=İsrail’e “Toprak” satışına “Dur!” demek gerekir…

özkayaOrhan Özkaya 

Iğdır, Harran’la Milâs-Bodrum arası İsraillilerin

“Biz toprak satmıyoruz, toprak işte orda duruyor; yabancılar sırtlanıp da mı gidiyor?” diyenler, artık ülkenin ovaları, ormanları, kıyıları, sit alanları, nesi var nesi yok tümünün satılması karşısında ne diyorlar acaba?

İnsan, bu söylemlere karşı söyleyecek söz bulamıyor. Zaten bu mücadele onların dışında sürüyor… Onlar Osmanlı mirasçısı, Sevr’i savunacak kadar ülkeye yabancılaşmış durumda. İşler iyice dengeyi yitirdi… Daha önce “karşılıklılık ilkesi var; biz de Miami’den villa alıyoruz!” diye sayıklıyorlardı.


satılık ülke resim ile ilgili görsel sonucu

O da kaldırılınca bu kez sessizce seyir halindeler. Ülke topyekûn ne hale geldi?…

Muğla Milletvekilleri; Süha Aldan, Nurettin Demir ve Tolga Çandar’ın tesbit ettikleri bilgileri Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında halkla paylaşmaları, unutulmaz izler bıraktı. Şöyle diyorlardı: “Iğdır Ovasının tamamını İsraillileraldı. Harran Ovasının yarıdan fazlasını İsrailliler satın aldı.

Türkiye’deki ekili alanlarımızın önemli bir bölümünü İsraillilersatın alıyor. Karacahisar Köyü’nün o termik santralin yapılacağı yerden Bodrum’a kadar olan arazinin birileri tarafından satın alındığını öğrendik” diye isyan etmeleri, halkımızın hafızasında mıh gibi çakılı duruyor. Yatağan’daki özelleştirmeye karşı sel olup direnen Muğla halkına iktidarın uyguladığı teröre, “Bu yapılan insanlık dışı uygulamaları kınıyoruz.

AKP Hükümeti kâr eden bir kurumu babalar gibi satmaktadır” diye karşı çıkmaları; Yatağan halkının tümünün ayağa kalkmasını sağlamış, bu direniş Muğla’yı etkileyerek, halkımızın özelleştirmelere karşı sürdürdüğü dik duruşun, Şeker Fabrikaları direnişinin unutulmaz direncini yarattı. Nitekim bu direnç sona ermiş değil; bütün bu satılanlar mutlaka bir gün, halkımızın Atatürkçü iradesiyle misliyle geri alınacaktır.   

satılık ülke resim ile ilgili görsel sonucu

 “Bodrum’a kadar olan araziyi satın alanlar kimler?”

    Tolga Çandar, “Milas’a bağlı Karacahisar köyünün arazi sınırında termik santralin yapılacağı yerden Bodrum’a kadar olan arazinin birileri tarafından satın alındığını öğrendik” açıklaması yaparak, satın alan firmanın isminin sorgulanmasını istedi. Bunun da Iğdır ve Harran’ı alan firma mı? Türkiye’deki ekili alanlarımızın önemli bir bölümünü İsrailliler satın alıyor.

Ya kendileri ya da buradaki ortaklık kurdukları firmalarla… Muğla TOKİ sınırlarından Bodrum’a kadar olan bölümü yani golf arazisi diye daha önce ayrılan bölümü hangi ulusun şirketi ve kimlerle ortak aldı? Bu arazileri yok pahasına metrekaresini 2 liradan, 3 liradan topladılar. Bu satılan arazilerden önemli bir bölümü birinci derecede doğal SİT alanı.

Bölge halkının arazilerine yok pahasına el konulmuştur” diyerek acı gerçekleri ortaya koyarak, halka karşı onurlu görevini yerine getirmiştir. Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan da, “Özelleştirilmek istenen santraller ayda 2 gününü maliyetlerine harcıyorlar, 28 günü kârdır.

Yani böyle bir işletme özelleştirilecek” açıklamasını yaparak, bu kurumların üretim ekonomisinin göz bebeği kurumlar olduğunu, işsizliğin ancak bu kurumlarla önlenebileceğini belirterek, halkın karşı duruşunun haklılığını savundu.Halkımız sürekli, “Toprak Vatandır, Vatan satılmaz!” diye haykırıyor. İşlerin hangi boyutlara geldiği, yavaş yavaş, sessizce paralı işgalin tamamlanmak üzere olduğu ne yazık ki, Meclis kürsülerinden duyurulur hale geldi.

Ä°lgili resim

Tarım alanları tükendi

 Tarım alanlarının satışında ise Konya, Yozgat, Niğde, Nevşehir ve Aksaray illeri ile Trakya bölgesi ilk sırada gelmekte. Bu veriler resmi açıklamalarla, övünç duyularak ve satışlardan 60 milyar dolar gelir elde edildiği belirtilerek yapılmakta… GAP ise, yağma ve talanda yerli, yabancı tekellerin iştahına açık halde. Özellikle İsraillişirketler saldırılarını arttırmış bulunuyor.

Halkımız 1980 neo-liberal darbeyle Özal ekonomisinin bacasız sanayi diye nitelediği turizme inanarak üretim ekonomisini terk etmiş, kolay yaşam tuzaklarına, büyük bir tüketim sarmalına düştü. Sonunda banka kredi kartı terörüyle tutsak alındı. Bütün bu nedenlerle turizm alanları hızla yabancı sermayenin küresel dayatmasına açık hale geldi.

En değerli turizm alanları üretimden çekilen halkın elinden alınarak yabancıların mülkiyetine geçti. Trakya’daki durum daha da içler acısı;girdi fiyatlarının artması, maliyetlere çiftçi ve köylünün yetişememesi nedeniyle dev yabancı şirketler kendilerine hiç bir yasal kısıtlama getirilmiş olmamasını da değerlendirerek, çok büyük tarım arazilerini kapattılar.

Haciz ve ipotek altındaki Trakya halkı iyice kendi içine kapanmış, yazgısına rıza göstererek yalnızlaştı. Yine TUİK rakamlarına göre, ülke genelinde ipotekli satışlar artarak 36 bin 21’e çıkmış durumda. İpotekli satışlarda %46.2 ile, hayvancılığın yok edildiği Ardahan ilk sırada yer alıyor.

Ä°lgili resim

 Toprakların tapusu yabancıların elinde

    Ülke topraklarının mülkiyeti el değiştirerek yabancıların hukukuna aktarılmış bulunuyor. Toprakların parsel parsel satılması,  olağanüstü boyutlara tırmanması ve halkımızın tarımdan, üretimden dışlanarak, küresel ekonominin tutsağı haline getirilmesiyle işler daha da çıkmaza saplandı.

“Karşılıklılık” ilkesinin kalkması ve satışlardaki üst sınırlamanın 2.5 hektardan 30 hektara çıkmasıyla satışlar kontrolden çıktı. Lüks otellerde, ülke ekonomisindeki sorunları öne çıkartarak çözümü yabancılara taşınmaz satışında arayan sektör temsilcileri, yılın ilk 8 ayında 14 bin taşınmaz satıldığını, yıl sonuna kadar bu sayının 21 bine çıkmasının söz konusu olduğunu belirterek ülkenin topraklarını pazarlamanın “gururunu” ve “beceri-yeteneğini” nasıl daha da geliştirecekleri tartışmalarını yapmaktalar.

Dubai’deki her yıl yapılan Citscape’i (konut fuarı)’nı 2016’da başarıyla gerçekleştirdikleri müjdesini kamuoyu ile paylaşıyorlar. halkımız, bu topraklar için bunca şehit vermeye devam ederken insan, hâlâ “paralı Sevr”e giden yolun içinde miyiz acaba diye düşünmeden edemiyor? 

maviileriİsrail’e karşı göstermelik yaptırımlar sergilemek yerine, İsrail şirketlerine toprak satışlarına, “Dur!” demek gerekmez mi?  

düşünsorgu

satılan topraklar resim ile ilgili görsel sonucu

satılan topraklar resim ile ilgili görsel sonucu

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

Post-truth

Her gelecek, kendine bir geçmiş arar..

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: