The Economist’ten önemli iddia: Türkiye ekonomisinde saklanan gerçeği açıkladı

haber2artıThe Economist, ‘Erdoğan kendisinin çıkardığı yangına battaniye atmış olabilir fakat battaniye de yakında alev alabilir’ diyerek enflasyonun yüzde 50’yi bulabileceğine dikkat çekti.


The Economist dergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “kur korumalı TL vadeli mevduat” sistemine ilişkin çarpıcı bir analiz yayımladı.


Dergideki analizde Türkiye’de enflasyonun yüzde 50’yi bulabileceğini vurgulanarak, “Erdoğan kendisinin çıkardığı yangına battaniye atmış olabilir fakat battaniye de yakında alev alabilir” denildi.

çkirmizi


Analizde yeni kur korumalı mevduat hesabından bahseden yazıda Türkiye ekonomisinin düzlüğe çıkmaya yakın olmadığı vurgulandı. Erdoğan’ın geçici çözümünün şimdilik yatırımcılara “Türkiye Cumhurbaşkanının lirayı kurtarma ihtiyacının farkında olduğuna dair güvence” verdiği kaydedildi.


ERDOĞAN’IN PLANI DOLARA DAYALI DOLAYLI FAİZ ARTIRIMI

The Economist dergisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı planın aslında dolara endeksli dolaylı bir faiz artırımı olduğunu vurguladı. Greenwest Consultancy Dubai’nin Genel Müdürü Emre Akçakmak, The Economist’e verdiği demeçte, “Mevcut mevduat oranını alıyorsunuz ve bunun üzerine diferansiyel alabiliyorsunuz, bu da döviz sahiplerini liraya çevirmeye teşvik ediyor. Bu olduğu sürece hazinenin üzerindeki yük daha da artacaktır” ifadelerini kullandı.


KAMU MALİYESİ ÇÖKME RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA

Analizde, şimdiye kadar döviz kurundaki “vahşi” dalgalanma riskini üstlenenlerin Türk mevduat sahipleri olduğu söylenirken bundan sonra bu riski Türk vergi mükelleflerinin yani halkın üstleneceği kaydedildi.

Capital Economics’ten Jason Tuvey bu konuda, “Son 10 yılda gücün temel direği olarak kabul edilen kamu maliyesi, şimdi çökme riskiyle karşı karşıya” dedi.


ENFLASYON YÜZDE 50’LERİ BULACAK

Dergiye değerlendirmelerde bulunan analistler, özellikle bu ayın başlarında belirlenen asgari ücretteki artışın yürürlüğe girmesinin ardından, enflasyonun 2022’nin ilk yarısında yüzde 50’ye ulaşmasını beklediklerini belirtti.

Analistler, Türk Lirasının değerindeki herhangi bir önemli düşüşte, Merkez Bankası’nın lira mevduat sahiplerine paralarını vermek için para basmaktan başka seçeneği kalmayabileceğini vurguladı. Öte yandan, “Erdoğan kendisinin çıkardığı yangına battaniye atmış olabilir fakat battaniye de yakında alev alabilir” ifadelerine yer verildi.


artıhttps://artigercek.com/haberler/the-economist-tenonemli-iddia-turkiye-ekonomisinde-saklanan-gercegi-acikladi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: