Jeremy Corbyn Sakıncalı Görüldü

özkayaOrhan Özkaya 

İşçi Partisi, Corbyn’i anti-seminist bularak üyeliğini askıya aldı

    Partinin Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu, Jeremy Corbyn’i anti-seminist bir çizgi izleme suçlamasıyla İşçi Partisi üyeliğini askıya alması, partiyi İngiliz toplumu üzerinde tepkiye neden oluyor. Gençliğin gelecekte partinin liderliği hakkında Corbyn’ e verecekleri desteği şimdiden bloke etmek anlamını taşıyor.

Oysa Corbyn, Yahudileri eleştirmenin Yahudi düşmanlığı olmadığını her fırsatta yinelemiş, ancak Filistin halkının yanında yer almanın insanlık görevi olduğunu belirtmişti.


Yapılanların sadece eleştiriye karşı çıkmak olmadığını, ezilen halka karşı yapılan baskıları desteklemek anlamı taşıdığını belirtiyor. Küresel elitlerin bu tavrı daha önce seçimlerde açık açık İngiltere İşçi Partisi’nden aday olmasına karşı tavır alınmasına neden oldu. Jeremy Corbyn’in kazanması halinde ülkeyi dakikalar içinde terk edecekleri şantajını kamuoyunun gözleri önünde gerçekleştirdiler. Boris Johnson’un kazanması bu nedenle olmuştu.

ABD seçimlerinde de aynı yöntem uygulandı

Aynı tutumu ABD’de sürdürerek 3 Kasım seçimlerinde Barnie Sanders’i Demokrat Parti adaylığından uzaklaştırmayı başararak sağladılar. ABD sosyalistleri böylece 3 Kasım seçimlerinde tasfiye etmiş oldu. Bunun üzerine Sanders, Joe Biden’i destekleme kararı alarak, muhalefetin güçlenmesine katkı koydu.

Dünya çapında kendisini “demokrasi”nin merkezi olarak ilan eden ABD, bu tutumuyla, finans sermayesinin kapitalist egemenliğinin sürdürülmesinden başka bir seçeneğe izin vermeyeceğini ortaya koymuş oldu. İngiltere işçi sınıfı, kırsal emekçileri, öğrenci hareketleri, aydınlar ve baskı altındaki göçmenler umut bağladıkları Corbyn’e karşı yapılanları bir türlü kabul edemiyorlar.

Bu nedenle Filistin halkına karşı İsrail Siyonizm’ inin Trump’la birlikte Körfez ülkelerinin diğer halklarına taşınmaması için mücadele ediyorlar. İsrail halkı, BAE ve Bahreyn arasında anlaşma yapmasını kabul etmiyor.

İsrail protestoları genişleyerek sürüyor

    Filistin halkı, kendisini kuşatarak, bu anlaşmayı Körfez ülkelerinin anlaşmaları genişleterek emperyalizmin emrine girmesini gösterilerle protesto etmeye devam ediyor. Bütün Körfez ülkeleri halkları anlaşmayı kabul etmiyor ve Filistin’e desteğini açıklıyor. BAE, Bahreyn, Lübnan; Suriye, Irak, İran, Tunus ve Cezayir halkı gösterilerle bu durumu protesto ediyor. Aslında Ortadoğu’da ABD ve yandaşlarının hâkimiyeti iyice zayıflamış bulunuyor.

Uygulamaya çalıştığı BOP projesinin gerçekleşme şansı kalmamış durumda. Ezilen bütün ülkeler uyanarak ayağa kalkmış, ABD’nin bölgeden geri adım atarak çekilmesi gündeme gelmiş; Afganistan’dan Suriye’ye kadar uzanan coğrafya da, yenilgi üzerine yenilgi almış durumda. Suriye’de saplandığı bataklıktan çıkma mücadelesi, Ortadoğu halklarının direnişine özgüven kaynağı oluyor.

İsrail muhalefeti Siyonizm’e karşı

ABD, Ortadoğu’da darbe üzerine darbe almakta, yeni cepheler açarak yoksul Yemen halkına soykırım uygulamaktan geri durmuyor. Ortadoğu’yu kuşatma altına aldığı askeri üsleriyle, Suudi yönetimi ve Körfez Emirlikleri’nin vekâlet savaşlarını insafsızca ve vahşice sürdürmesi Yemen halkını yıldırmaya yetmiyor.

İsrail sol muhalefeti, Filistin halkına karşı Siyonizm’i, Benyamin Netanyahu iktidarının iç ve dış politikasını desteklemiyor, yapılan anlaşmayı kabul etmiyor. Barışçı sloganlarla durumu protesto ediyor, gösteriler yapıyor. Hâlâ İsrail’de Netanyahu, Trump’tan destek almaya devam ediyor, diğer Arap ülkelerinin de bu anlaşmaya imza koyacağını belirtince Sudan, Lübnan yönetimiyle diğer Körfez ülkeleri imzalamaya hazır bekliyor.

Golan Tepeler’ ini işgal devam ediyor 

Bu durum kendisi için bir başarı çizgisi sayılıyor. Golan Tepeleri’nde işgal ettiği yerleri sürekli yerleşime açarak, toprak genişlemesi sağladı. Netanyahu, İsrail muhalefetini önemsemeden, baskıları arttırıyor. Filistin halkı, haksızlıklara boyun eğmeden direnişini sürdürüyor; Netanyahu, işgal edilen ve yerleşime gizli girişimlerle toprak kazanımına yol açıyor. İsrail halkının muhalefetine hiç aldırmadan daha önceki yönetimler gibi toprak işgallerini kaçak yapılarla dolduruluyor.

Daha sonra bunlara ruhsat düzenlemeleri yaparak, toplumun yasa dışı davranışına göz yumuyor. Aslında Netanyahu, adaletten yakasını kurtarabilmiş değil, Başsavcı peşini bırakmıyor. Trump’ın desteğiyle Kuzey Irak’ta korsan bir Kürt Devleti’ni Barzani birlikte inşa ettiler, Suriye ve ülkemizde de aynı yöntemi uygulamak istiyorlar. Suriye direnişi emsalsiz başarılara imza atıyor, ABD kurguladığı tuzakların işe yaramadığını, halkın direnişi karşısında geri adım atmak zorunda kalıyor.

Nitekim Trump’ın askerlerini geri çekme kararı vermesi ve Irak topraklarına çekilmeleri Ortadoğu’yu terk etmek niyetinde olmadığı ve enerji sömürüsünü sürdürecekleri anlamını taşıyor. Zira Ortadoğu’da Büyük İsrail projesini terk etmeyi düşünmedikleri kesin bir strateji. Dünya halkları ve gençliği, değişim ve dönüşüm arayışına hız kesmeden devam ediyorlar. Bu nedenle emperyalizme geri adım attırmaya çalışıyorlar.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: