Barış Terkoğlu ile istismarcı Uşşaki tarikatı üzerine: Devlette müritleri var!

sol_soL-Haber merkezi

AKP destekli bir tarikat daha yine bir çocuk istismarı haberiyle gündeme geldi. İstismar haberiyle gündeme gelen son tarikat olan Uşşakiler üzerine, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile konuştuk.

haber2Terkoğlu, “Ben bu grubun devlette Menzil gibi Hakyol gibi örgütlü olduğunu düşünmüyorum.


Ama çok basit bir aramayla bu tarikat liderinin devletin zirvesindeki birçok kişiyle irtibatının olduğu görülebilir.

Açılışlarda protokole oturtulan, kurdela kestirilen bir isim. Haliyle emin olun bunun devlette müritleri var” ifadesini kullandı.

‘Bu olay bir babanın olayın örtülmesini kabul etmemesi sayesinde ortaya çıktı’

Tarikat ve cemaatlerde taciz ve istismar haberleri sürekli gündeme geliyor, birçoğu dokunulmaz olduğu için gündeme bile gelmiyor. Gündeme gelenlerden bir bölümü de çok kısa süreli yargılamaların ardından “aklanıyor”.

Bir tarikat şeyhinin istismar suçlamasıyla tutuklanması sonrası bu soruyu sormak tuhaf olsa da arkasında başka hesaplaşmalar da var mı bu adımın diye sorsak? 

Ben buradaki vakanın ortaya çıkmasının tarikat savaşı sayesinde olduğunu düşünmüyorum. Zira Şeyh Nurullah önceki hafta perşembe günü gözaltına alındı. Biz ise sonraki hafta salı gecesi bu haberi yapabildik. Bunun sebebi maalesef istismarın hem yargı hem de yıllardır bu tarikatle birlikte davrananlar tarafından duyurulmamaya çalışılmasıydı.

Ortaya çıkarmak için çok uğraştık. Zaman zaman tarikatler arası savaş nedeniyle çeşitli bilgilere vakıf olsak da bu meselede 21 yıldır tarikatte olan bir babanın olayın örtülmesini kabul etmemesi sayesinde ortaya çıktı. 

‘Emin olun devlette müritleri var’

Kasımpaşa merkezli olarak ortaya çıkan ve büyüyen bir tarikattan söz ediyoruz. Tarikatların özellikle AKP iktidarında devletin çeşitli kademelerinde güç kazandığı biliniyor. Bu tarikatın devlet içinde hedef aldığı, örgütlendiği alanlar var mı?

Elbette var. Ben bu grubun devlette Menzil gibi Hakyol gibi örgütlü olduğunu düşünmüyorum. Ama çok basit bir aramayla bu tarikat liderinin devletin zirvesindeki birçok kişiyle irtibatının olduğu görülebilir. Açılışlarda protokole oturtulan, kurdela kestirilen bir isim. Haliyle emin olun bunun devlette müritleri var.

‘Son dönemde iktidarı açık bir şekilde destekliyorlardı’

AKP ile zik zaklı bir ilişkisi olduğu biliniyor bu tarikatın. Erdoğan’ı padişah ilan ettikleri de oldu, misyonunu tamamlandığını söyledikleri de. Ankara’da koca bir külliye inşa eden bu tarikatın AKP ile bağına ve son dönemdeki ilişkisine neler söylersiniz?

Sizin de söylediğiniz gibi zaman zaman eleştiriyorlar. İlgi gördükleri oranda da destekliyorlar. Tarikatlerin birçoğunun tavrını iktidardan aldıkları pay belirliyor. FETÖ için nasıl geçerliyse Menzil için de Uşşakiler için de geçerli. Ancak son dönemde bu tarikat iktidarı açık bir şekilde destekliyordu.

İtiraf var, tutuklama var, her şey ortada… Yine de yayın yasağı, engelleme geliyor habere. Nasıl bir gerekçe ile yayın yasağı geldi bu habere ve ne söylemek istersiniz bununla ilgili?

Burada çok açık bir şekilde yargı mensuplarının olayı örtme çabası var. Bakın mahkeme kararı bana geldikten sonra saatlerce anlamaya çalıştık. Bir kere erişim engeli vermeye çalıştıkları mahkeme kararını bile doğru yazamamışlardı. Öte yandan “aynı konuda bundan sonra yapılacak haberlere” de erişim yasağı getiriyordu.

Yargı, tecavüzcü “hatırlı” ise olayın konuşulmasını istemiyor. Bunu da “gizliliği ihlal” gibi sudan bir bahaneye dayandırıyor. Oysa ben bundan birkaç ay önce tutukluyken iddianamemi yazan savcılar kendi elleriyle yandaş medyaya  bilgi ve belge veriyordu.

Yargı Türkiye’nin en güvenilmez kurumu olarak beni artık şaşırtmıyor.

‘Bu konuda en talihsiz olanlar çocuklar’

Tarikatlerle ilgili bu tür taciz, tecavüz, istismar olayları artık o kadar sık gündeme gelir oldu ki… Bunun kaynağında ne var sizce? Ve tabii çözüm yolu için ne yapılabilir. 

Bakın taciz, tecavüz, istismar her yerde var ve her görüşün sorunu. Ancak tarikat yapılanmaları cinselliği sert bir tabu söylemiyle sunarken, içlerindeki taciz, tecavüzleri normalleştiren bir hayat sürüyorlar.

Aklını bir şeyhe, bir hocaya teslim edenler, yat deyince yatanlar, kalk deyince kalkanlar kaçınılmaz olarak emir verenlerin arzularının nesnesi haline getiriliyor.

Bu konuda da en talihsiz olanlar çocuklar. Zira kendilerini savunamıyorlar. Hatta istismara uğradıklarını bile anlamıyorlar. Daha beteri, bu tarikat yapıları kimi dini söylemleri kendilerine alet ederek çocuk istismarını meşru bir şeymiş gibi sunuyor.

İşte bakın Uşşaki şeyhine kendi yaptığını dinsel bir kılıf içine sarmış. Badeci şeyhte de Fıkıh Der’de de hep böyle. Haliyle biz kendi bedeni hakkında özgür karar veren insan olmak istiyorsak yurttaşlarımızı bu ağdan kurtarmamız lazım.

sol_https://sol.org.tr/haber/baris-terkoglu-ile-istismarci-ussaki-tarikati-uzerine-devlette-muritleri-var-13743

yesilok

cumhurİlahiyatçılar dergâhlardaki cinsel istismarı Cumhuriyet’e değerlendirdi

cizi

Kamu kaynakları, sapkın şeyhin önüne serilmiş!

12 yaşındaki çocuğunu cinsel istismara maruz bıraktığı için tutuklanan Uşşaki tarikat lideri Fatih Nurullah’ın, kamu olanaklarından yararlandırıldığı ortaya çıktı.

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde küçük yaştaki çocuğa cinsel istismardan tutuklanan ve daha önce birçok kez devlet protokolünde ağırlandığı belirlenen  Uşşaki tarikat lideri Fatih Nurullah için kamu kaynaklarının da seferber edildiği ortaya çıktı. 

Nurullah’ın başkanı olduğu Dersaadet Tasavvuf Yolu Dernekleri Federasyonu’nun Saraybosna’da düzenlediği Tasavvuf Musikisi Konseri’ni TİKA ve Yunus Emre Kültür Merkezi’nin desteklediği, Melih Gökçek’in talimatıyla belediyenin mehter takımının da konserde sahne aldığı öğrenildi.

AKP’Lİ İSİMLERLE YAKIN İLİŞKİ İÇİNDE 

Gerçek adı Eyüp Fatih Nurullah Şaban olan tarikat liderinin AKP’li bazı isimlerle yakın ilişki içinde olduğu ortaya çıkarken eski Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Melih Gökçek ile fotoğrafları da kamuoyuna yansıdı. Gökçek, Nurullah ile biri yan yana bir diğeri ise yemek masasında çekilen fotoğraflara ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Siyasilerin hayatları boyunca herkesle fotoğraf çektirebileceğini ifade eden Gökçek, “Fotoğraf çektirirken kişinin özel hayatını mı tetkik edeceğiz?” diye sorarak, ilişkisinin yalnızca bir fotoğraftan ibaret olduğunu savundu.

MELİH GÖKÇEK’E TEŞEKKÜR ETMİŞ

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin‘in haberine göre; Ancak hem belediye arşivi hem de Kamu İhale Kurumu kayıtları, ikili arasındaki ilişkinin yalnızca bir fotoğraftan ibaret olmadığını ortaya koydu. Nurullah’ın başkanı olduğu Dersaadet Tasavvuf Yolu Dernekleri Federasyonu, 2013 yılında Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da tasavvuf musikisi konseri düzenledi.

Nurullah, projenin TİKA ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nce de desteklendiğini söyledi. Programda, ABB’nin mehter takımı da sahne aldı. Etkinliğe, dönemin ABB Başkanı Melih Gökçek’in yardımcısı Ayhan Yılmaz’ın yanı sıra çok sayıda belediye meclisi üyesi de katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Nurullah, “Ankara Büyükşehir Belediyesi mehter takımının etkinliklerimize katılmasına katkısı olan Melih Gökçek Bey’e teşekkür ederim” dedi.

450 BİN TL HARCANDI

ABB’nin ihale kayıtlarına göre belediye Kasım 2013’te, “Bosna Hersek’in Başkenti Saraybosna’da Saraybosna Üniversitesi’nin gerçekleştireceği programa mehter takımının katılımı organizasyonu işi” için ihale açtı. ABB iştiraki Anket A.Ş.’nin üstlendiği iş için 450 bin TL para harcandı.

NE İLK NE DE SON OLACAK

Ülkede birçok tarikat ve cemaat faaliyetlerine devam ediyor. Prof. Dr. Esergül Balcı’nın iki yıl önce hazırladığı rapora göre, ülkede 2,6 milyondan fazla kişinin bir tarikat ya da cemaatle organik bağı var. Ülkede belli başlı 30 tarikat ve onlara bağlı 400 kol mevcut. Sadece megakentte açıktan faaliyet yürüten tekke sayısı 445. Siirt, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman, Van, Hakkâri, Şırnak, Ağrı, Muş, Bitlis, Antep ve Urfa’da ise cemaat ve tarikatlara ait 800’ün üzerinde faal medrese bulunuyor.

·         İlgili Haberler

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kamu-kaynaklari-sapkin-seyhin-onune-serilmis-1763625

cizi

Fatih Nurullah için 55 yıla kadar hapis istendi

Sakarya Akyazı’da 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismardan tutuklanan Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah hakkında 18 yıldan 55 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddinamede Nurullah, birden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlandı.

DUVAR – Müridinin 12 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle bir hafta önce tutuklanan Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah (gerçek adı Eyüp Fatih Şağban), hakkında 6 gün içinde iddianame hazırlandı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, Nurullah hakkında ‘çocuğun zincirleme olarak cinsel istismarı’ ve ‘çocuğu cinsel amaçlı olarak hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından toplam 18 yıldan 55 yıl 1 ay 15 güne kadar hapis cezası istedi.

4 sayfalık iddianamade ses kayıtları, tanık ifadeleri ve mağdur çocuğun ifadeleri de yer aldı. Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamade “zincirleme şekilde çocukların cinsel istismarı” suçundan 15 yıldan 40 yıl 1 ay 15 güne kadar, “çocuğa karşı kişiyi cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Soruşturma dosyasına göre Fatih Nurullah, istismar ettiği kızın babasını şikâyetçi olmamaları ve olayın duyulmaması amacıyla ikna etmek için birçok kez aradı. Bu görüşmeler de baba tarafından kaydedilerek soruşturmayı yürüten jandarmaya teslim edildi.

Görüşmelerin çözümleri yapılarak soruşturma dosyasına eklendi. Bu görüşmelerden birinde Şağban, “21 yıldır birlikteyiz” dediği mağdur kızın babasına para teklif ederek olayı kapatmaya çalışıyor. Ayrıca babadan mağdur kızı telefona vermesini, onunla da görüşmek istediğini söylüyor. Ancak baba bu talebi kabul etmiyor.

Nurullah, çocuğun babasına “Bir hesap, IBAN ver de bana bir şeyler atayım sana. Sen gönlünü ferah tut. Biz ırz namus düşmanı mıyız? 21 senedir burada irşat yapmışız. Olmamış da şimdi mi olmuş yani? Belki de senin kızına piyango vurmuş oğlum.

Aklını başına topla bakalım. Olacak bir şey yok. Yaşı ufak daha. Büyüsün, biz de büyüyelim. Şöyle bakalım, hizmetlerimizi yapalım. Sırt sırta verelim oğlum, ne var yani?” diyor. (HABER MERKEZİ/AA)

gazete duvarhttps://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/09/05/fatih-nurullah-icin-42-yil-hapis-istendi/İsmail Nacar: Bunların arasında öyle olmayanı yoktur, hepsi aynıdır, hepsinde türlü rezalet vardır

İsmail Nacar: Bunların arasında öyle olmayanı yoktur, hepsi aynıdır, hepsinde türlü rezalet vardır

‘Sizin bu tarikatlarla işiniz olmadığı için bilmezsiniz ama benim ömrüm bunlarla mücadele ile geçti.’

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunma suçundan tutuklanan Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah hakkında kaleme aldığı “Bazıları bütün tarikatlar böyle değil diyebilir biz nereden bilelim hangisi böyle hangisi değil” yazısı üzerine İsmail Nacar’ın kendisini arayarak “Bunların arasında öyle olmayanı yoktur. Hepsi aynıdır. Hepsinde türlü rezalet vardır.” dediğini aktardı.

Altaylı’nın Habertürk’te “Nacar: Hepsi aynı” başlığıyla yayımlanan bugünkü yazısındaki ilgili kısım şöyle:

Sapkın tarikat şeyhi ile ilgili yazımda “Bazıları bütün tarikatlar böyle değil diyebilir biz nereden bilelim hangisi böyle hangisi değil” deyince İslamcı yazar ve tarihçi İsmail Nacar aradı.

Epeydir sesi soluğu çıkmıyordu.

Aramasına şaşırdım.

Meğer çok kısa ve öz bir bilgi vermek için aramış:

“Sizin bu tarikatlarla işiniz olmadığı için bilmezsiniz ama benim ömrüm bunlarla mücadele ile geçti.

Çünkü İslam’da yerleri yoktur. Ve diyorsunuz ya hangisi öyle hangisi değil ne bilelim. Ben size söyleyeyim.

Bunların arasında öyle olmayanı yoktur. Hepsi aynıdır.

Hepsinde türlü rezalet vardır.”

Artı Gerçekhttps://artigercek.com/haberler/ismail-nacar-bunlarin-arasinda-oyle-olmayani-yoktur-hepsi-aynidir-hepsinde-turlu-rezalet-vardir

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: