Evren oluşumunun başlangıcındaki muazzam genişlemenin nedeni Mikro-alemden Makro-aleme Geçiştir.

yasliİsmet GEDİK

Yani Kuantsal dönemden Moleküler Sisteme Geçişte muazzam bir genleşme olmaktadır. Bunu şöyle açıklayalım:

Zaman olgusunun açıklandığı bölümde gösterildiği üzere, evrensel sistemin başlangıcında her şey atom-altı-öğeler olarak bulunmaktadır.

Bu duruma kuantsal dönem diyelim, çünkü her şey enerji paketçikleri olarak karşımıza çıkan atom-altı-öğelerden yani kuantum aleminden oluşmaktadır.


Şimdi herşeyin bileşenlerine ayrışmış durumda olduğu on-küsur milyar yıl öncesine gidelim. O anda her şey yukarıda sözü edilen atom-altı-öğelere ayrışmış durumdalar. Ve bu atom altı öğeler çok ama çok kısa ömürlüler, saniyenin katrilyonda biri, hatta daha kısa süreli bir doğum-ölüm döngüsü içindeler.

Bu çok kısa ömürlü ve çok devingen olan öğelerin ne kadar büyüklükte bir sistem içinde oldukları bilinmiyor. Ancak günümüz evreninden çok küçük bir hacim kapsadıkları şu nedenle kabul ediliyor:

Günümüz dünyası molekül dediğimiz atom- kümeleşmelerinden oluşmaktadır. Örneğin su iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşur: H2O. Bu oksijen veya hidrojen atomları tek başlarına olamazlar, H2 veya O2 gibi genellikle ikili (hatta ozon üçlü O3) gruplar halindedirler. Tek başına olan hidrojen atomuna proton denir ve o bir atom-çekirdeği boyutundadır. Yani çevresinde elektron bulunmayan elementler (atomlar) çekirdek boyutundadırlar. Çekirdek boyutu yaklaşık 1 femtometredir, 1fm= 10-15 m, yani metrenin katrilyonda biri kadar küçük bir hacim.

Çevresinde elektron bulunduran atom dediğimiz elementler ise nanometre boyutundadırlar; yani 10-9 m, metrenin milyarda biri kadar.

Kuantsal dönemden moleküler döneme geçiş çok önemlidir, çünkü proton, nötron, elektron gibi öğeler çok ama çok küçüktürler, femtometre boyutludurlar. Halbuki atomlar ve moleküller nanometre boyutludurlar.

Bu boyut farkını tasarlamak için şöyle düşünün: Çekirdeği İstanbul’daki kız kulesinin tepesinde bir portakal olarak düşünürseniz, bir toplu iğne ucu kadar küçük olan elektron Büyükada’dadır. Yani dünyamızı oluşturan taş, toprak, su, vs. bir “portakalın 10 km uzağında bir toplu-iğne-ucu” gibi boşluksu bir yapıdadır.

Peki bu fark neden önemli?

Önemli, çünkü çekirdek gibi öğeler çok küçük boyutlu olduklarından, çevresindeki hiçbir şeye çarpmadan ışık-hızıyla hareket edebilirler; ama bizlerim madde olarak algıladığımız şeyler aynı kütleye sahip ama devasa balon gibi şişmiş olduklarından, çok ama çok yavaş hareket edebilirler.

Yani madde dediğimiz varlıklar sabun-köpüğü gibi boşluksu bir yapıdadırlar. Maddenin temel kütlesi (protonların bulunduğu yer olan) atom-çekirdeğindedir. Molekül oluşturmak için gereken ikinci bir atomla arasında böyle muazzam bir boşluk vardır. Ve molekül oluşturacak atomları birbirlerine bağlayanlar ise elektronlardır.

Görüldüğü üzere atom çekirdeği ile atom arasında milyon katlık bir hacim artışı söz konusudur. Şimdi evrenin başlangıcındaki sıkışıklığın ne kadar olduğunu tasarlamak artık size kalmıştır.

Dolayısıyla şu durumla karşı karşıyayız: Evrenin başlangıcında varlıklar atom-altı-öğelere ayrışmış olduklarına göre, kapsadıkları hacim çok ama çok küçük olmalı. Çünkü henüz molekül gibi nanometre boyutlu molekül oluşturacak sistem ortaya çıkmamış. Femtometre boyutlu atom-altı-öğeler aleminden nanometre boyutlu molekül sistemlerine geçiş çok muazzam bir genleşmeye neden olmuştur ve günümüzde gözlenen Cosmic Microwave Background (CMB) radiation (Sema-ardı-ışınımı) bu genleşme sonucu ortaya çıkmıştır. Big-bang denilen olayın arkasında olan gerekçe budur. Bu ani genişleme sonucu, ortamdaki sıcaklık muazzam bir düşüş (çünkü genişleyen sistemlerde soğuma olur) göstermiş ve 3 derece K radyasyonu, veya “Cosmic-Microwave-Background= CMB” denilen radyasyon açığa çıkmıştır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: