Kervran-Etkisi-7. Bölüm

yasliİsmet GEDİK

Şekilde görüldüğü gibi, galaksi ve yıldızların %98i hidrojen ve helyumdan (%73 H, %25 He) oluşur; tüm diğer elementlerin oranı %2 kadardır.

Uzay boşluğuyla Güneş arasında yer alan Jüpiter, Satürn, Neptün, Uranüs gibi dış gezegenlerin bileşimlerinin de % 98e yakın bir kısmı yine H ve He’den oluşmaktadır. Bu nedenle onlara “Gazlı gezegen” denir.

Dünyamız gibi “taşlı gezegenler” denilen Güneşe yakın gezegenlerde ise durum tamamen tersine dönmüştür:  Demir, oksijen, magnezyum, silisyum, kükürt,  nikel, kalsiyum, alüminyum  gibi elementler %99u aşan bir oranda yer alırlar, hidrojen ve helyum ölçülemeyecek derecede azdır.


Gezegenler ile, yıldızlar arasında bu kadar ters oranlı kimyasal bileşim olması, Kervran-etkisi ile, özellikle organizmalar tarafından, çekirdek reaksiyonları gerçekleştirilmesi ve bu nedenle kimyasal element türlerinin ve oranlarının değiştirilip, değişen doğa koşullarına uyumlu durumun oluşması sonucu olmalıdır.

Liu ve diğ. (2018) yaptıkları bir araştırmada, Laser-ışınlarını “optik cımbız” olarak kullanarak, Na ve Cs atomlarını tek-tek taşıyıp, bir noktada birbirlerine dokunacak kadar yaklaştırmışlar. Atomların birbirleriyle etkileşime girebilmeleri ve bir molekül oluşturabilmeleri için, oluşacak molekülün kütlesiyle ilişkili frekansta bir laser radyasyonu onlara gönderilmiş, ve hemen iki atomun birleşerek bir molekül oluşturdukları saptanmıştır.

Bu araştırmanın anlamı ve önemi şu noktadadır: Hücreler, tek-tek atom ve moleküllerle işlem yaparlar, dolayısıyla, ulaşmak istedikleri hedefe varacak şekilde temel elementleri veya molekülleri birbirleriyle etkileşim içine sokarak, istedikleri işlemi gerçekleştirebilirler! Ve de doğada işlemler bu mekanizmayla oluşmaktadır. Nitekim bu araştırmalardan sonra, üniversitelerde  “Applying physics to biology” gibi yeni bilim dalı oluşturulmasına başlanılmıştır.

Kervran,  bu olağan-üstü görüşlerinin bilim dünyasında kabul gördüğünü göremeden 1983 yılında ölür. Yukarılarda sunulan verilerden anlaşılacağı üzere, hücreler içinde saniyede yüz-bin civarında kimyasal tepkime olmaktadır. Kervran, hayat sisteminin tamamen kimyasal olaylar-tepkime-ardışımlarından olduğunu fark ettiği için “Life is nothing but chemistry” diye özetleyen, dahi bir bilim adamıdır.

Kervran’ın çalışmalarını takdir eden bilim adamları de elbette olmuştur. Bunlardan H. Maruyama adlı Japon bilimci, 1975 yılında Kervran’a fizyoloji-tıp alanında Nobel ödülü verilmesi teklifini yapmışsa da, söz konusu toplum baskısı nedeniyle, teklif reddedilirmiştir.

Tenkit edenler arasında meşhur astrofizikçi Carl Sagan da yer alır ve Kervran içim şöyle der: ““The types of reactions which you are proposing are quite impossible in ordinary chemistry. . .I would strongly suggest that you read an elementary textbook in nuclear physics. = Sizin öngördüğünüz şekilde bir tepkime kimyasal olarak olanaksızdır. Nükleer fizik konusunda sizin temel ders kitapları okumanız gerekir. ”

Sagan gibi düşünenler, Kervran’ın Low energy nuclear reaction=LENR kavramını hiç dikkate almayıp, çekirdek reaksiyonlarının mutlaka yüksek basınç ve sıcaklı etkisi altında E=mc2 formülüne göre geçekleşeceği dogmasına dayanmaktadırlar. Tepkimede 0.008 a.m.u. kütle açığa çıktığını belirten itirazcılar, 6 gramlık bir yumurta kabuğu için gereken kütlenin E=mc2 formülüne göre 50 000 000 kJ gibi muazzam bir enerji açığa çıkaracağını, bunun ise, bırakın tavuğu, tüm çevresini bir ateş topuna çevireceğini belirterek, Kervran’ı sürekli aşağılamışlardır.

İnsanların sadece kendi kafalarındaki fikirleri “doğru” kabul edip, başkalarının düşüncelerini ret etmeleri, insanlığın en büyük dramıdır; çünkü dinamik doğada işler, öğelerin karşılıklı etkileşimleriyle, rezonansa girerek gerçekleşmektedir. İnsanların doğal sisteme ters düşen bu davranışları, ekolojik toplumsal birlikler oluşturulamamasının tek nedenidir.


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: