Aşılar ve ilaçlar -/- Çare, çok güvenilir uzman kişilere danışarak doğru olanı yapmaktır.

ozdemirProf. Coşkun Özdemir

Ağır ve üstelik çözümleri çok zor görünen sorunlarla baş başa bir ülkede yaşıyoruz. İşsizlik var, geçim zorlukları, borç içinde yaşayan milyonlar, rekor düzeyde kadın cinayetleri, Suriyeden sonra Irak ve şimdi de Libya.aşı ilaç resim ile ilgili görsel sonucu"

Az daha İstanbul kanalını unutuyordum En hararetli tartışmalar onda. Neredeyse 40 yıldır süregelen terör ve her gün yürek yakan şehitler ve şehitler.

Bunlar yetmezmiş gibi şimdi bir de aşılar ve ilaçlar sorunu ortaya çıktı. Sevilen bir yazar, Kara Kutu adlı çok okunan çok satan bir kitap yazdı.

y

Beklendiği gibi çok tepki aldı. Bazıları bu eleştirilerde çok ileri gittiler. Kolaylıkla insan harcamak bizim aydınlarımız arasında bir gelenek gibidir. Siliverirler sizi. Ben kitabı henüz okumadım. Ama yazdıklarına katılarak, beğenerek okuduğum bu yazarın, kitabın Sözcü’deki tanıtımına takıldım. Bunu da ona dostça yazdım”. 

Genellemek yanlış

“İlaçlar (genelleyerek) hastalıkları iyileştirmez, kronikleştirir, çok sayıda yan etki yapar, ben ilacı bıraktım, spor, temiz hava, iyi beslenme ile yetineceğim” diyor. Üstelik şeker hastası.

Sevgili Soner Yalçın, kapitalizmi onun parayı, kazancı her şeyin üstünde tutmasını aldatmasını, sömürmesini savaşlara yol açmasını sonuna kadar ileri sürebilirsin. Sana katılırız.

Ama ilaçları ve aşıları topyekûn kötülemek, kullanımlarını zararlı ilan etmek çok yanlış.

Kapitalizme karşı yalnız ilaçlar için değil, gıdalar için satılık eşyalar için ve her şey için tedbir almak zorundayız. Uzun yoldan gidip benden fazla para isteyen şoför ben bu hilekârlığı fark edince bana “Ne yapalım efendim, çok kazık yiyoruz, biz de fırsat bulunca kazık atıyoruz” diyor.

Onun tedbiri böyle. Eminim bakkal da, tamirci de doktor da profesör de öğretmen de satıcı da benzer tedbirler alıyordur. Bunu yapamayan asgari ücretle çalışanlar, ancak Allah’a dua edebilirler.

Azgelişmiş kapitalist bir ülkede yönetim de ekonomide eşitlikte, eğitimde bir adalet sağlayamıyorsa orada çok sayıda suç işlenecek ve rüşvetin yolsuzluğun önüne geçilemeyecektir.

İlaç firmaları ticari kuruluşlardır. Bir ilacın tedavide kullanım aşamasına gelmesi 8-10 yıl sürebilir. Bu gelişimin maliyeti milyarları bulabilir. Sık görülen hastalıkların ilaçlarına öncelik verirler, nadir görülenleri ihmal edebilirler. Rekabet de var.

İlaçlarının çok satılması için o ülkenin yasaları engellemedikçe her çareye başvururlar. Polifarmasiyi teşvik ederler. Bazı doktorların ve akademisyenlerin tatmin edici para karşılığında ilaç makaleleri yazdığı iyi biliniyor.

Yıllar önce yeni kurulan bir ilaç firması bize hisse senedi almayı önermişti. İlaçları satıldıkça beraberce kazanacaktık. Bunların önlemini sosyal devletin sağlık bakanlığı, dürüst akademisyenler araştırmaları ile üniversiteler yapabilir.

Hayat kurtaran ilaçları antibiyotikleri kötülemek reddetmek olmaz. En iyi en doğru kullanımını sağlamak yönetimin görevidir. Bizde kabul görüp onay alıp çok kullanılan bir akıl fikir ilacından bahsettiğim zaman Amerikalı nörologlar gülmüşlerdi.

İngiltere’de bize göre ne kadar az ilaç kullanıldığını görüp şaşmıştım.

Devlet hastanesinde görev yapan bir öğrencim “80 hasta bakmaya zorluyorlar. Olacak şey değil, ama itiraz etmiyorum çünkü performans ödeneği alıyorum. Yanılmayayım diye 3 yerine 30 MR istiyorum” diyor. İsrafı ve nedenini görüyor musunuz?

Yanlışlığı anlaşıldı

Aşılara gelince orada da büyük yanlışlık yapılıyor. Grip aşısı yüzde 10-60 fayda sağlıyor. Virüsler değiştiği için her zaman ayni derecede etkili olmuyor. Risk grupları kullanmalı. Aşılar otizme neden oluyor deniyor.

Bunu habertürk’te konuşan üçlü de söyledi. Eski arkadaşım Canan Efendigil de vardı.

Oysa bunu yazan Wakefield ve arkadaşları idi. Geniş araştırmalar yapıldı ve bunun doğru olmadığı anlaşıldı (Mustafa Çetiner- Bilim Teknoloji). Yazı geri çekildi. Bu tartışmalar yüzünden halka doğru olanı anlatmak zor oluyor.

Bu aşı muhalefeti nedeni ile kızamık vakaları ve ölenlerde büyük artış oldu. Çare, çok güvenilir uzman kişilere danışarak doğru olanı yapmaktır. Tabii devlet ve Sağlık Bakanlığı’nın büyük sorumluluk yüklenmesi ve öncü bir rol oynaması gerekiyor.  

cumhurhttp://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1713256/asilar-ve-ilaclar.html

aşı ilaç resim ile ilgili görsel sonucu"

                  

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: