TRUMP’IN VİRÜS ARŞİVİ

gullerMehmet Ali Güller

ABD Başkanı Donald Trump 19 Mart’ta yaptığı açıklamada Çin’in korona virüsü konusunda kendilerini geç bilgilendirdiğini iddia ederek, bir “yalan kampanyası” başlattı.

Trump yönetimi bu kampanya boyunca Çin’in “eksik sayı” açıkladığını iddia etmekten, “bilerek bu virüsün yayılmasını durdurmadığını” savunmaya kadar, hatta virüsün Çin’deki bir laboratuvarda üretildiğine kadar bir dizi suçlama yaptı.

cizi

YALANIN PANZEHRİ ARŞİVDİR

Trump ve ekibinin bu süreçte Çin’i hedef almak için ürettiği beceriksiz komplolar da, dile getirdiği pervasız yalanlar da ABD emperyalizminin utanmazlık tarihine eklendi.

Ve ABD elindeki medya gücü ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki “profesyonel” Amerikancıların propagandasıyla dünyayı bu yalanlardan hareketle Çin’e karşı kışkırttı.

Oysa Trump yönetimi ocak ve şubat ayı boyunca, bugün iddia ettiği ne varsa, tam tersini söylüyordu.

Ve yalanların panzehri arşivdir: Bugün arşivi açarak Trump’ın çok değil, birkaç ay önce neler söylediğini listeleyeceğiz:

TRUMP ÇİN’İ TAKDİR ETTİ

ABD’de ilk korona virüs vakası 21 Ocak’ta görüldü. Ertesi gün Trump Davos’taydı ve ilk vakanın görülmesi nedeniyle şöyle dedi: “ABD’nin korona virüsüne karşı bir planı var” (22 Ocak 2020).

ABD Başkanı Trump birkaç gün sonra, bir tweet atarak Çin yönetiminin virüsle mücadelesini övdü. Evet, yanlış okumadınız, bugün suçladığı Çin yönetimini övdü: “Çin, korona virüsü sınırlandırmak için çok fazla gayret gösteriyor. ABD, Çin’in çabalarını ve şeffaflığını takdir ediyor. Bu çabalar işe yaracaktır. Özellikle Amerikan halkı adına Devlet Başkanı Şi’ye teşekkür ediyorum.” (25 Ocak 2020).

Bundan iki gün sonra da Trump “Virüs konusunda Çin ile çok yakın iletişim içerisindeyiz” dedi (27 Ocak 2020).

TRUMP: ÇİN’LE İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ

ABD Başkanı Trump, sonraki hafta da korona virüsle mücadele konusunda Çin’i övmeyi sürdürdü.

Trump, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı üçüncü “ulusa sesleniş” konuşmasında, “Çin hükümeti ile salgın konusunda yakından çalışıyoruz ve işbirliği içindeyiz” dedi (5 Şubat 2020).

Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile korona virüsü konusunda bir telefon görüşmesi yaptıktan sonra da şu tweet’i attı: “Başkan Şi, çok başarılı bir operasyona önderlik ederken süreci büyük bir disiplinle yönetiyor. Çin’e yardım etmek için yakın bir şekilde çalışıyoruz. Yönetimim, bu tehditten vatandaşlarımızı korumak için gereken tüm önlemleri aldı ve almaya da devem edecekler.” (7 Şubat 2020).

Birkaç gün sonra Fox televizyonuna konuşan Trump, Çin’le işbirliğini sürdürdüklerini yineledi: “Çin ile yakından çalıştığımızı söyleyebilirim. Oraya en iyi uzmanlarımızı gönderiyoruz. Çin’in çok yakında virüsü kontrol altına alacağına inanıyorum. Nisan ayında havaların ısınmasıyla koronavirüs de bitmiş olur.” (11 Şubat 2020).

TRUMP: ÇİN’İN RAKAMLARINA GÜVENİYORUZ

Bugünlerde Trump ve ekibi Çin’i eksik sayı açıklamakla suçluyor ama aslında bu konuda dün Çin’i takdir ediyorlardı.

Trump, korona virüs konusunda 27 Şubat’ta düzenlediği basın toplantısında ABD halkına karşı riskin çok az olduğunu söyledi. Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştüğünü belirterek, “Şi çok çalışıyor. Çin’in bildirdiği rakamlara güvenebilirsiniz.” dedi (27 Şubat 2020).

Bu süreçte Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien da Çin’i takdir ediyordu. O’Brien CBS’ye yaptığı bir açıklamada “Çin geçmişteki krizlere göre kesinlikle daha şeffaf ve bunu takdir ediyoruz” diyordu.

TRUMP YALANLARA BAŞLIYOR

ABD’de korona virüs nedeniyle ilk ölüm 29 Şubat’ta yaşandı. Ancak Trump hâlâ meseleyi ciddiye almıyordu. Demokratlar bu nedenle Trump yönetimini sert şekilde uyarıdyordu.

Ardından mart ayının ilk iki haftasında ABD’de endişe büyüdü. Ölümler hızla arttı. Trump yönetimi ise hâlâ kamuoyunun beklediği ciddi önlemleri almıyordu.

Neticede ABD’de vaka ve ölüm sayıları çok hızlı yükseldi ve Trump yönetiminin süreci iyi yönetemediği ortaya çıktı.

Trump salgınla mücadeledeki başarısızlığını örtmek için yukarıda özetlediğimiz sözlerinin tam tersine bir şekilde Çin’i suçlamaya başladı. Topu Çin’e atarak durumu kurtarabileceğini savunan Trump, Nisan’da ABD salgının merkezi olunca, yeni yalanlar üretti.

TRUMP’IN SEÇİM KORKUSU

Kasımda yapılacak seçimlerin baskısını hissetmeye başlayan Trump, mayıs ayında ise yalanın dozunu arttırdı. Öyle ki, bugün söylediği yalan, dünkü yalanını bile yalanlayabiliyordu!

Trump o kadar çaresiz ki, salgınla seçimleri bile ilişkilendirdi ve “Çin, Kasım ayında seçimleri kaybetmem için elinden geleni yapıyor” dedi! Sanki Çin sırf Trump seçim kaybetsin diye virüs salgını başlatmıştı!

Öyle ki oğlu Eric Trump bile “Virüs seçimden sonra sihirli bir şekilde çekip gidecek” diyordu (19 Mayıs 2020).

Acı ki Trump’un bu çapsızlığının ve beceriksizliğinin bedelini Amerikan halkı, özellikle de siyahlar ve hispanikler, yani alt sınıflar ödüyor! Hem de canlarıyla…

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
26 Mayıs 2020

parmakhttps://mehmetaliguller.com/2020/05/27/trumpin-virus-arsivi/  

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

Post-truth

Her gelecek, kendine bir geçmiş arar..

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: