Esnek Çalışma ve Kıdem Tazminatı Tuzağı…

özkayaOrhan Özkaya (Yazar)

Esnek çalışma işçilere yıkım getirir

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in yasaya karşı ortak imzası olmasına karşın bugün yapılan eylemde sadece DİSK Meclis önündeydi. Bu durum diğer sendikaların olmamasının sorgulanmasına neden oldu.

Üç sendika yasanın geri çekilmesi için açıkladıkları bildiride, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçiler için bu yasanın çok büyük sakıncalar ve yıkım getireceğini belirtiyorlar.


Zira milyonlarca genç işsizin olduğu ülkemizde işsizler ordusuna kıdem tazminatı yatırma külfeti olmadan süreli çalıştırarak, az sayıda sigorta yatırmak hedefi var, sonra da kıdem tazminatını kazanamama tehlikesine maruz kalacaklar. 50 yaş üstü içinse, emeklilikte yaşa takılanlara karşı tuzak söz konusu; kısa çalışma, süreli çalışmalarla ve yetersiz sigortalarla yıkım süreci hazırlanmakta… İşverenler lehine hükümler taşıması doğal.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu sorunları halka aktardı

Arzu Çekezoğlu hem esnek çalışmayı ve hem de torba yasayla, işçilerin kazanılmış haklarını, kıdem tazminatına dokunulmasının ne anlama geldiğini belirterek, halkın yoğun izlediği üç kanalda seslendi. Meclis’teki polis müdahalesini CHP Milletvekilleri’ yle aşarak işçilerin bu sorununu kamuoyuyla paylaştı. Esas amacın “Kıdem Tazminatı” olduğunu ortaya koydu. Darbeler döneminde bile işverenler hiçbir zarar görmeden geçiştiriyorlar, darbeler de onların lehine işliyor. Bu dönemde işçiler çok büyük bedeller ödüyor, hapislerde, işkencelerde ve yasaklarla kayıpları büyük oluyor. Grev yasakları işçi hakları tırpanlanarak darbenin nedeninin de işçi sınıfı olduğu belirtiliyor. Bu kayıplar yine esnek çalışma yasasıyla sürüyor. Arkasından kıdem tazminatı sırada bekliyor, her fırsatta ona dokunmadan edilemiyor. Bu arada işverenin sermaye istifine devam etmesi sağlanarak, önü açılmış olacak. İşte sermaye Covid19’u bahane ederek bir yandan kitlesel işçi kıyımı yapıyor, bir yandan da onu rahatlatacak yasalar yine Covid19’a dayandırılarak sanki işçiler bu tuzağı anlamaz örtüsüyle torbalar içinde çıkartılıyor. Oysa artık bütün dünya işçilerinin gözleri fal taşı gibi açılmış durumda.

Kıdem tazminatı kapitalizm yıkılırken yok ediliyor

Aynı maden ocağı patlamasında gözünü kaybeden Ali Kandemir, “Adalet de Azim Uyar, devlet de Azim Uyar” demek suretiyle gelinen noktanın özetini yaptı. Madenciler, “Ülkemizde bir adalet var dedik. Çünkü 20 Haziran’da yapılan yargılanma da Uyar Madenciliği dışarı bıraktılar. Demek ki adalet Uyar madencilikmiş” ancak biz bu yola çıktık, bu davayı bu kez sona erdireceğiz. İşte bu isyanın sönümlenmesi için çaba harcayan şirket, küresel dayatmaların kendi lehlerine olduğunu bildiği için, isyanın pek fazla umurunda değil. İşi güvenlik güçleriyle göstericilere bırakmış, ücretsiz, karşılıksız çalışmaya önem vermeden, sadece iş güç sahibi olabilmenin dahi bir ayrıcalık olduğu düşüncesiyle ayak diremeye devam ediyor. Aynı yazgıyı paylaşan Karaman’ın Ermenek ilçesi madencileri ilçelerinde direnişlerini sürdürüyor, onlar da çalıştıkları ayların ücretini alamamanın derdine düşmüşler açlık, sefaletle mücadele ediyorlar. Sorunlarını yine Ankara yollarına çıkarak, yukarıdakilere aktaracakları zamanı bekliyorlar.

“Babam cebine 5 kuruş koyamıyor. Babamın hakkını verin!”

Madenci çocuğunun yüreğinden kopup gelen çığlığı tüm ülkede yankılanarak, yankı yaptı. Ancak tam da bu sırada daha madencilerin isyanı dinmeden, küresel elitlerin her yoksul ülkede el attığı “kıdem tazminatı” tuzağı ortaya torbalar içinde sürülmeye başladı. Bugüne kadar uyumlu sendikacılık işlevini sürdüren Türk-İş nihayet ses vermeye başlayarak, durumu kamuoyuna aktarmaya, tuzağı ördüğünü seslendirmeye başladı. DİSK sahaya çıktı, Meclis’te işin pişirilmesine büyük tepkiler sürüyor. Ülke gündemi madenci direnişiyle çalkalanıyor, bu esnada DİSK işçilerin özgüveninin arttırıyor. Bu eylemlerin DİSK tarafından desteklenmesi de söz konusu olacak. Oysa bu eylemler önümüzdeki günlerde artarak devam edecek gibi görünüyor. İşçilerin eylemleri gündem dışına itilmek isteniyor. Sarıya boyalı Memur sendikalarıyla ve benzerleriyle işçilerin eylemleri baskılarla ortadan kaldırılmak isteniyor. Bu kez dünya finans dayattığı işçilerin haklarına el koyma teşebbüsü sihirli örtüler altına sokularak çıkarılmaya zorlanıyor.

DİSK ve Madenciler her türlü engeli aşmaya kararlı

Bu denemelerin yapıldığı ülkelerde tuzaklar ve mayınlar ellerinde patlıyor. Fransa, İngiltere ve ABD Kolombiya, İspanya, Bolivya, Sudan, Lübnan, Endonezya, Nijerya gibi ülkelerde bu dayatma deneme çalışmaları sürdürülmek için her türlü oyun tezgâhlanıyor, ancak geri püskürterek uzun vadeye terk ediliyor. Fakat küresel elitlerin bu dayatmalardan vazgeçmeleri olanaksız… Soma’ lı madenciler yıllardır tazminatlarını alamadıkları için, başlattıkları direnişi sürdürmeye çalışıyorlar. Madenciler Salihli’de gözaltı eziyetine 8 gün sabırla dayandılar, Maden kazasında engelli duruma düşen işçi İdris Sarıkaya medyada yaptığı açıklama, Bu kopan bacağın, çıkan gözün bedelini ödeyecekler” diyerek isyanını tüm ülke halkına duyurdu. Kendisine 525 lira aylık bağlandığını belirterek, “Bu mudur adalet” diye sorması tahammül edemeyen sermaye inadına devam ederek tazminatları vermiyor. Sarıkaya, 14 yıldır tazminatını alamadığının açıklayarak, “Gözaltına aldılar. Sabahın 5’inden saat 13.00’a kadar aç, susuz, jandarma karakolunda bekletildik. Çıkan gözün, kopan bacağın bedeli bu mu?” ifadesine karşı Uyar madencilikten İbrahim Uyar, “Başbakanınız da gelse, cumhurbaşkanınız da gelse ben istemediğim müddetçe benden bir lira para alamazsınız” diyerek yerini belirtti. Bütün bu açmazların aşılacağı, DİSK Genel Başkanı’nın konuşmasından çok net anlaşıyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

Post-truth

Her gelecek, kendine bir geçmiş arar..

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: