Uganda Muhalefeti Çıkış Arıyor

özkayaOrhan Özkaya 

Seçimden önce muhalif lider gözaltına alındı

    Şubat 2021’de yapılacak seçimlerden önce Muhalif lider gözaltına alındı; daha sonra serbest bırakılması, çok manidar görünüyor. Ulusal Birlik Platformu (NUP) tarafından bildirilen bilgi çerçevesinde Robert Kyagulandyi’nin gözaltına alındığı açıklaması yapıldı.

Bu hareketin muhalefeti yıldırmayı amaçladığı ve çalışmalarına mani olunacağı anlamı taşıdığı yorumları yapılmaya başladı.


Daha sonra Kyagulandyi’ nin adaylık başvurusunu yapmasının hemen sonrasında gözaltına alınması çok manidar. 34 yıldır iktidardaki Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin baskıcı rejimine karşı halkın direnişi sürüyor. Ana muhalefet partisi Demokratik Değişim Forumu(FDC)’nun başkanı Kizza Besigye uzun süredir gözaltında tutuluyor. Vatan hainliği suçlamasıyla iki aydır ev hapsinde tutulan Besigye, son çıkarıldığı mahkemede kefaletle serbest bırakıldı. 1986 yılında yapılan askeri darbeyle iktidara gelen Museveni, yeniden aday olacağını ilan etti.

Tarım ve hayvancılık alanındaki gelişmeler

    241 bin km2 büyüklüğünde ve 35 milyon nüfusa sahip ülkenin hâlâ diktatörlükle yönetiliyor olması halk tarafından kabul görmüyor, bu nedenle muhalefet büyük bir halk desteği alarak mücadeleye devam ediyor. Tarım ve hayvancılıkta üretim kalitesini arttırmayı amaçlamaktadırlar. Bu nedenle ülkemizdeki kamu alanlarındaki çalışmaları incelemek üzere Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ‘ne bağlı Kracabey TGEM’ i Ugandalı uzmanlar, çiftlikte bulunan sığır, koyunculuk, atçılık, köpek yetiştiriciliği ve bitkisel üretimi incelediler. Bandırmada bulunan özel yem fabrikası, mezbaha tesisleri, kırmızı-beyaz et ziyaret ürünlerini incelediler. Madencilik yönünden kobalt, altın, bakır, tungsten, çelik, kalay gibi madenler ihraç malları arasında sayılıyor. Uganda Madencilik Komisyonu Kuzey Kore ile Kilembe bakır madenini rehabilite etme projeleri yürüyor.

İdi Amin dönemi ve gelişmeler    

    Diğer yönden diktatörlük yönetimi önce etnik ayrımcılığı körüklemiş ve kendi etnik grubu Nilote etnik grubu dışındakileri İdi Amin’ nin büyük ayrımcılık yaparak kıyım yapması unutulmaz izler bıraktı. 1971-79 yılları arasındaki iktidarı sırasında büyük bir temizlik yaparak, aşırı şiddet uygulamıştı. Hindistan ve Asya kökenli göçmenleri de ülkeden kovarak temizleme hareketine girişti. İdi Amin, Kagera bölgesini 1978’de ilhak etmek istediyse de yenilerek, Tanzanya birliklerinin başkent Kampala’ ya girmesi karşısında ülkeden kaçarak önce Libya, Irak’a sığınmış sonunda da Suudi Arabistan’ na giderek sürgün hayatı yaşamıştır. 1980 seçimlerinde Milton Obote, iktidara gelince İdi Amin’in kaldığı yerden devam etmiş; etnik temizliği sürdürmüştür. Ancak Yoweri Kaguta Museveni, National Resistance Army birliklerinin sıkı disiplinli gerilla mücadelesiyle başkent Kampala’yı tekrar 1986’da ele geçirmiş ve kendisini devlet başkanı ilan etti. 1989 ve 1996 yılında yapılan seçimleri Museveni kazanarak iktidara devam etti.

Muhalefetin mücadelesi

    Yine 2001 seçimlerinde tek parti olarak girdiği seçimlerde başarı elde etti. 2006’da yapılan başka partilerin katılımıyla yapılan seçimleri de kazandı. 2011’de yapılan seçimlerde yine kazanmasına rağmen muhalefet lideri Kizza Besingye, gözaltına alınması çatışmaları tırmandırmıştı. 18 Şubat 2016’da yapılan seçimleri de kazanması, 30 yıllık bir iktidarı sürdürmesine ve bir beş yıl daha iktidarda kalacağını ortaya koydu. Son aşamada Şubat 2021’de yapılacak seçimde de, katılacak muhalif lider Kyagulanyi’ nin tam seçime katılmak için müracaat ettiği sırada gözaltına alınması Museveni’ nin tek adam olarak iktidarı sürdürmek istediği anlamına geliyor. Ancak bu arzusunun gerçekleşme ihtimali çok zor, zira Uganda halkı, dünya iletişim çağında haber alma kaynaklarının bu kadar yoğunluk taşıdığı bir ortamdan uzak kalamaz; aydınlar, gençlik ve Üniversiteler olayları takip ediyor, ülkenin ayağa kalkmasına destek olmayı sürdürüyorlar.

Dünya iletişim çağı ülkelerin uyanmasını tetikliyor

    Sudan, Nijerya ve Avrupa’daki gelişmeler anında kendilerine ulaşıyor; Çin’in, Hindistan’ın ulaştığı aşamaları takip etmek suretiyle ülkelerindeki değişime öncülük etmek gençliğin eğitim düzeyinin ulaştığı boyutun ölçüsü sayılır. ABD, İngiltere ve Batı’daki olumlu gelişmeler anında cep telefonlarına akıyor. Üniversite gençliği kendilerine örnek olan Kongo devrimci lideri Patrick Lumumba, Güney Afrika lideri Nelson Mandela ve diğer Afrika liderlerinden edindiği bilgilerle donatılmış durumda. O nedenle yoksul Uganda halkının yanında tavır alıyor. Muhalefet lideri Kyagulandyi’nin mücadelesine omuz veriyor, destek oluyorlar; onun derhal serbest kalması için direnişi yükseltiyorlar. Bu ortam işsizliğin zirve yapmasına ve ülke dışında iş arama çabalarının artmasına neden olmakta. Yoksul halk, yabancı ülkelere giderken denizlerde ve yollarda telef oluyor. Gidebilenler ise çok düşük ve güvencesiz işlerde çalıştırılarak sömürülüyor. Bu insanlar zaman zaman ülkemizde de, çok düşük ve güvencesiz işlerde çalışma ortamı buluyor.

Bu can yakıcı birikimler devrimleri hızlandırıyor 

    Artık dünya yeni bir ortama girmiş bulunuyor; yoksul ülke halkları işsizlik sorunu nedeniyle denizleri, kıtaları aşarak ve ölümü göze alarak yeni ülkeler arıyor. Genellikle Avrupa yollarına düşüp, yollarda telef olmalarına rağmen, geri dönmeyi düşünmeden devam ediyorlar. Buna rağmen vazgeçmeden, ölümü göze alarak bu yolculuktan geri dönmemeleri göçün tetiklenmesine ve göçmenlerin artmasına neden oluyor. Ulaşabilenler güvencesiz, çok düşük ücretlere rıza göstererek çalışıyorlar. Bu durum hem patronların işine geliyor ham de iş bulduğuna razı olan yoksullar için çıkış oluyor. Bütün bu olumsuzluklar sistemin çökmesine neden olan birikimleri yoğunlaştırıyor; ülkelerde sürdürülen muhalefet hareketlerini tırmandırıyor. Yeni arayışlarla değişim ve dönüşüm platformuna yönelterek sosyal adalet arayışının güçlenmesine katkı yapıyor. Bu nedenle ABD ve İngiltere gibi emperyalist ülkelerde gençlik devrim ayaklanmalarıyla değişimin kapılarını zorlamaya başladı.   

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

Post-truth

Her gelecek, kendine bir geçmiş arar..

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: