Sakarya Ana Bakım Fabrikası satılamaz… 

özkayaOrhan ÖZKAYA

Fırtına Obüsleri ve Altay tankı Ordu’nun kalbidir

20 Aralık 2018 tarihinde, Sakarya 1.nci Ana Bakım Fabrikası (Tank Palet Fabrikası) bir kararnameyle özelleştirme kapsamına alınmış bulunuyor. Bu fabrika, Sakarya halkının dişinden tırnağından arttırarak katkı koyduğu yardımlar sayesinde ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne armağan etmesiyle meydana gelmiş bir ağır askeri sanayi harikasıdır.

parmakFabrikada üretilen Fırtına Obüsleri ile Altay tankları ülkemizin göz bebeğidir.

Ayrıca Ordu’nun tüm tanklarını modernize etmiş ve bunun gururunu Mili Savunma işçileri kıvançla taşıyorlar.

yatay..

Sakarya Ana Bakım Fabrikası resim ile ilgili görsel sonucu

Fabrika dünyada ilk beşe girmesiyle tanınmış, halka mal olmuş bir mücevher değerinde; 50 yıllık deneyim, yetişmiş iş gücü, bilgi ve birikimi dünya çapında bir kurumdur.

Bütün bunlar dikkate alındığında; emeğini, alın terini ülke savunmasına adayan, ülke ekonomisi için büyük başarılar elde eden Milli Savunma işçileri, kendilerine yüklenmek istenen verimsizlik suçlamasını kabul etmeyerek, ret etmekte ve bunu onur kırıcı olarak görmektedirler.

İşçiler, kendilerinin Milli Prodüktivite Merkezi tarafından 3 kez en verimli iş yeri seçilmiş olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca, “… Ülkemizin geleceği adına bu hukuk dışı özelleştirmeye teslim olmayacağız. Tüm hukuki yollara başvuracağız. Üretimden gelen gücümüzü ve halkımızın desteğini alarak bu durumu aşacağı.” diyerek, durumu halka yansıtmayı sürdürüyorlar.

Türk Harb-İş Sendikası, halka dağıttığı duyuruda, “Fabrikamız, El Bab ve Afrin de terörle mücadelede büyük yararlılıklar göstermiş ve halkımızın gururu olmuştur” ifadelerini kullanarak, dışa bağımlılığı yenmede önemli bir pay üstlendiklerini belirtiyorlar. Yerli ve milli bir kurum olarak özelleştirmeye karşı olduklarını; Altay tanklarını 500 milyon dolarlık az bir yatırımla ve 6 ayda seri üretime geçtiklerini kamuoyuna aktarıyorlar.

Sakarya Ana Bakım Fabrikası resim ile ilgili görsel sonucu

Ülkemizin askeri ağır sanayi alanında yapacağı yatırımları desteklemeye hazır olduklarını ve bu yönde bilgi birikimi ve deneyiminde yarım asırlık bir askeri sanayi tecrübesine sahip olduklarını ilan ediyorlar.     

parmakCumhuriyet değerlerinin yıkımı sürüyor

Ordunun en büyük alt yapı kaynağı orta öğrenim kurumlarının binaları Hazine’ye devredildi. Bu yerler 1800’lü yıllardan bu yana TSK’ya eğitim faaliyeti veren, subay yetiştiren, sembol ve marka olmuş köklü özellikteki kurumlardı. Yine bu yerlerin mülkiyeti, “Devletin hüküm ve tasarrufu altında olup, tahsisi TSK’ya yıllardır yapılmış ve kesintisiz süren kamu malı mülklerdir.”

Halk çocuklarının subay olmak amacıyla başvurduğu yegâne Ordu’ya ait orta öğretim kurumlarıydı. Bu durumdan halk hiç haberdar edilmeden ve bilgilendirilmeden, ne düşündüğü dahi sorulmadan dayatmayla karşı karşıya kalmakta ve tüm varlıkları, kazanımları yok edilmekte.

Özellikle Kuleli Askeri Lisesi başta olmak üzere diğer tarihi okulların binalarının Hazine’ ye devri için anlaşma imzalandığı açıklaması, ulusalcı, Yurtsever medya ve basına düşünce, ancak o zaman halk öğreniyor. Oysa bu okullarda halkın çocukları parasız eğitim alarak subay olmaya hak kazanıyorlardı.

Subaylığın en temel özelliklerini taşıyan disiplin anlayışının birer simgesi olan bu okullar tam bir Atatürkçü subay yetiştirerek halkın iftihar ettiği ve çocuklarını büyük bir sevgiyle gönderdiği eğitim yuvalarıydı.

Yapılan anlaşma kapsamın da, İzmir Narlıdere İstihkâm Okulu, İstanbul Tuzla Piyade Okulu’nun kuzey bölümü, Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Ankara Mamak Muhabere Okuluda Maliye Hazine’sine aktarılıyor. Bu okullar Ordu’nun Atatürkçü kaynağının en güçlü güvencesiydi.

parmakBu taşınmazlar Arap Kralları’nın iştahını kabartıyor

Milli Savunma Bakanı, askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’nın sistemine bağlanacağını açıklayarak gelecek surecin işaretlerini veriyor. En büyük iştah kabartan da GATA, Gülhane ve İzmir’deki askeri hastaneler. Bütün bu kurumların arazilerine değer biçilemeyecek kadar kıymetli olmaları onlara ilgiyi arttırıyor.

Ancak bu taşlarla çok sayıda kuş da vuruluyor. Öncelikle askerin yapısı paralı hale getirilmek isteniyor. İşsizlik, bütçe açıkları, esnafın yangın yerine dönen iş yerleri ve eriyen çarşılardaki iflâsları, Suriye politikaları nedeniyle esnafın ve halkın yaşadıkları perdelenmeye çalışılıyor.

İşte bütün bu süreçte Atatürk’ün bin bir emekle halkla birlikte kurduğu ve onun vergileriyle kamu malı halini alan bu varlıklar, zenginlikler, ‘’Milli Emlak’’ ve Cumhuriyet değerleri, askerin elinden alınarak ve büyük bir ihtimalle yabancı şirketlere, özellikle Arap Şeyhlerine, Krallara, Emirlerine ‘’Yeni İhale Yasası’’ ayrıcalıklarıyla teslim edilecek.

Daha şimdiden onları heyecanlandırıyor ve yüreklerini kabartıyor. TCDD, bor madenleri elden çıkarılıyor. Son kozlardan biri olan TSK’ya ait okullar ve hastaneler satış tahtasına kondu. Bunlar TOKİ’nin ilgi alanına terk edilemeyecek kadar kıymetli ve göz kamaştırıcı arazilere sahip.

parmakAskerlik şubeleri de elden çıktı

Milli Savunma Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı arasında 27.04.2012 tarihinde yapılan anlaşmayla 112 askerlik şubesi Milli Eğitim Bakanlığına devredildi. Yapılan açıklamada nüfusu küçülen ilçelerdeki bu şubelerin kapatılıp, Milli Eğitime devredildiği açıklandı. Nüfusu büyüyen il ve ilçelerde yeni şubeler açılacağı belirtildi.

parmakVicdani ret söylemlerinin gündemde olduğu, paralı askerliğin tüm partilerce desteklendiği bir ortamda, askerliğin tamamen paralı hale geleceği endişesi halk üzerinde endişe yaratıyor. Böyle giderse sıra ‘Ordu Evleri’ne geleceği kesindir.

Çünkü çok değerli arazilerinde kurulu olan bu yerler rantçıların iştahını kabartmakla kalmıyor, askerin konaklama ve dinlence olanaklarına darbe indirebilmenin en kolay yolu oluyor. İşte bu nedenle HES’ lere, taş ocaklarına, kıyı ve yeşil alan yağmasına ve her alanda özelleştirmelere karşı direnen halkımız direnişini sürdürüyor.

parmakFlormar işçileriyle yeni havaalanı işçileri, çelik iradeleriyle Sakarya Ana Bakım Fabrikası direnişine özgüven aşılıyorlar…

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

Post-truth

Her gelecek, kendine bir geçmiş arar..

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: