BAE ve Bahreyn Halkı Filistin’in Yanında

özkayaOrhan Özkaya (Yazar)

BAE halkı örgütlü mücadele ediyor

Trump’ın 13 Ağustos 2020’de İsrail, BAE ve Bahreyn arasında “Normalleşme Anlaşması” adı altında kurduğu tezgâh, iki ülke halkı tarafından protesto ediliyor. Böyle bir tepkinin beklenmemesi BAE’de söz konusu olmaz diye umutlanırken, 22 Ağustos’ta ilk patlama bu ülke halkında oldu.

Hem de örgütlü bir şekil alarak ayaklandılar; “Normalleşmeyle Mücadele Birliği” şeklinde örgütlendiler.


Bu anlaşmaya karşı çıkanlara 10 yıllık bir ceza öngörülmesi halkı durdurmaya yetmedi. Birliğin üyesi gazeteci Hamed eş-Şamisi, “ BAE yönetimi, kendi politik görüşlerine itiraz istemiyor; 10 yıl hapis ve bir milyon dirhem (272bin dolar) para cezası uyguluyor” diyerek, halkı sindirmeye çalışıyorlar,  Ortadoğu’daki direnişin tükenmeyeceği kesin” diye acıkmada bulundu.

Şamisi, “Eğer halkın görüşleri devletin görüşlerine ters ise, bunu ifade etmesi mümkün değil. Emirlik halkı kelepçelemiş durumda. Birçok aykırı görüşlü kişi hapiste… Körfez halklarının tümü baştan beri Filistin davasını destekliyor ve halkın yanında yer alıyor ve almaya devam ediyor, etmeyi de sürdürecektir” şeklindeki ifadeleridurumu netleştirmekte. 

BAE medyası İsrail kuşatması altında

Şamisi, “1987’de Filistin’deki Yaser Arafat’ın “intifa” da eylemini BAE halkı etkinlikler düzenleyerek desteklemişti” diye açıklamalarını sürdürdü.Devamla, “ İsrail istihbarat servisi Mossad’ın BAE’deki üslenmesi sonucunda böyle bir anlaşmanın zemini sağlanmış oldu” dedi.

BAE medyası İsrail’ li ajanlar tarafından işgal altında, sürekli İsrail politikalarının yumuşak yüzünü yansıtan yalan programlar yapıldığını, İsrail karşıtı görüşlere asla yer verilmediğini, halkın satın alma gücünü İsrail mallarına yöneltmek tek dayatma. “Arap dünyasına bu malları ihraç etme olanağını, gümrük muafiyeti sayesinde ve rekabet imkânını arttırmayı hedeflemek, amacını güdüyorlar” diyerek,“Bunun sonucunun bir ileri aşamasının asker konuşlandırma olacağı tehlikesidir” şeklindeki endişelerini dile getirmesi önemli sayılır.

“İsrail’in Arap sokağında, Körfez ülkelerinde iyi ilişkiler kurmaya çalışması, pazarlama ekonomisinin dışında, İran’a karşı koruma sağlamak amacıyla İsrail askeri varlığının bir kama gibi bölgeye sokulması, CİA ve MOSSAD işbirliğinin yıkıcı etkilerinin artması geleceğin en büyük endişesi olarak görülmeli” diye belirecek tehlikeli durumları sergilemeye çalışıyor.

İsrail, BAE ve Bahreyn şirket ve banka işbirliği

Abu Dabi İslami Bankası ile İsrail Leumi Bankası arasında anlaşma yapılarak, Filistin halkına ihanet ediliyor. Zira Leumi Bankası İsrail işgalini desteklemekte, buna uygun politikalar uygulamakta. İslami Arap Bankası’ da Irak, Suudi ve Mısır’da şubeleri olması nedeniyle bu kirli oyuna alet oluyor. Ayrıca şirket ortaklıkları kurulması yine Körfez ülkelerini ekonomik yönden sıkıntıya düşüren uygulamalar.

Emirates ve GulfAir’ in uçuşlarının İsrail’e karşı tavır alması toplum tarafından beklenen talepler arasında. 15 Eylül’de Beyaz Saray’da Trump’ın huzurunda “Normalleşme Anlaşması” nın imzalanması, Trump tarafından daha da genişletilerek sürdürüleceği ilan edilmişti. Oysa Arap sokakları protesto sesleriyle dolmaya başladı, halk Filistin halkının yanında olduğunu ve olacağının haykırıyor.  

 Bahreyn gençliği bedel ödeyerek direniyor

    Bahreyn’ de, 2011’deki direnişlerde 66 genç öldürüldü, yüzlerce yaralı vardı. Bu baskılar Bahreyn halkının direnişini söndürmeye yetmedi. %70’i Şii olan halk, fiili olarak da bölünmüş durumda, başkent Manama’nın en yoksul mahallesine sürülmüş olan halk, Ortadoğu’nun en büyük ABD’nin 5.Körfes Üssü tarafından kuşatılmış durumda. Diğer bölgeleri koruma kalkanı oluşturuyor.

Kentin simgesi, olayların merkezi konumundaki ve Bahreyn’in tarihini, köklerini yansıtan, inci avcılığı döneminin sembolü “İnci Meydanı” yerle bir edildi. Yine Abbas el Samea, Sami Muşhaima ve Ali el Singaceisimli üç gencin, 2014’deki bir bombalı saldırı gerekçe gösterilerek idam edilmesi, unutulmaz ayaklanmalara neden oldu.

2016 yılında Şii Ruhani Lider Şeyh İsa Ahmed Kasım vatandaşlıktan çıkartılarak, halka gözdağı verilmeye çalışıldı. Bütün bu olaylar gençlerin ve halkın işkencelere karşı mücadelesini kıramamış, onlarca yıl aldıkları hapis cezaları onları yıldırmadı. “Bahreyn Âlimleri Meclis Başkanı Seyyid el Meşal” ;“Bahreyn halkının sabretmek, direnmek ve adil bir şekilde haklarının verilmesini talep etmekten başka bir çözümü yok.

Halkın talebi, ülke yönetimine katılabilme, bir ailenin ekonomik, siyasi ve güvenlik işlerinin tamamını tekeline geçirmesi kabul edilemez. Bu durum halkın kendisini bir kenara itilmiş hissetmesine sebep oluyor” diyen Meşal devamla, “Hükümet, ‘barışçıl halk gösterilerinde dış güçlerin, İran’ın parmağı var’ gibi suçlamalarla hareketi karalamaya ve gösterileri bastırmak için şiddet ortamını körüklemeye çalışıyor, oysa halk, demokrasi istiyor” şekline açıklamalarını sürdürdü.

Bahreyn gençliği demokrasi mücadelesini bırakmıyor

Meşal, “Herkesin iletişim araçlarına ulaşabildiği ve dünyanın küçük bir köy haline geldiği günümüz dünyasında, Bahreynli yetkililerin genel düşünceyi hedefinden saptırma yönündeki çabaları kendilerine bir fayda sağlamayacaktır.Bahreyn hükümetine yardım edenler bile Ali Halifenin yalan söylediğini biliyorlar.

Bahreyn’de gerçekleşen gösteriler tamamen bir halk hareketinin ürünü olup dış güçlerle hiçbir irtibatı bulunmamaktadır” demek suretiyle mücadele azminin kırılmasının mümkün olamayacağını vurguluyor. İdam edilmeden önce aileleriyle görüşmelerine izin verilen, Abbas el Samea, Sami Muşhaima ve Al-i el Singace, “Kanım vatana feda olsun. Bahreyn halkı haklarının tamamını elde edene kadar boyun eğmesin” diyerek, suçsuz olduklarını ve ağır işkenceyle, işlemedikleri bir cinayetin kendilerine kabul ettirildiğini belirttiler.

Emirlik ise, Başkent Manama’nın göbeğindeki Juffer’de, ABD’ nin 5. Körfez Üssü sayesinde ayakta kalabiliyor. Ancak bu üs iyice göze batmaya başlamış, yoksul halkın tahammül gücünü zorluyor. Askerler üs civarındaki barlarda, pavyonlar da aşırı davranışlar sergileyerek, şımarık hareketlerle saldırganlıkları tetiklemekten geri durmuyorlar.Bu Üs, Manama’nın ortasında bir ur gibi sırıtır hale gelmiş. Bunu insan, ilk gözleminde hemen algılayabiliyor…Bahreyn direnişi 66 gencin yaşamını yitirmesine neden olmuştu.

Bahreyn’de ve Arap sokaklarında demokrasi kazanacak

Bu direnişin barışçıl ve yerli olduğunu ve hareketin sadece bir gruba mal edilemeyeceğini belirten Meşal, “Al-i Halife rejimine itirazda bulunanların seçilmiş bir hükümetin işbaşına gelmesi, seçimlerin yapılması ve halkın seçtiği kimselerden oluşan donanımlı bir parlamentonun oluşturulması gibi isteklerinin bulunduğu” nu vurgulamıştır.

Meşal sözlerine devamla, “21.ci yüz yılın krallıklar, emirlikler döneminin son bulması kaçınılmaz hale geldiği kavgası sürmeye devam edecek ve demokrasi kazanacaktır ” diyerek, kararlılıklarını açıkladı.İşte Körfez ülkelerindeki direnişlerin, Suudi’de Şii bilim adamı Nimr’in yakın zamanda idamıyla yaktığı ışığın sürmeye devam edeceği anlaşılıyor.

Bu nedenle Bahreyn, Ortadoğu devriminin eşsiz Suriye direnişiyle bütünleşmesi ve mücadele meydanındaki sönmeyen kıvılcımı olarak yanmaya devam ediyor. Çünkü Suriye’deki emperyalizme karşı vurulan darbeyi, Bahreyn halkı da iliklerine kadar duyumsuyor.

Ortadoğu halkları Mustafa kemal Atatürk’ün “Kurtuluş Savaşı” yla yaktığı dünyadaki ilk bağımsızlık mücadelesindeki ışığını asla unutmuyor.  

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: