Herşey Güzel Olacak- Bölüm-15- Buzul devri sona erince ovada yaşayanların geleceği nasıl olmuştur?

yasliİsmet GEDİK

 Adada yaşayanların geleceği neden çok daha farklı olacaktır?

Önceki bölümlerde Basra Körfezinin 115 bin ile 15 bin yılları arasını kapsayan buzul devri döneminde kara durumunda çok verimli bir ova olduğu anlatılmıştı.

Peki bu ova buzul devri sonunda nasıl dolmuş, ovada yaşayanlar nerelere göçmüşlerdir? Atlantis ovalılar 14 bin ile 7 bin yıl önceleri arasında sürekli göçe maruz kalmışlardır, çünkü Basra Körfezinin dolması bu kadar uzun sürmüştür.


Eskiden insanlar genellikle ırmak vadileri veyahut deniz kıyıları boyunca yolculuk yapmışlardır. Bunun temel, kaybolma korkusudur. Atlantis ovasının kuzeyi çok yüksek bir sıra dağ kuşağıyla çevrili olduğundan hem aşılması çok zordur, hem üzerinde hala kar ve buz örtüsü vardır, hem de kaybolma olasılığı fazladır.

Bu nedenle Atlantis Ovalıların Doğu bölgesindekiler şu üç güzergahta göçmüş olmalılar:

1. Güzergah, deniz kenarı boyunca Hindistan yönünde göçmek: Bu yolu izleyenler Indus-vadisi-kültürü ve oradan da Güney Hindistan’daki dravidian kültürüyle harmanlanır.

2. Güzergâh Arabistan güney kıyısı üzerinden Kızıl-Deniz boyunca Mısır yönünde olmuş ve Eski Mısır kültürü oluşumunun temellerini atmışlardır.

3. Güzergah ise Zagros dağlarının bittiği Bender Abbas yanındaki vadi boyunca kuzeye doğru Orta-Asya’ya göçmektir. 10.uncu bölümde, Türklerin anavatanının Orta-Asya değil, Atlantis-Ovası olduğu aktarılmıştı. Yani Atlantis ovasının DOĞU bölgesinden göç edenlerin bir kısmı Orta-Asya’ya göçmüşlerdir.

Zagros dağlarının bittiği noktadan kuzeye gidenler İran platosu üzerinde hala günümüzde İran’da yaşayan Kaşkaylar, Afşarlar, Halaçlar, Horasanlar gibi türki diller konuşan topluluklardır ve o yörelerin ilk sakinleridir. Bunların bir kolu kuzey-batıya gider ve Azerileri oluşturur. Diğer bir kısmı ise Orta-Asya’ya doğru devam eder ve Orta-Asya Türklerini oluştururlar. Yani Farsça denilen ve hint-avrupa dil grubuna ait bir dil konuşan kavim İran’a çok sonradan gelmiştir (Narasimhan et al 2019). Bu konu daha sonraki bir bölümde ele alınacaktır.

Atlantis Ovalıların BATI bölgesindekilerin göç edebilecekleri bir yer arandığında: Kuzey ve kuzey-doğu kar ve buz-örtüsü altında yüksek bir sıradağ kuşağı; Güney ve güney-batı susuz, kurak çöl gibi bir ortam. Gidilebilecek tek bir yön kalıyor: Dicle-Fırat vadisi boyunca kuzey-batı yönünde gitmek.

Dicle-Fırat boyunca göçen Atlantis-Ovalılar nerelere yerleşmişler? Neden Kuzey Irak’ta 7 bin ile 12 bin yılları arasına ait hiçbir yerleşim noktası yok?

Sorunun yanıtı, yandaki şekilde gösterilmiştir. Atlantis Ovasının kuzeyinde çok yüksek bir sıradağ kuşağı vardır ve üzeri kar

be buzullarla kaplıdır. !4 bin yıl öncelerinden başlanarak dağ tepelerindeki buzullar ergimeye başlar. Buzulların ergimesi 7 bin yıl öncelerine kadar sürer. Bu nedenle her yıl Atlantis Ovası ve kuzey-batı yönündeki Dicle-Fırat vadileri sel ve taşkınlara uğrar. Bunun sonucu olarak da, haitada SARI- hatla belirtilen alan insan yerleşimine hiç uygun olmaz.

Ama Basra-Hürmüz- düzlüğündeki deniz düzeyi üzerinde kalan yükseltiler ADA konumunda olduklarından, adalar üzerinde yaşam mümkündür, çünkü sel ve taşkınlar adada pek bir etki yapmazlar. Sümerler gibi sadece adalarda yaşayanlar en son adanın da 7 bin yıl önceleri denize gömülmesi nedeniyle, Basra kıyılarında karaya çıkarlar.

Devamı var.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: