Kolombiya’da ABD Saldırıları Hız Kesmiyor

özkayaOrhan Özkaya (Yazar)

ABD, Latin Amerika’yı arka bahçesi yapamayacak 

Kolombiya’da ABD işin peşini bırakmıyor…KOLOMBİYA BAYRAĞI | Online Bayrak Satış

Kolombiya’nın Başkenti Bogota’da 9 Eylül 2020’de 46 yaşındaki Javier Ordonez’n maske takmadığı, sosyal mesafeye uymadığı ve içki içtiği gerekçesiyle yere yatırılarak, şok tabancasına, polis şiddetine maruz kalması ve ölümü üzerine, gösteriler yeniden alevlendi.


Kolombiya'da hükümet karşıtı gösteriler sürüyor - Haber

Güvenlik güçleri göstericilere müdahale ederek, olayların daha da büyümesine neden oldular. Oysa Kolombiya halkı, “demokrasi” isteyerek, ABD etkisini ve enerji kaynaklarına sahip çıkmak talebiyle top yekûn madenlerine, petrolüne, gazına sahip çıkarak, daha fazla sömürülmekten kurtulmak istiyor.

Bütün olan bitenin farkında, ABD ve Batı’nın kışkırtmalarıyla, içerideki işbirlikçi çetelerin, saldırılarını püskürterek, hırsızlıklara, yolsuzluklara ve uyuşturucu kartellerine kitlesel gösterilerle karşı koyuyor. Aslında emperyalizm, Latin Amerika’daki arka bahçesini kaybedeli, bu saldırıları arttırarak devam ettiriyor.

Venezüella’da son yakalanan ajan, enerji kaynaklarına sabotajlar yapıp, büyük bir zarar vermeyi planlayan CİA ajanı olarak, kıskıvrak yakalandı. Yalnız bunların ardı arkası kesilmiyor. Eski Meclis Başkanı Juan Gueido’, Washington’da Beyaz Saray’dan çıkmıyor. İşte bunlar en büyük CİA ajanları…

        Kolombiya’da paramiliterler halkı katlediyor

Kolombiya Devlet Başkanı İvan Duque tarafından desteklenip beslenen paramiliter gruplar, bu katliamları sürdürüyor… İşler artık uyuşturucu çeteleri arası savaşa dönüşmüş, infazlar berber koltuklarında yapılmaya başlamış.

Polis şiddetine karşı yapılan son gösterilerde, polis elindeki elektrikli şok tabancasıyla göstericilere defalarca şok uygulaması sonunda, karakolda ölmesi üzerine, polisler ile göstericiler arasındaki çatışmalar iki gün ve iki gece sürdü.

Sanki Kolombiya 1920’nin New York’unu andırıyor; mafya ve çeteler her türlü uyuşturucu ve silah ticareti yaparak, güvenlik sorunu olmaya devam ediyor. Hükümet bu işlerin seyircisi konumuna dönüşmüş. Bu çatışmalar sonunda, çok sayıda kişi ölmekte…

Ayrıca; Telesur’un televizyonunun internet sitesindeki verilen bilgilere göre yerli halkın 20’den fazla lideri bu militanlar tarafından öldürdüğü şüphesi yaygın halde sürüyor. Öldürülenlerin bazıları batıda bulunan Valle del Cauca bölgesindeki yerli önderler arasından seçilmiş durumda. Amaç yerli halkı kışkırtarak, iç savaş çıkartmak ve arkasından askeri cuntaya açık kapı bırakmak.

Kasım 2016’da FARC ile hükümet arasındaki silah bırakma anlaşmasından sonra hızla FARC ve yerli liderler arasındaki suikastlar artarak devam ediyor. 2019’da 110 kentte büyük gösteriler yapılmış, polis şiddeti kınanmasına rağmen, olaylar son bulmamıştı.

Oysa FARC, Meclis ve Senato’da 5’er üye alarak legal hale gelmeyi tercih etmişti. 50 yıla yakın devam eden silahlı mücadeleyi bırakıp, ülke sorunlarına yasal yollardan çözüm aramayı tercih etmişti.

Kolombiya'da hükümet karşıtı protestolar 7. gününü doldurdu

CİA ve Batı ajanları kışkırtıcı rolde

Maduro’nun son yakaladıkları ABD ajanını ifşa etmesi ve yapacağı sabotajları açıklaması, bölgede önlemlerin sıkılaştırılmasına ve bu tür tuzakların devam edeceği tehlikesini ortaya koydu. Kolombiya’da devam eden gösteriler bu kez de, karakollara yöneliyor ve şiddetin durması önlenemiyor.

Bu acımasız durum, aradaki CİA ve diğer ajanların kışkırtıcı rollerini anımsatıyor. Polisin şok tabancasıyla başlayıp, karakolda devam eden işkencesi sonucunda öldürülen 46 yaşındaki Javier Ordonez’in ölümü, halk arasında çok büyük tepki ve polisle yapılan çatışmalar şekline dönüştü.

Tepkiler sonunda 10 kişinin ölmesi, 400’den fazla yaralı bulunması halkın isyanını etkilemeye devam etti. Güvenlik güçlerine ait 60’den fazla bina, otolar zarar görmüş bulunuyor. Halkın tepkisini yatıştırmak için Savunma Bakanı Carlos Trujillo Holmes, Orlandez’in gözaltındayken öldürülmesinden dolayı özür dilemesi ve bazı polislerin, açığa alındığını bildirmesi, halkın tepkisini daha da yükseltti.

ABD’deki polis şiddetinde “Boğuluyorum” diyerek kaldırımda, ”Boğuluyorum!” çığlıkları atarak öldürülen George Floyd olayından sonra, Kolombiya’da da protestolar yükselmiş ve bugün yaşanan olaylar, aynı uygulamalar şeklinde kendi ülkelerinde başlamış, giderek dayanılmaz boyutlara ulaşmış noktaya çıkıyor.

Kolombiya'da hükümet karşıtı protestolar sürüyor - Evrensel

        Halk ve işçiler özelleştirmelere karşı

Bütün bu kıyımların Simo’n Boli’var’ın başlattığı devrimlerin, Hugo Chavez tarafından sahiplenip kıtaya yayılması sonucunda, ABD ve Batı’nın kapitalist düzeni sürdürmek ve tüm kıtayı kaybetmek korkusundan başka bir açıklaması olamaz. Kolombiya halkı, ülkesinin başta enerji ve maden varlıklarının özelleştirilmesine karşı çıkıyor, bunların kamu yararı haline getirilmesini ve böylece işsizliğin önlenmesini istiyor.

Bu nedenle yapılan özelleştirmelere karşı çıkarak, işsizliğin en önemi nedeni olarak bu yağmayı görüyor. 50 Milyona yakın nüfusuyla ülkede, sendikal hareketin ve öğrenci eylemlerinin ardı arkası kesilmiyor. Halk, hükümeti emeklilik planlarını, ücretleri ve FARC yapılan barış anlaşmasına uyulmayarak suikastların sürmesini protesto etmeye devam ediyor.

21 Kasım 2020’de başlayan grevler önemli kentlerde artarak sürüyor. Cauca kırsal bölgelerinden gelen yerli halk, Bogota’ya akın akın gelerek, işçi direnişini, kır emekçileri olarak destekliyor.

Genel greve giden sendika temsilcileri, özelleştirmelerin iptal edilmesini; öğrencilere, yerli halkla, toplum liderlerine, halk liderlerine karşı ve muhtarlara yönelik saldırıların, suikastların son bulmasını ve barış anlaşmalarının uygulanmasını talep ediyor. Polis örgütü ESMAD biriminin dağıtılmasını istiyor.     

Kolombiya'da polis müdahalesine rağmen protestolar sürüyor - Evrensel.net

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: