Camilere büyüteç -/= “Kim finanse ediyor?”

Aslı Kayabal / İtalyakadin1

İtalya, Sarı-Yeşil hükümetin yeni camilerin inşası konusunda izleyeceği çizgiyi beklerken Avusturya, Türkiye’den finanse edildiği iddiasıyla 4’ü Viyana’da 7 camiyi kapatma ve bazı imamları sınır dışı etme kararı aldı.


Ä°lgili resimAvusturya başbakanı Sebastian Kurz ve İçişleri bakanı Herbert Kickl, Atib’in (Avusturya’yla Sosyal ve Kültürel İşbirliği İçin Türk-İslam Birliği) dini liderlerinin yurt dışından maddi kaynak sağladıkları, ülkede İslam dini konusundaki yasayı ihlal ettikleri gerekçesiyle suçlandıklarını dile getiriyor.

Ayrıca Atib’de görevli 40 imamın oturma izninin de iptal edileceği vurgulanıyor.Avusturyalı yetkililer, tartışmanın odağındaki camilerin Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olduğunu ve Atib tarafından yönetildiğini belirtiyor.

Başbakan Sebastian Kurz’un bu yönde bir karar almasında merkez sol eğilimli haftalık Falter dergisinin yayımladığı bir haber etkili oldu.

Haberde Türkiye’den finanse edildiği iddia edilen bir camide Osmanlı askerlerinin üniformasını giyen çocukların fotoğraflarına yer verildi. Gelibolu savaşını konu alan piyeste bedenleri Türk bayrağına sarılı çocuklar şehitleri canlandırıyordu.


Matteo Salvini, “Köktendinciliğe karşıyım”

Avusturya’da görev başındaki sağ hükümet din-devlet işlerini karıştıranlara hiçbir hoşgörüde bulunmayacaklarını dile getiriyor. Çizme’de Sarı-Yeşil hükümetin İçişleri bakanı Matteo Salvini, ülkede cami tartışması gündemdeyken devreye girerek Twitter hesabında, “Din özgürlüğüne inanıyorum ama köktendinciliğin karşısındayım.” dedi.


Lig’in lideri Avusturya hükümetinin aldığı kararla ilgili ise, “Bir ülkenin güvenliğini dini kullanarak tehlikeye atanlar derhal uzaklaştırılmalı. Gelecek hafta Avusturya İçişleri bakanı ile bir araya gelerek bu ve benzeri konularda izleyeceğimiz siyaset konusunda fikir alışverişinde bulunacağım” diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü İbrahim Kalın, 7 caminin kapatılması ve imamların sınır dışı edilmesini Avrupa’da yükselen İslam karşıtı ırkçı, popülist politikaların bir sonucu olduğunu yorumlarken, Erdoğan’ın Twitter hesabında, “Viyana, Müslümanları hedef alarak siyasi çıkar sağlamayı hedefliyor” dediği aktarıldı.

Avusturya’da 2015 yılında yürürlüğe giren yasa, ülkede faaliyet gösteren dini kurumların yurt dışından gelen fonlarla finanse edilmesini yasaklıyor.


Avusturya medyası ise Türk bayrağına sarılı çocukların sahne aldığı ve Gelibolu savaşının canlandırıldığı oyunun Viyana’da Türk vatandaşlarının gittiği bir camide kameraya kaydedildiğini yazdı. Daha sonra Falter dergisinin yayımladığı haber ve fotoğraflar, Avusturya kamuoyunda tartışma yarattı.


“Kim finanse ediyor?”

İtalya İçişleri bakanı Matteo Salvini, 4 mart seçimleri öncesinde yürüttüğü kampanyada iktidara gelmesi durumunda “yasa dışı camileri kapatma” sözü verdi. Salvini özellikle İtalya’daki camileri kimin finanse ettiği, fonların hangi ülkeler ve kurumlardan aktarıldığını araştıracaklarını söyledi.

Milano’nun yanı başındaki 85 bin nüfuslu Como’da Milli Görüş, Süleymancı ve Nurcu cemaatlerle bağlantılı üç Türk camisinin varlığı biliniyor.


Como’ ve çevresindeki Türk nüfus ve camiler, yakın geçmişte Milano Üniversitesi’nde tez hazırlayan sosyolog Laura Pirotta’nın araştırmasına da konu olmuştu. Pirotta, “Etnik Yatırım ve Dini Cemaatler Işığında Türk Göçmenler, Como’daki Gerçek” başlıklı tezinde, kentte Fas, Arnavutluk ve Romanya’nın ardından gelen Türk nüfusu, ticari ve dinsel faaliyetleri açısından inceledi.


Como’da Milli Görüş’ü temsil eden ilk cami 1991’de açıld.ı. Hareketi İtalya’da yaşayan Türk çocuklara ve gençlere Batı kültüründen kendilerini sakınmayı öğretirken İslam kültürü ve Kuran’ı tanımalarını hedefliyor.


Araştırmada, bir cemaat üyesi, camiler olmasa gençlerin diskoteğe gideceğini ve Batılı gençler gibi uyuşturucu kullanabileceğinden kaygı duyduğunu anlatıyor. Pirotta’nin araştırmasında Milli Görüş’ün diaspora Türkleri arasında en organize hareket olduğu da dikkat çekiyor..

Milano, Roma, Torino gibi büyük şehirlerde cami talep eden, bir çoğu yurt dışından aktarılan fonlarla beslenen camiler ve İslam kültür merkezlerine Sarı-Yeşil hükümetin ne yanıt vereceğini yakında göreceğiz.


Falter Dergisi arşivinden alınan fotoğraflar Atib’in organizasyonunda sahnelenen Gelibolu oyununda çekilmiş

asli.kayabal@hotmail.com

http://www.abcgazetesi.com/camilere-buyutec-8594yy.htm

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: