Bilgiyle Oluşumlar (Bölüm 8/16)

yasliİsmet GEDİK

Şimdi Adalardaki farklı kültür gelişimini görelim.8a.png

Deniz seviyesi yükseldikçe adalarda yaşayanlar hapis konumuna düşerler. Onlar için zor bir hayat başlamaktadır çünkü deniz hem her yıl 1,5 cm kadar yükselmekte; hem de Zağros dağlarındaki kar ve buzların ergimesiyle özellikle bahar aylarında her yıl tekrarlanan büyük sel felaketleri olmaktadır.


8a.png

3-4 m.lik sel suları adadaki yaşama çok zarar vermektedir. Buna karşı önlem olarak ada-çevresine duvar örmek gerekmiştir. Atlantis efsanesindeki 3 sıra duvar, deniz seviyesi yükselmesi nedeniyle, 3 defa farklı duvar örülmesidir. Bu nedenle duvar örenlerin ihtiyaçlarını başka insanlar üretmek zorundadır.

Hapis konumuna düşene kadar sadece avcılık ve toplayıcılıkla geçinen insanlar kendi aralarında bir iş-bölümüne gitmek, farklı mesleklerde uzmanlaşmak zorunda kalırlar.  Duvarcı, tavukçu, sebzeci, meyveci, vs. gibi mesleklerin oluşması kaçınılmaz olmuştur.

Şimdi bu tür zorluklarla uğraşan ada sakinlerinin, 15 bin yıl önceleri başlayıp, 6-7 bin yıl öncelerine kadar süren deniz düzeyi yükselmesi süresince neler yaşamış olacaklarını görelim.

8b.png

Larsa’da 1922’de bulunan Weld-Blundel-Prizması (Oxford’daki bir müzede) Sümerlerin geçmişlerini anlatan tarihi bir belgedir.

Larsa’da bulunan Sümer krallar listesinde Sümerler tarihlerinin Tufan öncesi ve Tufan sonrası olarak iki kısımdan oluştuğunu belirtirler

Tufan öncesi dönemde 5 adet batan krallık merkezinden söz edereler. Belge şu cümleyle başlar: «Krallık gökten indikten sonra, krallık Eridug’daydı» Ve devam eder: …

Tercümeyi yapan «… düştü» derken (?) kullanmış, çünkü «düştü» sözcüğü «battı» anlamında kullanılmış. Bu durumu dikkate alarak devamını slayttan alttan-yukarı doğru okuyarak görelim:

8c.png

Bu ifadeler Sümerlerin adalar üzerinde yaşadıklarının ve adalar battıkça daha kuzeydeki bir başka adaya göçtüklerinin kesin delilidir. Sümerler tufandan sonra Basra çevresine çıkarlar ve bir tablette «Denizden iki ırmak yöresine» geldiklerini vurgularlar (Ceram 1972). Arkeolojik bulgular Sümerlerin Basra yöresine yaklaşık 6 bin yıl önceleri geldiklerini gösterir.

Basra yöresine yaklaşık 6 bin yıl önceleri gelen Sümerler toplumların krallık denilen bir otoriter güç sistemince yönetimini öngörürler. Kral gücünü nerden alacaktır? Halkın ürettiklerinden. Halk ürettiğini neden krala versin?    

İki nedeni vardır:

1.si insanın yaratıcısına hizmet etmek için çamurdan  yaratıldığına inanması (Sümer yazıtları ve kutsal-kitaplar);

2.si, yaratıcının temsilcisi olan efendilerin  sel – derem felaketi gibi doğal afetlerden insanlığı koruyacağı inancı.

İnsanlığın zombileşmesinde Sümerlerin bu hayat görüşleri çok etkili olmuştur. “Krallık gökten indikten sonra” ifadesi doğadaki etkileyici gücün gökteki  bir sistemden kaynaklandığı inancına dayanır. Nitekim gök tanrısı “AN”, yer tanrısı “Kİ” olarak tanımlandığına göre “ANunnaKİ” olarak tanımlanan panteondaki önde gelen tanrıların, “offspring of Sky [An] and Earth [Ki].”  AN ve Kİ’nin “yavruları =unna” anlamına gelmesi gerektiği Sümerologlar tarafından belirtilmektedir.

Halk ürettiğinin çoğunu efendisine verir. Efendisi bu şekilde çok zengin olur ve parayla yanına muhafızlar, askerler tutarak, halkı sürekli baskı altında tutar ve kendi koyduğu yasalara ve kurallara uymaya zorlar.

Tepedekilerin koyduğu kurallara uymayanlar devlet düşmanı sayılarak hapse atılırlar. Peki devlet kim? Tepedeki azınlık zümresi mi, yoksa tabandaki çoğunluk, yani halk mı? Bu şekilde 4-5 bin yıldır süren kulluk-kölelik-uşaklık dönemi başlatılır.

(Devamı var.)

8c.png

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: