Atlantis-Ovalılar hangi dili konuşuyorlardı? Günümüzde bu dili kimler konuşuyor?

İsmet GEDİK

DOM ve OO-15a

Şimdi Atlantis ovasında konuşulan dilin nasıl bir dil olduğu konusunu görelim. Günümüzde çevremizde üç dil grubu yaygındır.


Bunlar Hint-Avrupa-diller (Avrupa, ve Kuzey-Batı-Asya, Güney-Batı-Asya) Semitik diller (Arapça – İbranice- ) Tam-aglütine (bitişimli) diller (Türkçe, macarca, baskça, Fince – ve Sümerce)

y


Şimdi konunun iyi anlaşılması için Tam-aglütine-dil grubunu diğer dil-gruplarında ayıran özellikleri gösterelim:

Tam-aglütine dillerin özellikleri

Türkçe ile Sümerce’nin tam-aglütüne = tam-bitişimli dil gurubuna ait olduğu görülür.

Tam-Bitişimli dilleri diğer dillerden ayıran önemli özellikler şunlardır:

1-  Cinsiyet ayrımı yoktur, “O” deyince, hem erkek, hem kadın, hem çocuk anlaşılır. Halbuki diğer dillerde “er (he), sie (she), es (it)” gibi ayrım vardır.  

2-  Ses uyumludurlar,

3-  “Ben kalemi kırdım” şeklinde “Özne-sübje-yüklem” dizilimi vardır. Diğer dillerde “I broke the pencil” gibi “Özne-yüklem-sübje” dizilimi vardır.

4-  Sayı sıfatlarından sonra gelen sözcüklerde çoğul eki yoktur, “1 çocuk”, ”beş çocuk” denir, “5 çocuklar” değil. İndo-german dilde ise: “ 1 Kind”  “5 Kinder” denir.

5-  Sözcüklerin arkasına birden çok eklentiler yapılarak, farklı anlamlı ifadeler elde edilir. Örnek “Kurtardıklarımızdansın” ifadesi bu dil grubunda tek bir sözcükle anlatılmıştır. Bu ifadeyi Almanca olarak anlatmak istediğinizde “Du bist eine von denen, die wir gerettet haben” şeklinde iki cümle ve 8 sözcük gerekir.  Fincede “Juoksentelisinkohan” gibi tek bir sözcükle aktarılan kavram İngilizcede “I wonder if I should run around aimlessly” gibi 8 sözcükle ancak ifade edilir.

6-  Aglütinasyon diğer dillerde de kısmen görülür; örn. Çocuk-luk = child-hood bir eklenmedir. Ama “çocukluktaki” denilmek istendiğinde, “in childhood” veya “during childhood” gibi sözcüğün önüne eklemeler yapılır. Tam-aglütinasyon yoktur.

Yani Atlantis-ovalı kökenli olmayan diğer dil grupları tam-aglütine değildirler, çünkü tüm bu özellikler yoktur.

Günümüz dünyasında bu özelliklere sahip dillere bakıldığında, Fince, Estonyaca, Macarca, Baskça ve Türki dillerin bu özelliklere sahip oldukları görülür.

Bu nedenle gerek Türkçe konuşanların, gerek Fin, Estonya, Macar, Bask gibi toplumların tarihsel geçmişlerinde bir yerde birlikte yaşamış olmaları gerekir. Sümerologlar bu nedenle Sümerlerin ana-vatanının, Orta-Asya olması gerektiğini ileri sürerler. Halbuki durum tam tersinedir; Türklerin ana vatanı Atlantis ovası olmalıdır.

Şimdi Neden Avrupa da Basklar gibi çevredeki devletlerde konuşulan dillerden çok farklı bir dil konuşan kavmin orada yaşamaya devam ettiği anlaşılır olur.

Bu bilimsel veriler ışığında bir Anadolu’lu olarak geçmişimizin şöyle olduğunu görürüz.

Toplumsal yaşam 10-12 bin yıl önceleri Anadolu’da başlatılmış ve oradan dünyaya yayılmıştır. 5 bin yıl önceleri Orta-Asya steplerinde gelişen Yamnaya kültürü güney ülkelerini istilaya başlamıştır. Günümüzdeki durum bu iki farklı göç dalgasının sonucudur.

Yabani avcı-toplayıcı yaşamdan uygar davranışlı toplumsal yaşama geçiş 12 bin yıl önceleri Atlantis-ovası adı verilen Basra-körfezi altındaki ortamda gerçekleşmiştir. O ortamın buzul devrinin sona ermesi nedeniyle tekrar denizle kaplanması nedeniyle, ova sakinleri kuzey ülkelerine göçe başlamışlardır.

Buzul devri süresince Anadolu, Avrupa ve Batı-Asya bölgeleri yaşama elverişli olmadığından oralarda çok az sayıda avcılık ve toplayıcılıkla yaşayan insan bulunmaktadır. Çanak çömlek yapmaktan aciz olduklarından sadece su kaynakları ve bir mağarada yaşam zorunluluğu nüfusun neden az olduğunu açıklar.

Dolayısıyla çiftçilik becerili insanlar Anadolu, Avrupa ve Asya’ya bu nedenle yayılmışlardır. En yakın ve uygun ortam Anadolu olduğundan, ilk çiftçilik kültürü Anadolu’da oluşmaya başlamış ve oradan dünyaya yayılmaya başlamıştır.

Daha sonraları, Ukrayna Kazakistan arası bozkırlarda Yamnaya kültürü gelişmiş ve bu defa insanlık göçü kuzeyden güneye dönmüştür. Bu göçün nedenleri sonraki bölümlerde açıklanacaktır.

butun-yazilari


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: