Nihayet!-/- Sabit Telefonum 4 ay sonra; İNTERNET bağlantım 2.5 ay sonra ancak geldi! … diye sevineyim mi şimdi, yoksa? …

benTürkCelilcocuk

Bense: (gelişmiş ülkeler gezegenler arası yarış yapıyorken): Sadece utanıyorum!..

  1. yy ilk çeyreği-bilim ve iletişim çağı: Bu lanet olası (asla olmaması gereken) sorunu hemen her kış yaşıyordum bu ortamda ama; bu kadar berbat, bu kadar rezil bir şekilde olmuyordu- asla böyle değildi!..

Telekom ne zaman özelleştirildi her şey altüst oldu, laçkalaştı.

Kokuştu, pisleşti, adam sendecileşti.

Ne kimseyi bulabiliyoruz ihtiyacımız olduğunda, ne de ilgilenen oluyor kişi bulunduğunda!..yatay..yatay..

Telefonun arızalıymış, internet bağlantın yokmuş- kopukmuş, kimselerin umurunda bile değil. En acı, en trajikomik yanı ise: çalışmayan-olmayan hizmete ait faturaların “düzenli olarak aksamadan”(!)  gelmeye devam etmesi!(!!!) zırt-pırt edilen (cep) telefonlarla “kampanya var” reklamlarının bıktırırcasına sürmesi!

Önceleri internet bağlantımızda arıza mı oldu, telefon ettiğimizde karşımıza İNSAN (MT) Müşteri Temsilcisi çıkardı-olurdu, derdimizi az-çok anlatırdık, o kişide bize sorardı; şu açık mı, buna baktınız mı vb. gibi..

Artık yok, insan çıkmıyor, bant bile çıkmıyor hiçbir şey çıkmıyor! Çünkü; (MT) denen kişilere asla ulaşamıyoruz ve hat hemen kapanıyor. Müşteri temsilcisi gerçekten var mı acaba, artık emin bile değiliz!

Sil baştan yeniden başlıyoruz, onca deneme yine sonuçsuz kalıyor. Telefonumuz mu arızalandı, internetten bildirirdik ve iki gün sürmez tamir edilirdi, yerelden bir görevli de bizi tamir sonrası kontrol için arar durumu açıklardı.

***

Şimdi bu da mümkün değil. İnternette arıza sayfasına telefon numaramızı yazıyorken daha son üç numarayı yaz(a)madan sayfa kapanıyor ve şu ABUK yazı çıkıyor:

Teknik bir “HATA” nedeniyle yanıt veremiyoruz sonra tekrar deneyin!

Bu nasıl bir teknik HATA’dır ki kaç yıl oldu düzeltil(e)medi? Zira: aynı abuk yazı sürekli çıkmakta!.. …tekrar tekrar deniyoruz sonuçsuz, peki; tekrar denemenin sayısı kaçtır? Denemenin bir sonu var mıdır? Bilmiyoruz!..

SONRA: “TEKNİK HATA” ne demek, ARIZA denilse anlaşılır ama, HATA?

İçinden çıkamıyoruz!..

Yağmur durmuş hava açıksa ilk fırsatta İlçeye Telekom binasına gidiyoruz. Ama olması gereken etkili-yetkili kişilerin bürolarının olduğu kapıları duvar, kilitli kimseler yok, arıza bildirim yazılarını kapının altında içeriye atıyoruz.

Daha önce böyle durumlar için Telekom çalışanları tarafından bize verilen 4 adet telefon numarası, aradığımızda hiçbirine hiçbir zaman yanıt verilmiyor.

Bir numara yanıt vermiyorsa görevli tarafından bize neden verilmiştir acaba, baştan savmak için mi.. yine çözemiyoruz!?

Sonra? Bekliyoruz!

Neyi? Bir bilinmeyeni, bir çözülemeyeni mi?

İnanınız ki bilmiyorum! Ve devletin en önemli kurumu olması gereken bu yerin böyle davranışları karşısında utanç duyuyoruz haklı olarak.

Uğraşmaktan-çırpınmaktan yoruldum ve sonuç alamıyorum, elimden; lanet etmekten bol bol küfür etmekten başka bir şey gelmiyor. …bu kış ilk yağmur düştüğünden beridir 2,5 – 3 ay geçti, ki bu süre içinde yağmurlar hiç ara vermedi ve çok şiddetliydi, bahçelerimiz sürekli olarak sularla doldu boşaldı, doldu boşaldı…

Garajım sürekli sular altındaydı, günlerce şiddetli yağan bu yağmur altında defalarca orada suları caddeye boşaltmak için uğraştım. İlçeye gidemedim haftalarca, sokağa bile çıkamadım yağmurlardan.

Yaşamımın hiçbir evresinde böylesine sürekli ve böylesine şiddetli yağmurlar görmemiş-yaşamamıştım!..

Sanırım İklim değişikliği bu ve böyle olsa gerek! Aman Dikkat!!!

Bu üç ay içinde belki üç gün hava açıktı geri kalan her gün ve gece sürekli ama çok şiddetli yağdı yağmurlar.

Ev telefonum o ilk günden beridir çalışmıyor – çevir sesi yok…

…ama; en azından internetimiz yarım yamalak vardı, yani şöyle; bu süre içinde; bir vardı bir yoktu, her gün onlarca kez bağlantımız dakikalarca süre kopuyordu.

Ona bile razıydım aslında, en azından arada bir çalışıyordu. Siteye zorluklada olsa yazı ekliyor, gelen iletilere yanıt veriyordum.

Son üç haftadır 16.1 internette gitti, elim kolum bağlandı… … ortada cascavlak kalıverdim.

Günde belki milyon kez modeme bakıyorum, içimde sönmeyen bir umutla acaba kırmızı yanan “bağlantı yok” ışığı yeşil yanar mı diye?

Bunun adına UMUT demişler! – …”umudunu asla yitirme- kaybetme” diye de eklemişler sanki marifetmiş gibi! (…)

Cep denen lanet telefondan oldum olası hoşlan(a)madım ona alışamadım. (…en can sıkıcı yanı özgürlüğümü kısıtlamakta!) Tuşları minicik bir telefonum var ama mesaj yazmak yazabilmek için üstün yetenek gerekiyor. Ve artık o yetenek bende ne yazık ki yok!

Bir “iyiyim” yazısını yazmak için dostlara, yarım saat uğraştım, her defasında iyiyim yazısı yerine başka bir saçmalık çıkıyordu ekrana, usanmıştım artık uğraşmaktan…

… başka bir dandik telefona aktardım sim kartını, iyiyim yazdım gönderdim, sonra bağlantı koptu, ekranda; “sim kartını takın” yazısı belirmeye başladı sürekli. Ulen lanet şey sim kartı içinde ya, desem de anlamamakta ısrarlı.

Gelin de çıldırmayın şimdi!

İşte cep denen bu lanet telefonu bu nedenle hiç sev(e)medim. Üstelik benim telefonumun bir tıklamayla tüm ekranı kaplayan iri harfler dizini yok, doğru harfi bulmak için minicik harfler arasından doğru dürüst görmeyen gözlerimle (gözlük bile kar etmiyor) aramam gerekiyor ve bu da oldukça uzun sürüyor… (!)

… böyle olunca telefon kapanıyor, ekran ve harflerin olduğu yer kararıyor. … bunun sürekli tekrar ettiğini düşünün sinirlerim geriliyor ve basıyorum bu lanet alete kalayı. (!) (Nişadırsızından!..)

…iki sözcüklü bir mesaj bile işkenceye dönüştü-dönüşüyor.

Düşündüğünüz endişelendiğiniz için teşekkürler dostlar ama durum bende şimdilik böyle.  Lütfen merak etmeyiniz ben sağlık olarak iyiyim gerçekten de iyiyim,

… sadece; internet yoksa yaşamın hiçbir anlamı kalmıyor-(muş) ne yazık ki, çünkü onunla;  dostlarımla-dünya ile “sizlerle” haberleşiyor(d)um.

Şimdi üç haftadır (16.1’den beridir) o da yok ve ben çöl ortasında; Ekmeksiz, Susuz ve Gölgesiz kalmış gibiyim…

İyiyim derken bunun dışında, EVET! —İyiyim…

…sadece:

Beni yaşama bağlayan-oyalayan, günlerimin huzur içinde geçmesini sağlayan, bana; “bir iş yapıyorum” duygusu yaşatan internet SİTEM ve ev telefonum olmadığı zaman ne kadar üzgün ve de çaresiz kaldığım-olduğum ise bir SIR değil artık!..

Öylesine üzgün ve öylesine çaresizim ki bunu yazı ile asla anlatamam…

Ev telefonumun ahizesini kaldırınca duyduğum o çevir sesi bana, sanki yanımda bir İNSAN- bir DOST varmış gibi geliyor(du).

O ses yoksa, telefon hattı ölüyse kendimi çok daha yalnız, yapayalnız hissediyorum, içimi bir umutsuzluktur kaplıyor ve sanki yaşama daha çok küsüyorum…

İnsan yaşamının son yıllarında yalnızlık, galiba böyle bir şey!

!!!…

Sevgiyle ve dostlukla kalınız…

TürkCelil                  

Bu yazı 1.2.19 günü yazılmıştı… yani toplam: 4 aydır sabit telefonum, 3 aya yakındır internetimiz yoktu…

**********************************

Hemen her yıl kış aylarında yaşadığım bu sorun nedeniyle sitemizde oluşan aksaklıklar için siz değerli yazar ve dost okurlarımızdan tüm içtenliğimle ÖZÜR dilerim. Umar ve dilerim bu artık SON olsun…

*********************************

(O günlerde:) İki gün yağmur durmuş, hava güneşliydi ama gece (5.2.19) yeniden yağmur başladı ve telefonum-internetim gelecek umutlarım yeniden ne yazıktır ki suya düştü.

Karamsarlığıma bir engel olabilsem!..

********************************

Son günlerde, *örnek dün ve bugün* sokak aralarında Telekom aracının yeni kablolar döşediğini görüyoruz, umuyoruz ki; 10 yılı aşkın süredir her kış, bazen yaz aylarında bile tekrar eden bu sorunuz artık son bulacaktır.

8.3.19

TürkCelil

9.3.19 saat 15.45 telefonum açılmış. İnternet arızayı hemen aradım ve internetimin durumunu sordum, genç arkadaş ilgileneceğini söyledi.

10.3 oldu ve modemde internet var, ama ekranda erişim yok görünüyor. MT’yi defalarca aradım görevli genç kardeşler çaresizce bir şey yapmaya çalıştılar ama sonuç yok! Yani internet bağlantısı henüz yok..

Ne yapmalı bilmem ki?

11.3.19 saat 12.50 internetimiz açıldı… kedi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: