23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI MESAJI

OsmanProf. Dr. Osman Metin Öztürk

23 Nisan şiirleri 1 kıtalık kısa MEB onaylı yeni şiirler ...“Milli irade”nin tecelli yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin “Büyük Millet Meclisi (BMM)” olarak kuruluşunun, milli egemenliğin ilan edilişinin 100. yılında, aziz Türk Milleti’nin “23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı”nı kutluyorum.

23 Nisan, millet iradesinin, ülke yönetiminde ifadesini bulduğu bir tarihtir.

yatay..yatay..

23 Nisan şiirleri 1 kıtalık kısa MEB onaylı yeni şiirler ...

Onun içindir ki, her 23 Nisan’da, millet iradesine saygıya işaret edilir, milli iradeye sahip çıkılır, milli iradenin üstünlüğünü sürdürme kararlılığı vurgulanır, bütün bunlar dışarıya vurulur.

Onun içindir ki; “23 Nisan”, sadece genel Türk Tarihi bağlamında değil, Türk Demokrasi ve Hukuk Tarihi bağlamında da önemli bir yere sahiptir.

23 Nisan 2019 Bankalar ve PTT açık mı? 23 Nisan resmi tatil ...

Herkes bilir ki; aynı millete mensup olmanın bir ölçüsü de, sevinçlerin ve üzüntülerin ortak olması, bir olayın milletçe aynı şekilde karşılanmasıdır. Eğer milletin bir kesimi “23 Nisan”ı coşku içinde kutlarken, bir kesimi de “23 Nisan”a sırtını dönmüş bir görüntü veriyorsa; bu, millet mensubiyetinin sorgulanmasına yol açar, dolayısıyla hem milli birliğe ve beraberliğe zarar verir, hem de devletin gücünde zafiyete yol açar.

Maalesef Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu durum, bunları dile getirmeyi gerektiriyor. Böyle düşünüyorum.

Devletimizi ve milletimizi içeriden ve dışarıdan hedef alan bilinçli ve sistemli bir çaba varken, içeride “23 Nisan”ın da bir parçası olduğu milli değerlere sahip çıkmada görülen belirgin zayıflık, sırtını döneme durumu, anlaşılır gelmemektedir.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN. | SÜMDER

Bugün, bir taraftan Türkiye’nin yeni bir milli mücadele verdiğine, yerli-milli olma gereğine işaret edilir iken, diğer taraftan da milli değerleri hedef alan olaylara/gelişmelere gereken cevap verilmiyor, 23 Nisan ve diğer milli bayramların kutlanmasında görüldüğü gibi milli değerlere gerektiği gibi sahip çıkılmıyor… Bunlar, birbirleri ile örtüşmüyor. Biri diğeri ile çelişkili… Ve bu çok açık olarak görülebiliyor.

İnsan kendisini nerede o eski 23 Nisan coşkuları demekten alamıyor…

Üzülüyorum. Endişeliyim. Ama ümitsiz değilim. İnanıyorum ki; Türkiye, ham salgını, hem de milli değerlere sırtı dönük hâkim siyaset anlayışını geride bırakacağı aydınlık ve güzel günlere ulaşacak; o günlerde, “23 Nisan”, eskiden olduğu gibi, birlik ve beraberlik içinde, büyük bir coşku ile kutlanacaktır.

Bu duygu ve düşünceler ile, ve “milli egemenliğin” ilan edilişinin 100. yılı münasebeti ile; başta Milli Mücadeleye önderlik etmiş, Türk’ün Atası, Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere, vatanın düşman işgalinden kurtarılması ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması ve bugünlere gelmesi uğruna hayatlarını hiçe saymış, kanları ve terleri ile aziz vatan topraklarını sulamış, Türk Bayrağını canlarından aziz bilip kanları ile ona rengini vermiş, isimli-isimsiz bütün kahraman şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş bütün kahraman gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum, ruhları şad olsun.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun! « Köroğlu ...

Hayatta olan kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, onlara esenlik diliyorum.

Bütün şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatırları önünde, bir kere daha içten saygı ile eğiliyorum.

Kim ne yaparsa yapsın, kim ne derse desin, “milletin iradesi” esastır. Ve “milli egemenlik” esası üzerine inşa edilmiş Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Vatanında ve büyük Türk Milleti’nin himayesinde sonsuza dek yaşayacak; yaşamakla kalmayacak yükselecektir.

Şahıs iradesini millet iradesinin üzerine çıkarma çabaları, hangi yönetmelerle yapılmak istenirse istensin, akim kalmaya mahkûmdur. Çünkü büyük Türk Milleti, ödediği büyük bedellerin farkında olarak, kendi iradesine sahip çıkacak ve onu egemen tutmaya devam edecektir.

Buna olan inancım “tam”dır. Ve benim gibi bu inanca sahip milyonlarca vatan evladı olduğuna inanıyorum. Bu vesileyle, onlara da buradan selam olsun…

kalp

bayrakli

Prof. Dr. Osman Metin Öztürkbayrak

ASCMER Başkanı

20 Nisan 2020, Ankara/Türkiye

www.ascmer.org

23 Nisan şiirleri 1 kıtalık kısa MEB onaylı yeni şiirler ...

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: