Maden Şirketleri Rant Nöbetinde

özkayaOrhan Özkaya 

Küresel şirketler geniş imtiyaz peşinde

    “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ne karşı “Sivil Toplum Kuruluş” ları ortak basın açıklaması yaparak durumu protesto ettiler.  

Yaşam savunucuları, “ Büyüme adı altında talan ve rant dayatılıyor” açıklaması yaptılar ve yasanın geri çekilmesi çağrısında bulundular.


Ayrıca çeşitli ekoloji örgütleri İstanbul, Artvin, Sinop, Çanakkale, Mersin ve Tunceli’de toplam 18 ilde basın açıklaması yaparak durumu halkın bilgisine aktardılar. Bu arada Ünye maden sondajı direnişinde bulunan köylülerin direnişini kutlamayı unutmadılar. Yine Sinop Nükleer Karşıtı Platform-NKP sözcüsü Kayhan Konukçu, “Çıkarılacak yasanın şirketlerin işini kolaylaştıracağı gibi önünün de açılmasını sağlayacağı çok açık” diyerek, sözlerini sürdürdü. “Yaşam hakkı torbaya sığmaz!” sloganıyla bir avuç maden şirketine bu imtiyazların verilmesinin halka karşı bir suç anlamına geldiğini vurguladı.

        Sinop Nükleer platform açıklamaları

    Açıklamalarına devam ederek, “Yaşamı, enerjiyi, havayı, suyu, toprağı, ormanları, ağaçları, hayvanları, kuşları, tarım alanlarını şirketlerin yağmalamasına sunmak, halkı devreden çıkarmak demektir” diyerek tavırlarını netleştirdiler. Bu arada aynı itirazlar bu kez Çanakkale yaşam savunucularından yükseldi. Basın açıklaması yapan Canan Hakko, “Ne yazık ki, gerek ülkemizde gerekse dünyada doğa katliamlarının, ekolojik yıkımın küresel şirketlerce gerçekleştirildiği, talanın arttığı bir dönemden geçiyoruz. Kazdağları’ ndaki ağaç katliamının üzüntüsü ve öfkesi henüz dinmedi. Ancak bu direniş sayesinde şirket ruhsatını yenileyemedi” demek suretiyle tepkilerin ne kadar etkili olduğunu ortaya koydu. Nükleer facia için Sinop’ ta 650 bin ağacın kesilmesi, Kuzey Ormanları’nın yok edilmesini, Salda Gölü, Kazdağlarının imara açılmaları, Munzur Gözeleri ve Hasankeyf projeleri ve İstanbul Kanalı’nın olumsuzluğuna vurgu yaparak, her doğa direnişini desteklediklerini açıklamalarına ekledi.

        Hema Termik santrala karşı halk ayakta 

    Bartın’da Hema Termik Santralı için hazırlanan imar planları, Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından iptal edilerek böyle bir çalışmanın yapılmasının önüne geçmiş oldu. Hazırlanan 1/5000’lik nazım imar planı ve 1/1000’lik uygulama imar planını iptal ederek bu çarpıklığı durdurmuş oldu. Ayrıca Danıştay 6. Dairesi imar planlarının durdurulması kararı vermesi önemli bir gelişme. Bartın Amasra ilçesi Çapak köyünde “Hema Elektrik Üretim Anonim Şirketi” tarafından yapılan bu imar planları mahkemenin kararına göre, ”değişikliklerin planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine, imar yönetmeliklerine ve kamu yararına uygun olmadığı” tespit edilmiş durumda. Bu kararı Bartın Platformu, bu kararı sevinçle karşıladılar ve mücadeleye devam edeceklerini açıklayarak, halkın özgüvenine destek oldular. Yoksul halkımız, geniş sorunlarına karşın, bölgesindeki yağmalara, katliamlara karşı her şeyi bir kenara koyarak varıyla, yokuyla ayağa kalkıyor.

        Köylünün isyanı sürüyor ve muhalefete örnek oluyor

    Ülkenin her köşesinde köylüler, siftah yapamayan esnaflar, iş adamları, aydınlar, işsiz gençler ve işsizler ordusu yaşadıkları sorunları, olumsuzlukları çok yönlü olarak topluma yansıtıyorlar. Halk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açtığı davayı da kazandı. Mahkeme’ye verilen bilirkişi raporun da, “Orman alanlarının, enerji ve termik santrala dönüştürülmesinin, planlama, turizm, kent, tarih ve kültüre aykırı olduğu, kamu yararı olmadığı ve kişiye özel değişiklik yapılmasına yargının geçit vermediği” bilgisi paylaşıldı. “Termik santral istemiyoruz; geleceğimi karartma; ormanıma, suyuma dokunma” pankartlarıyla köylü kadınlar isyanlarını dile getiriyorlar. Ülkenin her tarafında halk ayağa kalkmış durumda, hiçbir provokasyona kulak asmıyor. Kendilerine yapılan gözaltına alınmayı önemsemeden, itilip kakılmaya aldırmadan sorunlarını kamuoyuna duyurmaya çalışıyorlar ve başarıyorlar da.

        Halk her direnişte tarih yazıyor

    Onları örnek alan diğer sorunlu alanlarda köylü ve halkımız hiçbir engel tanımadan, HES’ lerde başlattıkları eylemlerin ülkeye örnek olduğu bilinen bir gerçek. HES problemi halkımızın bilincine işlemiş bulunuyor. Bu sorunlar halkın tepkileri olmasa çok daha fazla alanlara doğru yönelir. İşte Kazdağları, Salda Gölü ve Kanal İstanbul projesi halkın tepkisi karşısında kolay bir süreç olmuyor. Toplum bütün bu konulara sahip çıkarak, eylemleri destekliyor ve yüz binlerce kişi yürüyüşlere katılarak sorunlarla ilgileniyor. Bu yürüyüşler Ankara-İstanbul arasında “Hak, Hukuk, Adalet” sloganlarıyla yapıldığında bir-iki milyona ulaşabiliyor ve bu yürüyüşler tarihe geçiyor. Yine Gezi direnişinde ülke genelinde 12 milyonun üzerinde yurttaşın katıldığı direnişler unutulmuş değil.   Yaşanan bu ortamın ülkemizin geleceğini şekillendirmek adına, işsizliğe, eğitim ve sağlıkta parasız olanakların Atatürk dönemindeki gibi olmasına vurgu yaparak yükseltilmesi gerekir. İşsizliğin KİT’lerle yok edilebileceğini, tarım üretiminin zirveye çıkarılması, sanayinin yine o dönem örnek alınarak, uçak ihraç edebilen bir ülke oluşumuzu ele alarak değerlendirmek şarttır. Ülkenin gelecekte uygulayacağı planlamanın bu esasları taşıması ve halkın mutluluğunu sağlaması üretim ekonomisini geliştirmesine bağlı… Böyle bir stratejiyle bu tür yağmacı maden şirketleri ortam bulamayacaktır.   

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

Post-truth

Her gelecek, kendine bir geçmiş arar..

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: