Herşey Güzel Olacak- Bölüm-14- Önce ova düzlüğündeki ırmak kenarı şeridi boyunca yerleşen insanların gelişimlerini görelim.

yasliİsmet GEDİK

Ova çok geniştir, insanlar ise bu devasa ovanın sadece yüzde birlik bir kısmı olan ırmak kenarı şeridinden yararlanabilmektedir. Çünkü henüz çanak-çömlek gibi su taşıyıcı gereçlerden yoksun insanlık su kaynağından 5-10 km’den daha uzak bölgelerde yaşayamamaktadır.

Nüfusları her yıl gittikçe aratan insanlara bu 10 kmlik ırmak kenarı şeridi artık yetmemektedir.

Bu durum ovadaki insanları çok zor duruma sokar. Ovanın her tarafı bol hayvan ve bitki dolu, ama onlar oralara gidip avlanamıyorlar, çünkü oralarda ihtiyaç duydukları su yok. Peki bu zorluk nasıl aşılabilir?


Doğada zor durumlar nasıl aşıla bilinmektedir?

Bu soruyu “synergetics” adlı bilim dalının kurucusu Hemann Haken (2000)’de kendisine sormuş ve “information & self-organisation” olarak adlandırdığı Dinamik Sistemler Fiziğinin temelini atmıştır.

Haken’in ilham kaynağını ise, o zamanlar yeni keşfedilmiş olan laser teknolojisi olmuştur.

Laser teknolojisi neye dayanır: atomların ve moleküllerin sıkışık duruma sokulduklarında, kendi aralarında birbirleriyle etkileşerek (haberleşerek) zor durumdan çıkış yolu bulmalarına!

Bir tüp içine belli moleküller hapsedilir. Tüpün uçları ayna ile kapatılır, Bir uçtaki tam yansıtıcı, diğer uçta yarı yansıtıcıdır. Sonra moleküllerin duyarlı oldukları bir ışın dışarıdan tüpün içindeki moleküllere gönderilir. Işınları alan moleküllerin elektronları ışını aldıktan sonra tekrar çevreye yayarlar. Çevreye yayılan ışınlar aynalardan geri yansır. Dışarıdan gelen radyasyonlar da devam ettiğinden, aynalardan yansıyan ışınların da bunlara eklenmesiyle tüpün içindeki moleküller çok bunaltıcı bir duruma girerler.

Bu zor durumdan kurtulmanın tek bir yolu vardır: Her molekülün elektronları, çevreye salacakları ışınları yarı-yansıtıcı ayna yönünde ve birbirleriyle aynı fazda ve frekansta olacak şekilde gönderirlerse, bu ışınlar üst-üste çakışacak durumda olduklarından güçleri birbirine eklenirler ve yarı-geçirgen aynadan dışarı çıkabilirler.

Moleküller zor durumdan kurtulmanın yolunu bulurlar. İnsanlar moleküllerden aptal değiller ya, onlar da bulmuşlardır: Birlikte işlem yaparak güçlükler aşılır = Synergetics- Dinamik Sistmler Fiziği.

Sıkışık durumdaki insanlar da sinerjetik = birlikte işlem yapma kuralını uygularlar ve ellerindeki çakmaktaşından yaptıkları balta-çekiçlerle, yumuşak ırmak çökellerinde kanallar açarak, ırmak suyunu ovanın her tarafına ulaştırırlar. (Atlantis Ovasının her tarafına su kanalları döşendiği Eflatun’un Atlantis hikayesinde de aynen yazılmıştır.)

Bu durum, Basra-Hürmüz-Ovası koşullarının orada yaşayan insanlara sağladığı en güzel olanaktır. Dünyanın başka yerlerinde bu kadar geniş ve kanallar açılarak her tarafına su ulaştırılabilen bir yer yoktur. O zamana kadar birbirlerini rakip olarak gören insanların, zor-durumdan kurtulmak için karşılıklı iş-birliğine girmeleri, aralarında bir güven bağı oluşturur.

Bu yöntem sayesinde artık uygarlığın temelleri olan şu duruma kavuşmuşlardır:

Geceleri korku ve endişe içinde değil, güvenli ortamda bulunmanın rahatlığı-huzuru içinde yaşamak

Güç ve kuvvetlerini birleştirip, bireysel olarak yapılamayacak işleri başarabilmek,

Karşılıklı iş-bölümüne giderek, farklı alanlarda uzmanlaşıp, üretimi ve hizmeti artırabilmek.

Devamı var.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: