tehdit tırmandırma girişimi olarak algılanabilir. Nitekim Pakistan sınırında terör örgütlerinin güçlenmelerinin, Pakistan için önemli bir tehdit oluşturması konusunda uyarmış ve bu konuda işbirliği önermiş.

Pakistan Dışişleri Bakanı SushmaSwaraj’la yaptığı görüşmede, “Pakistan sınırı içinde sayılarını, güçlerini ve kapasitelerini artıran terör örgütleri, Pakistan’ın istikrarı ve güvenliğine tehdit oluşturabilir. Pakistan’ın istikrarının bozulması kimsenin çıkarına değil. Bunu Pakistan yönetimine de dile getirdim” diyerek açıklamalarda bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Ayrıca, “Hindistan’ın lider güç olmasını destekliyoruz ve bölgede güvenliği sağlaması için gerekli katkıları yapmayı sürdüreceğiz. Hindistan’ın askeri modernizasyonu için ileri teknoloji sağlamayı hedeflemekteyiz.

Ayrıca Trump’ın bölgedeki yeni stratejisinin, Pakistan’ın tüm terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele etmesiyle başarıya ulaşabilir” çıkışını, Hindistan Dışişleri Bakanı Swaraj’ ın, “Washington’un bu iyimserliğini paylaşıyoruz!” açıklaması, Trump’ın yeni Güney Asya stratejisini güçlendirme gayreti olarak algılanmakta.

Afganistan yönetiminin Rusya, Çin ve Hindistan’a zirve ziyaretler yapması da ABD’nin telaşlanmasına neden oluyor. Pakistan, İran, Latin Amerika ve ülkemizin Kemalist damarına karşı, Atatürk’ten doğan bir sevgi ve saygıyla yaklaşım gösteren BRİCS ülkeleri, çok kutuplu dünyanın temellerini Asya ve Avrasya eksenli olarak büyük bir hızla atıyorlar.

ABD’nin BRİCS  resim ile ilgili görsel sonucu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: