ÇÜRÜYEN AMERİKA

gullerMehmet Ali Güller

Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’mızda belirttiği gibi, medeniyet, tek dişi kalmış canavardır! Bunu salgın günlerinde daha da iyi anlıyor ve görüyoruz. İşte o manzaraların sonuncusu:

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex Azar katıldığı bir televizyon programında aynen şöyle diyor:

cizi

Trump yönetimi salgınla çok iyi baş etti. Buna rağmen en çok kurban veren ülke olmamız, Amerikalı azınlıkların dünyanın geri kalanından daha sağlıksız olmalarından kaynaklandı.

Bu sözleri, ABD yönetiminin salgınla mücadele yönetimindeki beceriksizliğine bahane bulma çapsızlığı diye de okuyabilirsiniz, çürüyen ABD’nin dışavurumu olarak da…

.21. YÜZYILIN MALTHUS’U

Evet, ABD emperyalizmi çürüyor! Alex Azar da o çürümenin tipik öznesi…

Büyük ilaç şirketlerinde yöneticilik ve lobicilik yapan, milyonlarca dolarlık serveti olan Alex Azar’ın insana bakışı tipik sömürgeci ve halk düşmanı bakışı…

Azar, bu nedenle bir nevi 21. yüzyılın Malthus’u…

Bir rahip olan Thomas Malthus, 1803’te yayımladığı Nüfus Artışı Hakkında Araştırma adlı eserinde yiyeceklerin aritmetik, nüfusun ise geometrik arttığını iddia etmiş, bu dengesizliğin de salgınlarla ve doğal afetlerle dengelenmesi gerektiğini savunmuştu.

Oysa sorun nüfusun yiyecekten fazla olması değil, küçük bir kesimin yiyeceklerin/gelirlerin büyük bölümüne el koyuyor olmasıydı!

Alex Azar da malların büyük bölümüne el koyan o bir avuç kişiden biridir. O nedenle de sorunun kaynağı olarak Amerikalı azınlıkları, yani siyahları ve hispanikleri görmektedir.

SALGIN ZENGİN-FAKİR UÇURUMUNU BÜYÜTTÜ

Salgın sürecinde daha da netleşen o “çürüyen Amerika” gerçeğini, Bloomberg’de yayımlanan şu haber de aslında teyit ediyor:

“Koronavirüs salgını ABD’de sosyo-ekonomik eşitsizliği ortaya çıkardı. Salgın düşük gelirli insanları daha fazla etkiledi. Amerikan marketlerinde et satışları neredeyse durdu, ağırlıklı olarak yüksek gelirli insanların alışveriş yaptığı marketlerde ise durum tam tersi.”

Kısacası salgın, zenginle fakir arasındaki uçurumu daha da büyüttü; hem de dünyanın en gelişmiş(!), en büyük ekonomisi olan ABD’de!

1 MİLYON EVSİZ AMERİKALI

İşte “çürüyen Amerika”ya işaret eden bir gelişme daha…

Colombia Üniversitesi’nin araştırmasına göre ABD genelinde evsiz olan 568 bin Amerikalıya, salgın nedeniyle bu yıl 250 bin kişi daha katılabilir!

Yani evsiz Amerikalı sayısı 1 milyona yaklaşabilir!

Düşününüz, Soğuk Savaş boyunca anti-komünizmin öne çıkan propagandalarından biri komünist Rusların küçücük çirkin evlerde ama liberal kapitalist Amerikalıların kocaman güzel evlerde yaşadığıydı!

Evet, komünistlerin evi küçüktü ama bir evleri vardı!

Oysa emperyalist ABD’de evi olmayan, sokaklarda yaşayan yüzbinler var ne yazık ki…

ABD İÇİN GÖRÜLMEMİŞ DÖNEM

Amerikalı Prof. Dan O’Flaherty ülkesinin olağanüstü bir döneme girdiği konusunda uyarıyor:

“Benzeri görülmemiş bir dönemdeyiz. Bugün hayatta olan hiçbir Amerikalı işsizlik oranının yüzde 10’a çıktığı bir zamanı görmedi.”

FED’in, IMF’nin, Dünya Bankası’nın endişeleri ve uyarıları peş peşe geliyor…

Amerikan ekonomisi ne zaman toparlanabilir, kimse kesin bir takvim açıklayamıyor.

Görünen o ki tablo ABD için daha da kararacak.

AMERİKALILARIN İHTİYACI ÇİN DÜŞMANLIĞI DEĞİL, ÇİN’LE İŞBİRLİĞİ

İşte Trump yönetiminin aslında büyük bir çaresizlik içinde hemen her gün dile getirdiği Çin yalanlarının nedeni işte bu “çürüyen Amerika” tablosudur!

Sistemin “beyaz efendileri” sorumluluğu dışarıda Çin’e, içeride ise siyalarla hispaniklere yükleyerek, kendi eserleri olan “kara tablo”yu gözlerden uzak tutmaya çalışıyorlar.

Ancak nafile…

ABD yönetimi ne iç kamuoyunu inandırabiliyor ne de uluslararası arenada müttefiklerini ikna edebiliyor.

Amerikalıların büyük bir bölümü de, ABD’nin çoğu müttefiki de Beyaz Saray’ın “Kasım seçimlerine” yönelik sürdürdüğü Çin düşmanlığını bırakarak Pekin yönetimiyle salgına karşı küresel işbirliği yapmasını istiyor.

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
19 Mayıs 2020

parmak https://mehmetaliguller.com/2020/05/20/curuyen-amerika/

%d blogcu bunu beğendi: