Herşey Güzel Olacak- Bölüm-21b- Sinaps oluşumlarının çoğu bebek ve çocukluk evresinde gelişir.

yasliİsmet GEDİK

Çocuğun beyninde önce aşırı bir sinaps üretimi gerçekleşir ve bunların çevreyle etkileşim içine girenleri korunur, diğerleri budanır, yani silinir.

Beyin korteksinin gelişme evresinde sinapslar önce hızlı şekilde aşırı çoğalırlar. Daha sonra sinapslarda bir budanma gerçekleşir ve ergenlikteki sayıda sinaps kalır.

Bu süreç, yaşamın ilk birkaç yılında çok coşkuludur, ancak ergenliğe kadar uzanabilir. Bununla birlikte, bu gelişim süresi içinde, farklı işlevlere sahip farklı beyin bölgeleri farklı zaman süreçlerinde gelişmektedir.


Görsel kortekste sinaptik aşırı üretimin zirvesi, yaşamın ilk yılının ortasında meydana gelir ve ardından okul öncesi dönemin ortasına kadar kademeli bir azalma oldur ve sinaps sayısı yetişkinlerdeki seviyelerine ulaşmış olır. Konuşma ve işitme işlevli beyin bölgelerinde benzer bir gelişim olur, ancak daha geç yaşlarda olur. Bununla birlikte, prefrontal kortekste (üst düzey bilişin gerçekleştiği beynin alanı), çok farklı bir resim ortaya çıkar. Burada, aşırı üretimin zirvesi yaklaşık bir yaşında gerçekleşir ve sadece orta ve geç ergenlik döneminde yetişkinlerdeki sayıya ulaşılır.

Doğumdan hemen sonra beyinlerde önce muazzam sayıda sinaps oluşturulması ve belli süreçler sonunda bu sinapsları çoğunun yok edilmesi, bedenlerin çevreye uyumları için çok gereklidir. Çocuk çevresinde neleri görüyor-işitiyorsa, onları tanımlayan sinapsları hayatta kalırlar ve tüm diğerleri tekrar yok edilirler.

Beyindeki belirli bölgelerin büyüklüğü ile ilgili olarak beynin gelişiminde belli bir bölgenin büyüklüğü o bölgenin sunduğu işlevin önemi ile ilişkilidir. Bu ilke şu şekilde özetlenmiştir: “Belli bir işlevi kontrol eden sinir dokusu kitlesi, bu işlev yerine getirilirken işlenen bilgi miktarı ile paralellik gösterir.” Örneğin, sesle yönünü bulan yarasa büyük bir işitme korteksine sahiptir; görme duyusunun önemli olduğu maymunda geniş bir görsel korteks, koku duyusuna bağlı olan sıçanda ise büyük bir koku korteksi bulunur. Sakladığı tohumların bulunduğu yeri hatırlamak için hafızaya ihtiyaç duyan çöl faresi oldukça gelişmiş bir hafıza alanına (hipokampus) sahiptir.

Bir insanın oluşum ve gelişimi tamamen insanın hücreselliğine dayalı ve insanın davranışlarının belirlenmesi tamamen hücrelerinin etki ve yetkisi altında iken, Sümerler neden tam tersi bir inanç sistemi geliştirmişler ve insanların gökten geldiğine inandıkları tanrılara hizmet için onlar tarafından çamurdan yaratıldığına inanmışlar?

Bu sorunun yanıtı Sümerlerin Tufan mitinde verilmektedir. Sümerler 50-60 bin yıl süren buzul devri boyunca bir ada üzerinde (tanrılar diyarı Dilmun’da) mutlu ve huzurlu bir hayat sürdürdükten sonra, buzul devri sonunda başlayan sel ve taşkın felaketleri sonunda yaşadıkları adanın sulara gömülmesinin nedenini anlayamamışlardır. Bir suç işledikleri için tanrılar tarafından cezalandırıldıklarına inanmışlardır. Dindar ve tanrılara saygılı olan kralları Ziusudra rüyasında veya vahiyle, tanrılardan birinin kendisini uyararak, bir gemiyle tanrıların göndereceği büyük bir sel felaketinden kurtulabileceği bilgisi sayesinde tanrıların bu cezasından kurtuldukları inancı, onların böyle bir inanç sistemi oluşturmalarında temel bir rol oynamıştır.

Doğayı oluşturan kuantsal sistem canlıdır, bilinçlidir. En iyi bilgilere göre oluşturulan en ergonomik yapıları tercih edip, kötüleri terk etmektedir. Böylece doğa ve dünyayı sürekli bir evrimsel sürece sokmuştur. Anında tüm evrenle etkileşim içinde olan ve bilgi oluşturup, olasılık hesapları yaparak evreni oluşturan bir yaratıcılıkla karşı karşıyayız. Bedenimiz böyle mucizevi özellikli atomlarca oluşturulmaktalar.

Devamı var.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAŞAM ARZU'SU

Yaşam sadece vişneli çörek kutusu ya da mayın tarlası değildir...

İdris'in Otağı

Sevgi Çiçeklerimi Koparabilirsiniz

ÖZGE ÖNDER

Burada Yaşam Var!

minimalist günlük.

bilinçli farkındalık, minimalizm

%d blogcu bunu beğendi: