AMERİKA AMERİKA’YA KARŞI

gullerMehmet Ali Güller

ABD Başkanı Donald Trump’ın bir suçlu “uydurmaya” öyle çok ihtiyacı var ki, bırakın Amerikan kurumlarını yalanlamasını, bu uğurda kendini bile yalanlayabiliyor!

Zira ABD salgının merkez üssü durumunda ve bu Amerikan ekonomisini oldukça olumsuz etkiliyor. Kötü ekonomi tablosu da haliyle sonbaharda yapılacak başkanlık seçiminde Trump’ın elini zayıflatıyor.

cizi

İşte Trump bu nedenle başarısızlığa bir gerekçe bulmaya çalışıyor. O nedenle de sürekli Çin’i suçluyor. Fakat Çin’e karşı ürettiği her argüman yalanlanıyor…

KANIT DEĞİL VARSAYIM

Trump’ın son yalanı, Kabataş yalanını aratacak cinsten…

Trump, koronavirüsün Vuhan’daki laboratuvardan çıktığına dair kanıt gördüğünü iddia etti (1.5.2020).

Ortada elbette bir kanıt yoktu. Nitekim Beyaz Saray sözcüsü Trump’ın “gördüğünü iddia ettiği kanıta” bir açıklama getirmeye çalıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, “İstihbarat dediğimiz şey temelde bir varsayım ve bu istihbarat ile ne yapılacağı siyasilere kalmış” dedi (1.5.2020).

Evet, ortada bir varsayımdan ötesi yoktu. Kaldı ki ABD istihbaratı da aslında Trump’ı yalanlıyordu.

DSÖ TRUMP’U DEFALARCA YALANLADI

Trump ilk kez 18 Mart’ta koronavirüsün Vuhan’daki laboratuvardan çıktığı iddiasını mantıklı bulduğunu açıklamıştı. Zira Çin’in virüsle ilgili ABD’yi ve dünyayı geç bilgilendirdiği şeklindeki bir önceki iddiası yalanlanmıştı; hem de Amerikan basını tarafından! ABD gazete ve TV’lerinde çıkan haberlere göre ABD istihbaratı Beyaz Saray’ı önceden haberdar etmişti zaten.

Çin, bu yeni iddiaya, iddia medyaya servis edildiği anda ve daha Trump dahil olmadan tepki gösterdi. Çin Dışişleri Sözcüsü Zhao Lijian, koronavirüsün “Çin’de laboratuvarda üretildiğine” dair iddiaları kökten reddetti (16.04.2020).

Keza Vuhan’daki laboratuvar da koronavirüsün kaynağı olduğu iddialarını “imkânsız” diyerek reddetti (19.04.2020).

Dünya Sağlık Örgütü de konuyla ilgili açıklama yaptı. Elde edilen bütün kanıtların koronavirüsün hayvan kökenli olduğunu gösterdiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü, virüsün laboratuvarda üretildiğine veya değiştirildiğine ilişkin bir kanıt bulunmadığını vurguladı (21.4.2020).

Kaldı ki pek çok ülkede bilim adamları virüsle ilgili araştırma yapıyor ve aynı sonuca ulaşıyordu. Bu nedenle Rusya da Beyaz Saray’ın suçlamalarına itiraz etti. Kremlin sözcüsü Peskov “virüsün Çin’de üretildiğine dair asılsız suçlamalar kabul edilemez” dedi (22.4.2020).

ABD İSTİHBARATI: VİRÜS İNSAN ÜRETİMİ DEĞİL

Beyaz Saray, ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğünü, virüsün Çin yapımı olduğunu ispat etmekle görevlendirdi.

Ancak Trump’ın iddiası o kadar dayanaksızdı ki, Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün vardığı sonuç da Trump’ı yalanladı.

Yapılan açıklamada “İstihbarat örgütleri yeni koronavirüsün insan eliyle üretilmiş ya da genetiğiyle oynanmış olmadığına dair genel bilimsel kanıya katılmaktadırlar” denildi (30.4.2020).

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Trump’ı memnun edebilmek için en fazla şu kadarını söyleyebildi: “Salgının ‘enfekte olmuş hayvanlarla temas üzerinden mi bulaştığı, yoksa Vuhan’daki bir laboratuvarda meydana gelen bir kaza sonucu mu yayıldığı’ konularını değerlendirmeye devam edeceğiz.”

POMPEO’NUN YALANI SÜRDÜRME GAYRETİ

Trump’ı bir kez de Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan yalanladı. Ryan, virüsün laboratuvardan çıktığı iddiasına karşı çıkarak “Pek çok bilim insanı koronavirüsn gen dizilimini defalarca inceledi. “Dolayısıyla, bu virüsün doğal kökenli olduğundan eminiz” dedi (1.5.2020).

Ancak Beyaz Saray o denli sıkışmış durumda ki ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yalanlamasına karşın Trump ve ekibi, tıpkı Kabataş yalancıları gibi yalanında ısrar etmek zorunda kalıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo örneğin, kendi istihbarat örgütlerinin yalanlamasına rağmen, iddiayı sürdürüyor: “Şu ana kadar birçok uzman bu virüsün insan yapımı olduğunu düşünüyor. Buna inanmamak için hiçbir neden yok. Rahatlıkla söyleyebilirim ki virüsün Vuhan’da bulunan laboratuvardan geldiğine dair çok sayıda kanıt mevcut” (3.4.2020).

TRUMP-POMPEO’NUN TOZ ŞİŞESİ BİLE YOK

Anımsatalım…

Pompeo’nun seleflerinden Colin Powell da Saddam Hüseyin’in kitle imha silahı ürettiğine dair kanıt diye içinde toz olan bir şişeyi BM toplantısında elinde sallayarak göstermişti. Ayrıca ABD, Saddam’ın kitle imha silahlarını kamyon ve trenlerle taşıdığına dair görüntüler servis etmişti dünya medyasına.

Ancak yıllar sonra Powell yalan söylediklerini itiraf etmek durumunda kalmıştı. Powell, “CIA beni kandırdı” diyerek sorumluluğu atmaya çalışmıştı. Powell ayrıca BM’deki o konuşmasının kariyerindeki “kirli iz” olduğunu belirtmişti.

Trump ve Pompeo’nun durumu Powell’dan da kötü! Zira ellerinde uyduruk bir toz şişesi ile CIA yapımı görüntü bile yok!

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
5 Mayıs 2020

parmakhttps://mehmetaliguller.com/2020/05/06/amerika-amerikaya-karsi/  

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

Post-truth

Her gelecek, kendine bir geçmiş arar..

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: