Herşey Güzel Olacak- Bölüm-17-Atlantis-Ovalıların Bereketli Hilal bölgesini ve Anadolu Türkmen ve Yörüklerini oluşturmaları

yasliİsmet GEDİK

Dicle-Fırat vadileri boyunca kuzey-batıya kaçanlar, buzul devri boyunca yaşama elverişli olmayan Anadolu platosu gibi kuzey bölgelerinin ilk sakinleri olurlar.

Anadolu-çiftçileri nereden geldiler?

Son arkeolojik bulgular en eski toplumsallaşma noktalarının 12 bin yıl önceleri Göbekli-Tepe, Hallan Çemi gibi Güneydoğu Anadolu yörelerinde olduğunu göstermiştir. Bu noktalarda toplumsal yaşamı başlatan insanlar henüz tarım ve hayvancılığı keşfetmemişlerdi, ama “yaşam ortaklığı” kavramına ulaşmışlardı.


Ve bu yeteneğe de Basra-Hürmüz ovası üzerinde ulaşmışlardı. Çünkü devasa ovanın her tarafında yaşayabilmek için, çevresindeki insanları rakip olarak değil, ovanın her tarafına su kanalları yapılmasını gerçekleştirecek ortaklar olarak görme ve kabullenme bilgisine ulaşmışlardı. İlk toplumsal davranış böyle başlamıştır ve ilk başladığı yer de Basra-Hürmüz ovası, diğer bir tanımıyla Atlantis Ovasıdır.

Buzul devrinin sona ermesiyle, Atlantis Ovası tekrar denizle kaplanmaya başlayınca insanlar da ovayı terk ederek, yeni yaşam ortamları aramaya başlarlar.

Yeni yaşam ortamlarının başında da Anadolu gelmektedir, çünkü buzul-devri süresince kar ve buz altında bulunan Anadolu, kar ve buzların ergimeye başlamasıyla, yeni yaşam ortamlarına dönüşmüştür. Atlantis ovasındaki insanlar da bundan haberdardır, çünkü Anadolu merkezli çakmaktaşı ticareti yapanlar bu bilgileri onlara iletmektedirler.

Bu nedenle dünyada ilk toplumsallaşma, sunulan haritada gösterildiği üzere, Güney-doğu Anadolu’nun merkez olduğu Bereketli-Hilal denilen bir kuşakta 12 bin yıl önceleri başlatılır.

Tüm Anadolu’nun yerleşime açılması 2-3 bin yıl sürer. Bu nedenle kuzey

ve batı Anadolu’da ilk yerleşim noktaları yaklaşık 9 bin yıl önceleri oluşmaya başlar. Tüm Anadolu bu nedenle Atlantis-Ovalı göçmenlerin ilk vatanlarıdır, çünkü daha önce yaşadıkları yerler (Atlantis-Ovası) denizle kaplanmıştır, onlar da göçe mecbur kalmışlar ve daha önceleri karlarla kaplı bu bölgenin ilk sakinleri olmuşlardır. Anadolu toplumlarının çekirdeği böyle oluşmuştur.

Bereketli Hilalden sonra kültür aktarımı batı ve kuzey-batı yönünde devam eder. Kuzey-batı yönünde önce Trakyalılar yerleşir ve onların devamında Tuna Nehri havzası boyunca 8 bin ile 6 bin yılları arası var olan Vinça kültürü oluşur.

Batı yönündeki ilerlemeler daha çok adalar üzerinden olur: Kıbrıs, Girit ve diğer Ege-adalarına 6-7 binli yıllardan sonra yerleşim olur. Yunanlıların 3.700lerdeki istilalarına kadar oralarda yaşayan Pelasg adlı kavimler de Atlantis göçmenleridir.

Deniz yoluyla göçler İtalya’daki Etrüsk kültürüyle devam eder. Sonra Güney-Fransa’daki aglütine dilli Akitan’lılar yerleşirler. Onların yerleşimleri batı yönünde devam eder ve Avrupa’da aglütine dilli Bask kültürü yerleşir. Basklar bu kültürlerini günümüze kadar devam ettiren tek Avrupa halkıdır. İngiltere ve İrlanda’nın ilk yerli kavimlerinin yerleşmeleri yaklaşık 5-6 bin yıl önceleri olmalıdır.

Yani tarih kitaplarında Truva, Karya, Hatti, Luvia, Kapadokya, Pamfilya, Klikya, Kolhis, gibi adlarla anılan yerel toplumların hepsi Atlantis-Ovası göçmenleridir ve hepsinin konuştukları dil, Atlantis-ovalıların dili gibi aglütine =bitişimli=eklenmelidir.

Devamı var.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: