Sudan’da Devrimci Güçlerin Etkinliği…

özkayaOrhan Özkaya (Yazar)

Din işleri devletten ayrılmalı, halk laiklik istiyorSudan bayrağı satışı -Sudan bayrağı satın a - Bayrak sepeti ®, Bayrak  Fiyatları,Türk bayrak al, bayrak satış, bayrak satın al, Bayrakçı

    Sudan halkı, uzun süredir gerici akımların etkisine karşı mücadele ederken, “Sudan Geçiş Hükümeti” ile “Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-SPLM-N”arsında, laiklik ilkeleri üzerinde anlaşmaya varıldığı ilan edildi.

Oysa yıllarca şeriat hükümleri tarafından yönetilen ülkede, silahlı mücadele eden grupların etkisinin ağır basması, bu sonucu getirdi.


1 Eylül’de “Sudan Devrimci Cephesi”yle Hartum Hükümeti arasında Güney Sudan’ın Başkenti Cuba’da “Barış Anlaşması” yapıldı. 17 yıldır süren çatışmalar sona erdirildi. Bu çatışmalarda yüzbinlerce kişi can verdi, 2-3 milyon Sudanlı göç etmek zorunda kaldı. Sudan’da yer alan Geçici Hükümet, 30 yıldır süren şeriat uygulamasını, buna ilişkin yasaları değiştirerek, insan hakları konusunda yenilikler getirdi.

Kadınların seyahat etmesinin önü açılmış oldu. Çocuklarıyla beraber seyahat etmesine serbestlik gelmesi, içki yasağının kalkması, en önemlisi kadın sünneti gibi rezilliğin kaldırılması oldu. Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Sudan, kadınların başarısının kazanımlarını yaşıyor.

İki yıllık bir geçici hükümet kuran ordu, askeri konseyin başkanı Avad bin Avf’ın bu süre sonunda yönetimi sivillere teslim edeceklerini taahhüt etmesine rağmen aleyhindeki gösteriler durmuyor.

        Ordu halkla uzlaşı arıyor

Halk, üzerindeki şaşkınlığı atmasından sonra yeniden eylemlere kaldığı yerden devam ediyor. Avf’ın bir gün bile dayanamaması ve istifa etmesi üzerine, Abdulfettah el Burhan konseyin başına geçti. Ordu karargâhını dolduran göstericiler yapılan vaatlere ve ikazlara aldırmadan, slogan atmayı sürdürüyor.

Ordu, muhalefetle anlaşmaya çalışıyor; İhvancı kesimlerle, tarikat ve cemaatlerin yönetime hâkim olmasını istemeyen halk, bu konuda kesin tavır almış durumda. Ancak ülke İhvan, tarikat ve cemaatlerin kuşatması altında…

Sufiler, Beşir taraftarları ve İslami gruplar sessizce pusuda bekliyor. Gösterilerde muhalefetin ve Sudan Meslek Odaları’yla devrimcilerin sözcüsü olan “Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG)”y le, STK’ların rolü söz konusuydu. En önemli slogan ise, “Özgürlük, barış, adalet ve devrim halkın tercihidir” şeklinde belirlenmiş.

Askeri Konsey, ÖDBG güçlerini tanımasına rağmen konseyin; toplam 10 üye ve 3 sivil, 7 asker olmasında diretiyor. ÖDBG ise, 8 sivil, 7 asker olarak 15 üye konusunda anlaşamadıklarını bildiriyor. Ayrıca halk, Suudi, BAE ve Mısır’ın destek ifadelerini kabul etmiyor. Bu ülkelerin ekonomik yardım desteğini elçilikler önünde protesto ettiler, başta Sisi olmak üzere dış müdahale istemediklerini açıkladılar.

Yasama Meclis’in de temsilci sayısı 120-150 ve % 40’ı kadın olacak. Gösteriler hız kesmeden önemli merkezlerde sürüyor. Askeri güç kullanılmayacağı açıklaması Konsey tarafından devamlı yineleniyor.

ABD’nin GOKA Pprojesi de çöktü

    ABD’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da uygulamak istediği BOP ve GOKAPprojeleri tüm ülkelerdeçökmüş durumda. Halk, ancak devrimci gelişmeleri heyecanla destekliyor. Ordu’nun iktidarı sivil yönetime devretmesini talep ediyor.

19 Aralık 2018’den buyana devam eden gösterilerde 184 kişi yaşamını yitirmiş, ÖDBG, bu ölümlerin sorumlusu olarak orduyu görüyor.“Muhalif Sudan Doktorlar Komitesi (SDK)”dan yapılan yazılı açıklamada; ölen kişi sayısının 246, yaralı sayısının da binin üzerinde olduğu belirtiliyor. 3 Haziran’daki ordu karargâhının çevresindeki olaylarda ölenlerin sayısının 130’a yakın olduğu vurgulanıyor.

40 milyona yaklaşan nüfusu ve 3 milyon km2 yüz ölçümüyle büyük bir ülke. 2011 yılındaki bölünmeden sonra petrol yatakları, güneyde kalmış; kuzeyde ise çöller yer almıştı. Kuzey’deki İslami nüfusun etkisinin büyük olması nedeniyle din baskısı yüksek. Bunun için şimdiki gelişmeler bu baskıları atlatabilmenin çözümü sayılmakta.

Güney Sudan yeşil alan yönünden zengin, ormanlık alanlar da son derece yoğun bulunmakta, Kuzey ise bu yönden çöl özelliği içinde çorak ve halk yoksul durumda. Konut yönünden tek katlı ve kulübe şeklinde evler var. Maaşlar çok düşük ve içki yasağı yeni kalkmış bulunuyor. Sudan, 1899 yılından 1956 yılına kadar İngiliz ve Mısır hâkimiyetinde kalmış. 

Sudan tarım alanında yeni gelişiyor

    Nil Nehri’nin iki ülkenin ortasından geçerek ikiye bölmesi, toprağın verimini arttırmakta, pamuk üretimi ihracatın en temel maddesi… Patates, şeker kamışı, tütün, yer fıstığı, kahve, mısır, pamuk, pirinç ve yulaf tarım ürünlerini oluşturuyor. Başkent Hartum’da 30 Üniversite mevcut. Yabancı öğrenci olarak tüm ülkelere hizmet vermekte…

Petrol yönünden Güney Sudan, Nijerya, Angola ‘dan sonra üçüncü sırada bulunuyor. Maden zenginliği ve tarım yönünden de iyi durumda. Petrol bütün bunların üstünde… İkiye bölünmenin en önemli nedeni, ABD ve Batı tarafından desteklenen etnik iç savaş ve getirdiği bölünme olmuştur. ABD ve İsrail şirketleri enerji ve maden kaynaklarını bırakmıyor. 

Tarım alanında su potansiyelinin güçlü olması toprakların verimliliğini arttırıyor. Hayvancılık, balıkçılık gelişmiş… Yakın zamanda ülkede yaşanan kıtlık ve açlık kıtadaki duruma paralel olarak ölümlere yol açmış bulunuyor. Küresel finans güçlerinin sömürü düzeni kapitalist sistemin tasallutu olmasa, bu iki ülke hem birleşebilir ve hem de iki ülke halkına yetecek kadar üretim sağlanabilir.

Ancak sistemin yaşaması için enerji kaynaklarını, bütün dünya yoksul halklarının elinden alınması gerekiyor. Bu yağma ne Covid19 dinliyor ne de kriz. Bütün yükü yoksul halkların ve üreten işçilerin sırtına yüklüyor, devlet destekleri alabildiğine onlara çalışıyor. Zira devleti oluşturan unsurlar onlar. Burjuva düzeni onlara çalışıyor.

Ancak dünya halkları ve gençliği ayakta, başta kendi ülkeleri ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya gençliği… Türkiye Sudan’dan Ömer el Beşir yönetimi döneminde, Sekavin adasını satın aldı. Toplam 780 bin hektar büyüklüğünde bir alan…

Ancak halk ve yeni yönetim bunu kabul etmedi.

İSKENDERİYE NEREDE? İSKENDERİYE HANGİ ÜLKEDE? | Yeni Çıkanlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

Post-truth

Her gelecek, kendine bir geçmiş arar..

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: