Tartışma-Uzlaşma-İlkeleri -/= Bizler (en azından ben) toplumsal sorunlarımızın nedenini bulmak ve bu nedeni ortadan kaldırmak için tartışma gruplarına girerim.

yasliİsmet GEDİK

Bana göre insanlığın temel sorunu da, arılar-karıncalar gibi işleyen düzgün bir toplumsal düzen oluşturamamış olmalarıdır. Ben yaklaşık 35 yıldır bu konuda fikir üretmeye çalışıyorum. Vardığım sonuçları hem bir blog sayfası olarak, hem Facebook ortamında çeşitli gruplar içinde, hem de kitaplar halinde duyurmaya çalıştım.Adsız.png

Tartışmaların kısır çekişmelere saplanıp-tıkanmaması hepimizin yararınadır. Bu nedenle şu tartışma ilkelerini ön bilgi veya koşul olarak belirtmek istiyorum. Bu ilkelerde değiştirmek-düzeltmek istediğiniz maddeleri bildirirseniz, gerekli düzeltmeleri yapıp, sorunlarımızın çözümü konusunda çalışmalara devam edebiliriz.

Organizasyonu tepeye bağımlı olacak şekilde örgütlenmiş tüm toplumlarda insanlar toplumsal sistemin kurallarının tepedeki bir zümre tarafından belirlenmesine alışmışlardır.


Bu nedenle bu tür toplumlarda insanlar arasında anlaşıp-uzlaşmaya götürücü tartışma adabı gelişmemiştir. Tersine, insanlar, ya kendi oluşturdukları veyahut da kendilerine empoze edilen bir görüşü savunma amacıyla tartışmalara girerler. Amaç baştan böyle olunca da, tartışmalar genellikle anlaşmayla değil, kavgayla-savaşla sonuçlanır, çünkü ana hedef ortak bir uzlaşma sağlanması değil, savunulan görüşü, karşı tarafa empoze etme yarışıdır.

Yani en başta, tartışılacak konu tam belirlenmemiştir. Şimdiye dek tartışma konuları hep, “yaratılış nasıl olmuştur” gibi afaki konular olmuştur. Bu nedenle ben en baştan, insanlığın tartışması gereken temel konunun “toplumsal sorunlarımızın teşhisi ve tedavisi” olması gerektiğine inanır ve ona göre davranırım.

Bizlerin karşı-karşıya olduğumuz en temel sorun bu noktada düğümlenir.

Bu kör-düğümü çözmek için bazı uzlaşma ilkeleri oluşturmak ve bunlarda bir görüş birliğine varmak gerekir.

-1-  Ayrıntılarla değil, konunun ana hattı üzerinde tartışmaya başlayacaksın. Ayrıntılara sonradan girilip, gerekli düzeltmeler yapılabilinir. Karşılıklı olarak anlaşıp-uzlaşma, karşımızdakinin fikirlerini en ayrıntısına kadar incelemek ve sunulan görüşün kabul edilebilir kısımlarını ortaya koyup, kabul edilemeyenleri belirtip, üzerinde değişiklik yapılması gereken konuları ayırmakla başlamalıdır.

-2- Bir fikri tümüyle reddetmek, o konuda kişisel olarak daha iyi bir öneri sahibi olunmasını gerektirir. Kişisel olarak bir çözüm formülü olmayan birinin, bir öneriye karşı çıkması, tamamen mantık dışı bir davranıştır. Yani sırf muhalefet yapmış olmak için bir öneriye karşı çıkmak, hatalı bir geleneğin sürdürülmesidir.

-3- Bir önerinin herhangi bir yönünü tenkit etmeye kalkmadan önce, öneri sahibine “sizin yazdıklarınızdan şunu mu anlamam gerekir?” gibi, önerinin konuya dair ana fikrini doğru anlayıp-anlamadığınızı kontrol etmeniz gerekir. Bu daha sonraki birçok yanlış anlamayı ve kısır tartışmaları minimuma indirgemek için gereklidir.

-4- Tartışılan konulardaki temel kavramların tanımında karşılıklı olarak anlaşacaksın: Bir insan bir şey anlatırken “muz” tarif etmek istiyorken, karşısındaki “salatalık” anlıyorsa, kullanılan bazı terimlerin anlamlarında karşılıklı bir uyuşmazlık olması söz konusudur. Onun, için, (4) nolu kuralı uygulayıp, hangi terimin tanımında uzlaşma sağlanması gerektiğini saptayıp, o terimin tanımında anlaşmalısınız.

-5- Tartışmalarda karşındakini aşağılayıcı- rencide edici tutum ve davranışlardan kaçınacaksın.

-6- Bir konu üzerindeki tartışmalarda bir sonuca ulaşmadan, başka konular ortaya atarak, hedefi dağıtmayacaksın.

-7- Bir görüşe karşı çıkıldığında, sunulan fikrin beğenilmeyen yönünü belirttikten sonra mutlaka bir düzeltme önerisi sunulması gerekir, çünkü, “ben şu noktaya karşıyım” demek, ve bir alternatif öneri sunmamak, o konu hakkında yeterli bilgi ve birikime sahip olmamak anlamına gelir.

Adsız.png

-8- Bilgi (akıl) ve mantığa dayandıramadığın bir görüş ileri sürmeyeceksin. Çünkü: İnsan olmanın sorumluluğu vardır ve önemle dikkate alınması gerekir.

O da şudur:

Doğada her şey sürekli değiştiği için, insanı oluşturan hücreler de insan beynini, “çevrende neler olup-bitiyor, bunları araştır da, ona göre işlem yapılsın” mantığıyla, muazzam senaryolar üretecek şekilde oluşturmuşlardır.

Bu nedenle insanlar binlerce farklı hayat görüşü üretmiştir.

Bilgi ve mantık varlıkların sorunlarına çözüm bulma yeteneğidir.

Kafanızdaki bilgiler “doğruysa” ve mantığınız sağlamsa, doğadaki oluşum ve gelişimleri “doğru” değerlendirirsiniz ve uygun çözümler bulup, sorunlarınızı çözersiniz.

Ama kafanızdaki bilgiler yanlışsa, mantığınız o yanlış bilgilerden etkileneceğinden, hep yanlış kararlar alırsınız ve sorunlarınızı çözemezsiniz.

Ne ekilirse o biçilir. Mutlu değilseniz, çocuklarınızın geleceğinden endişe duyuyorsanız, öğrettiklerinizde (ki sizin gelenek-görenekleriniz ve inanç sisteminizdir) bir yanlışlık olması gerekmez mi?

Toplumun size ait, sizin emeklerinizle oluşturulan bir yaşam tarzı olduğunu fark etmeyip sahip çıkmazsanız, birileri onu sahiplenir ve sizi kullanır.

Tepedekiler sizi nasıl kullanmakta-kandırmakta ve sömürmektedir?

Hiç merak edip araştırdınız mı?

Doğada her şey tabandakilerce oluşturulur ve sahiplenilir; birileri, oluşturma ve sahiplenmenin tepedeki bir güç sistemince olduğu şeklinde sizi yönlendiriyorsa, yanlış bilgiyle sizi uyutuyor demektir.


Adsız.png

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: