Tunus’ta Köklü Çözüm Gerekli -/- İhvancı Parti’nin kırılamayan hâkimiyeti

özkayaOrhan Özkaya (Yazar)

İhvancı Parti’nin kırılamayan hâkimiyeti

    Tunus’ta Hichem Mechichi başbakanlığında kurulan teknokrat hükümeti, güvenoyu almasına karşın ülke sorunlarını taşıyacak konumda görünmüyor.upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ce/Fla...

Covid19 kriziyle vurgun yiyen turizm, eski hareketli dönemine dönecek görünüm göstermediği gibi, bu salgının hâlâ dünyada gerekli önlemin alınmasındaki koşulların tam anlamıyla geçmemesi, 2-3 aşamaları seyretmesi, toplumların çekinmesine ve seyahat özgürlüğünün daralmasına neden olmakta.


Tunus’ta işçi eylemleri petrol ve fosfat üretiminde aksamalar yaşanmasına sebep olmuş, devlet ekonomisine önemli kayıplar yaşatmıştı. Bu kanamayı durduracağı sözünü veren Mechicihi, ülkedeki Müslüman Kardeşler bloğuna bağımlı durumda. Parlamento’da en büyük blok olan İhvancı bu yapı, laik Tunus halkının sorunlarını Mursi gericiliğiyle çözmeye kalkarsa, halkın Mısır’daki gibi tepkisine maruz kalacağını biliyor.

Bunca yıldır laiklik ilkelerine bağlı kalan halk, eyleme geçerek, isyanı başlatır. Özellikle Tunus gençliği böyle bir gerici akıma rıza göstermez. Yeniden Tunus’ta ayaklanmalar başlar, halk sokağa çıkmakta tereddüt etmez.

17 Aralık 2010 tarihinde Muhammed Buazizi’nin kendisini yakarak yaşamına son vermesinden sonra, başlayan olayların komşu ülkelere sıçraması sonucunu getirmişti. Arkasından “Arap baharı” yaşandığı gerçeğini unutmamak gerek.

        UGİTT mücadeleyi yükseltiyor

İşsizliğin, özellikle üniversite mezunlarının örgütlendiği “İşsizler Birliği” tarafından desteklenerek geliştirilen olaylar bir türlü durulmadı. Başkent Tunus’un güneyindeki Sidi Buzeyd ilinde, Arap Baharı’ ını ateşleyen Muhammed Buazizi’nin kendisini yakmasının etkisi, ülke geneline yayılmış ve olayları tırmandırmıştı. Tunus Genel İşçi Sendikası (UGITT) tarafından destek gören bu olaylar, halkın direnişe çağrılması şeklinde yankılandı.

UGİTT Genel Sekreteri Nuraddin Tabburi, “Yavaş yavaş büyüyen bu durumu düzeltmek için halkın iradesine, demokrasiye olan inanca yönelmek, halk tarafından seçilen yolda yürüyerek mücadele etmek şarttır. Tüm taleplerin yerine getirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz” diyerek halkın özgüven duymasını sağladı.

Ayrıca “İktidar, kendisini siyasi sorunlar dışında bir konuya yöneltmiyor. Toplumsal sorunlarla ilgilenmediği ortada…” diyerek tepkisini sürdürdü. Ülke dışına taşan, 17 Aralık 2010’daki bu olayların sonrasında 24 yıldır iktidarını büyük baskılarla koruyan Zeynel Abidin bin Ali, ülkeden Suudi’ye kaçarak iktidarını sonlandırmıştı.

Buazizi’nin kendisini yakmasından sonra gelişen olaylar “Arap Baharı”na yol açmış, Mısır’da Mursi’nin devrilmesine neden olmuştu. Zeynel Abidin bin Ali müebbet hapis cezasına çarptırılmış, bu cezasını çekmeden ülkeden kaçarak ve yaşamını yitirmiş, Tunus’un diktatörlükten kurtulmasının yolu açılmış oldu.

        BOP tuzağı Tunus’u da kapsıyor

    Tunus, 1956 yılında Habib Burgiba liderliğinde Fransa’dan bağımsızlığını kazanarak,  Laik bir yönetim altında General Zeynel Abidin bin Ali iktidarına kadar devam etti. Bu arada emperyalist kuşatma sürdü… Fransa ve İtalya sürekli gelişmeleri izlemeye devam ediyordu. Son ABD’nin Büyük Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi (GOKAP) kapsamında Afganistan’la başlayan işgal Irak, Libya ve Suriye ile sürüyor.

Bütün bu oluşumlar enerji şirketlerinin küresel çıkarları için sürdürülmekte. Son olarak İran hedefe yerleştirildi. Lübnan bu projeden nasibini alacak ülkeler arasında. Tunus’taki gelişmeler yine bu kapsamda baskı altında tutuluyor. Son olaylardan sonra hükümeti kuran Hichen Hechichi, Kartaca Sarayı’ında Cumhurbaşkanı Kays Said’den onay alarak göreve başladı.

Aslında Tunus’ta çalışanların sorunlarının ve işsizliğin çözülebilmesi için, istihdama öncelik verilmesi, halkla birlikte konulara eğilmek gerektiği açıklaması UNİTT yetkilileri tarafından, 2017’de petrol bölgesi Tatavin ilinde üç gün süren genel eylemler sonucunda hükümetle yapılan anlaşmanın yürürlüğe konması talepleri son bulmadı, hâlâ sürüyor.

Çöldeki petrol ve gaz alanlarındaki üretimin durdurulması uyarısını gündemde tutuyorlar. Üç yıl önceki Kamur Anlaşması’nı hiçbir hükümetin uygulanmadığını belirttiler. Bu ilde yabancı enerji şirketleri istihdam sözlerini tutmamakta direniyorlar. Bütün bu sorunlar yeni kurulan hükümetin üstesinden gelebileceği kapsamda görünmüyor. Bu nedenle Tunus sağlıklı bir gelişme içerisine henüz girmeye hazır değil.

        Emperyalizm Tunus’ta İhvanla devam edemez

    Emperyalist finans sermaye enerji alanlarını egemenliği altına alabilmek ya da elinden bırakmamak adına, doğrudan baskıcı rejimlere ya da gerici yönetimlerin iktidara hâkim olmasına gereksinim duymakta. Bu nedenle Ortadoğu’da “Müslüman Kardeşler” rejimini halkı baskı altına almak için, orta çağ artıklarını iktidarını sonuna kadar kullanmayı göze alıyor.

Bunun için en önemli aletler ve araçlar içinde tarikatlar öne çıkıyor. Bizde uygulanan FETÖ ve gündemi belirleyen egemen tarikatlar gibi… Bu nedenle Tunus’ta sorunların çözümü köklü değişim ve dönüşümden geçiyor. Neo-liberal yönetimlerle, emperyalist şirket ortaklıklarıyla çözülemez.

Gençliğin ve devrimci güçlerin sağlam direnciyle hedefe varan bir oluşumla ancak mümkün olacaktır.

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ce/Fla...

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: