Lübnan’da Gelişmeler Devam Ediyor

özkayaOrhan Özkaya(Yazar)

   Lübnan halkı hâlâ direniyor

    Lübnan direnişi son bulmuş ya da yatışmış değil. Halk zorlu yaşam koşulları karşısında ilaç, yakıt, gıda ve buğday fiyatlarına uygulanan sübvansiyonun kaldırılmasına büyük tepki göstererek, ülke genelinde direnişe geçti.

Yoları keserek, Beyrut’ta gösterilerini ülke geneline yayma girişimini oturma eylemleriyle sürdürdü.


Ülkede sorunları aşabilecek bir hükümetin kurulması, sadece durum saptamasının yapılmasının topluma bir kazanım getirmediği, önlemlerin halkın dayanma gücünü artık aşma noktasını çoktan geçtiğini belirtiliyorlar. İşçilerin Genel Konfederasyon Başkanı’nın açıklamaları çerçevesinde değerlendirilen eylemler, tüm eski yöneticilerin ülkenin bu hale gelmesinde sorumluluk sahibi olduklarını vurgulaması, tam anlamıyla geleceğin doğru çizgide saptanmasını öngörüyor.

Konfederasyon Başkanı BecharaAsmar,”Tüm eski politikacılar geçmişteki politik uygulamaların yanlışlığının sorumlusudurlar. Halkımızın bizi desteklemesi ve güvenmesi gerekir” diyerek çağrıda bulunması işlerin sönümlenmesinin kısa sürede gerçekleşemeyeceğini gösteriyor.

Sendikalar örgütlü mücadelenin öncüsü

Bu gösterilerle nüfusun 3 milyona yakınının katılması, ülke tarihinde önemli bir gelişme olmakta, halkın yoksulluğa, terk edilmesi öncelikli olarak öne çıkıyor. Halen birikmiş olan sorunların etkisi altında halk, sosyal yapısal sorunların, ekonomik çıkmazların sorgulanmasını sürdürüyor.

Toplumsal değişim taleplerini her direnişte dile getiriyor, direnişlerinin sadece yönetim hedefine kilitlenmek yerine, düzenin değişmesi taleplerine, işçi ve emekçilerin insanca yaşam ve temel kamu hizmetlerinin aksamasına karşı davranışlarını ortaya koyuyor. Halk, hükümetin internet üzerinden WhatsApp’la ilgili aldığı kararlara karşı tepki koyuyor, görüşmelere aylık 6 dolarlık telefon vergisine itiraz ediyor.

Bu gösteriler, biriken tepkilerin patlaması şeklide bir anda bir milyon katılımı geçmiş duruma geldi. Ülkenin en büyük işçi sendikası ileriki günlerde yapılacak genel greve davet çağrısı yaparak, gelecek günlerin sakin geçmesinin beklenmemesi gerektiğinin işaretini vermiş oluyor.

Bu tepkiler hükümetin 2020 bütçesinde yeni vergilerin olmayacağı açıklamasına neden oldu. Ancak dışa bağlı ekonomi yeni zamlardan, kısıtlamalardan vazgeçemez, ancak buna bağımsız bir hükümet yapısı karar verebilir.

  “Lübnan iflas etmiş bir ülke”

    Lübnan’ lı gazeteci- yazar- siyasi analist HüdaHuseyni, Profesör GilbertDoumit’le yaptığı röportajla, kendisine sorduğu sorulara karşı aldığı cevapları açıklamakta; “Ülkede ilk kez insanlar hesap sormak ve anayasayı uygulamak istiyor. Mezhepçi söylemler hemen reddediliyor. Birisinin başkası yolsuzluk yaptığı için ben de yolsuzluk yapabilirim demesine doğrudan karşı çıkılıyor.

Herkesin ne olduğu açığa çıktı. Otoritenin, insanların beklentilerinin ötesinde bir uygulama yapması imkânsız. Talebimiz çok açık: Bağımsız uzmanlardan kurulacak geçiş hükümeti kurulmalı. Bu hükümet derhal seçim düzenlemesi, yağmalanan varlıkların geri alınması, bağımsız bir yargı yasası çıkarmalı.

Krizin bedelini halka değil, siyasilere yüklemek ve finansal, ekonomik önlemleri ivedi olarak almak” olmalı şeklinde cevap vermesi önemli bir süreç.Gazeteci Hüda Hüseyni’nin sorduğu sorulara cevap vermeyi sürdüren Doumit, “ Merkez Bankası’nın uygulamaları krizi daha hızlı büyütecek. Biz iflas etmiş bir ülkeyiz ve çökmüş bir ekonomimiz var. Cumhurbaşkanı mezhepçiliğe eğilimli bir insan, Hizbullah ve Emel desteklemeseydi seçilmesi olanaksız idi.

Lübnan istikrarsızlığı aşmak zorunda

Cumhurbaşkanı Avn’ın bu ittifaktan vazgeçmesi mümkün değil. Ayrıca buna ek olarak damadı CibranBasil’in de Cumhurbaşkanı olmak gibi hesapları var. Nitekim bu ittifak olamadan seçilmek olanaksız. Bu nedenle Basil’de aynı yolu sürdürüyor. Lübnan halkı ancak devrimle ayağa kalkabilir, bunun da belirtileri seziliyor; halk, yolsuzluklardan, baskılardan bunalmış durumda, kaybedeceği bir şeyinin olmadığını görüyor.

O nedenle ayaklanmalara katılım milyonları buluyor. Lübnan devrimi henüz daha çok genç, gelişmeler olgunlaşmasını hızlandıracaktır” demek suretiyle Lübnan’ın geleceğinin değişim ve dönüşüme bağlı olacağını, halkın bu talepleri devamlı dile getirmesi gerektiğini belirterek sözlerini tamamlıyor.Lübnan’ın varlıklarının; petrol, doğal gaz ve madenlerin yağmalanması halkın gözünün önünde gerçekleşiyor.

Bütün bunları sorgulama süratle kamuoyuna mal oluyor. İşçi kitlesinin bilinç düzeyinin yüksek olması, halkı da etkisi altına alıyor. Bu nedenle askeri darbelerin küresel tezgâhlarla gündeme konabilmesi ters tepkiye neden olur.

Ortadoğu’nun bu sakin ülkesinin emperyalistlerin arka bahçesi olması günleri geride kalmış sayılır.  En eğitimli ülkelerden birisi olması, mezhepçiliğin, laiklik dışı davranışların yeşertilebilmesini engelleyecek en önemli engeldir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: