DIŞ GÜÇLER PKK FETÖ

altanAltan ARISOY

.21. yüzyıl dünyasında politikanın düzeysizliği sizce de utanılası bir durum değil midir?Evrensel | Karikatür, Komik, Komik şeyler

Başta, tüm dünyaya demokrasi dersi vermeye kalkan ABD başkanlarının bayağı ve aptalca davranışlarının, taraftarlarını Temsilciler Meclisini basmaya kadar götürdüğünü gördük.

Sadece iç politikada değil, dış politikada da, dünyaya 100 yıldır bir kovboy (sığır çobanı) gibi bakıp, istedikleri şekilde yönetmeye çalışırken yaptıkları ise ne insanlıkla, ne de uygarlıkla bağdaşır.

çkirmizi


Bu durumda diğer ülkelerdeki siyasetlere bakmaya gerek bile yok.

Sadece AB ülkelerindeki siyasi düzey biraz daha hallicedir. Onlar da çıkarları azıcık bozulduğu anda insanlığı filan unutup her melanete bulaşabilirler. Nitekim insanlık tarihinin en büyük savaşlarını onlar çıkarmışlardır.

Kısaca, “evrensel kurallar” denilen insan hakları, adalet, özgürlük vb. kavramlar bir anda yok edilebilirler. Hem de insan hakları, ulusların özgürlüğü, bağımsızlığı sloganlarıyla…

Ve iddia ederiz ki, ne insanlık, ne de uygarlık idealize edilemez.

Yarınlarda insanlık adına- belki de şimdiye değin görülmedik vahşette- çok büyük kötülüklerin yapılmayacağına kimse güvence veremez.

Geleceğe umutla bakıldığı kadar, dikkatle de hazırlanmanın gerekliliği ortadadır.


Dış Güçler | Sefer Selvi - Tüm Karikatürler | Dergi Kapakları ve Karikatür


+++

Böyle kötümser bir genelleme yaptıktan sonra Türkiye’ye gelelim.

Yukarıdaki genel bakış açısından, Türkiye’de uygulanan politikalar önde gelen tüm devletlerden çok daha yoğun eleştirileri hak ediyor.

Türkiye’nin tüm aydınlık güçleri ve çağdaşlığa yönelen halk, Türk Devrimi’ni ortadan kaldırmayı hedefine koyarak, yüzyıllar, hatta binyıllar öncesini geri getirmeyi özleyen cahil bir iktidarın baskısı altında zulüm görmektedir.

Bugün, Türkiye cumhuriyeti iktidarın baskısı altında temel nitelikleri ortadan kaldırılmış ve tek kişinin keyfine teslim edilmiştir.

İlk çağ imparatorluklarını hem kral, hem din adamı, (yarı ölümsüz başrahip), hem baş yargıç, hem başkomutan olan kutsallıkla donatılmış kişiler yönetirdi.

.21. yüzyıl Türkiye’sinde Tayyip Erdoğan da kendisi ve yandaşları için aynı niteliklere sahiptir.

Anayasa ve yasa dahil, uygun görmediği hiçbir kuralı tanımaz ve uygulamaz.

Tek başına kararlar alır. Yasa çıkarabilir.

Uygulamalarını dini gerekçelere dayandırabilir. Başkomutanım diye övünür. Diğer insanları, özellikle muhalefet edenleri aşağı görür.

Böyle devam ederse Türkiye’nin de İslam ülkelerinin içine düştüğü çıkmaza saplanması kaçınılmazdır.

+++

Geleceğin dünyasında Türkiye’nin yoksul, cahil bir toplum olarak yaşamasını isteyebilecek bir yurttaşımız bile olamaz. Her yurttaşımız kendisi ve ülkesi için en iyiyi ister.

Öyleyse Türkiye toplumu 20 yıldır illüzyondan kurtulamamış bir hasta gibi,  gözü bağlanmış, beyni koşullanmış bir şekilde neden kendi geleceğini karartıyor? Atatürk ve cumhuriyet düşmanlarını neden başına tac ediyor?

İçinde yaşadığımız somut koşullar Türkiye’nin dünyanın önde gelen ülkelerinden çok daha büyük bir tehlike içinde olduğunu gösterir.

Bu durum sürdürülemez.

+++

Şunu söylemek pek de yanlış olmaz:

AKP’nin kuruluşundan bugüne kadar yaptığı tüm işlemler ve kararlar yasa dışıdır. Hepsinde yasa dışı bir art niyet vardır.

Bu kuşkusuz benim fikrimdir.

İsterseniz siz de şöyle bir düşünün.

Refah Partisinin devamı olan Fazilet Partisi de kapatılınca, yasaklı olan Erbakan’ın kurdurduğu Selamet Partisine katılmayan Erdoğan ve dört arkadaşı AKP’yi kurdu. Bir günde üye sayısı 51’e yükseldi. ABD ile ilişkiler önceden başlamıştı. ABD’ye mektup yazıldı. Beyaz Saray’da kabul edildi. ABD aracılığıyla Genelkurmay başkanı ile görüştürüldü.  Parti genel başkanı olamazken oy pusulalarına Erdoğan adı yazıldı. Siirt il seçimleri –sırf Erdoğan’ın milletvekili seçilebilmesi için- anlamsız bir gerekçeyle iptal edilerek yenilendi…

(Bugüne kadar tüm olaylarda, kararlarda AKP’nin yasalara, geleneklere aykırı uygulamalarını görebilirsiniz. Yasa yapmada, seçimlerde, ihalelerde, diploma skandalında, anayasa tanımazlıkta, özelleştirmelerde, varlık fonunda, mahkeme tanımazlıkta, emirlerde, açık suç olan kaçakçılık, yolsuzluk, yağma, adam kayırma, rüşvet, çete ilişkileri ne varsa hepsinde bir uygunsuzluk bulabilirsiniz.)

+++


Daily Karikatür on Twitter: "Dış Güçler 2 | Yasin Halaç #mizah #komik  #karikatür https://t.co/OCajhdpGGT" / Twitter


Erdoğan’ın şöyle bir özelliği var:

Her suç işleyip, her yanlışı yaptıktan bir süre sonra o yanlışları yapan sanki başkalarıymış gibi “biz onlardan değiliz” diyebilmesidir. Ardından da hepsini muhalefetin yaptığını iddia edebilmesidir. Bu söylemleri yineleyerek inandırıcılıktan o kadar uzaklaştı ki, artık espri olarak bile gülünmez oldu.

Yine Erdoğan’ın başlattığı “Terörist” suçlaması da aynı şekilde gülünç karşılanır oldu.

Kim onun iktidarını eleştiriyor ve karşı çıkıyorsa “terörist” damgasını yemektedir. Öğrencilerden işçilere, esnaftan, aydınlara, çiftçiden memurlara…

Bu konuyu derinleştirelim.

Bir insana terörist diyebilmek için, onun terör örgütü ve eylemleriyle bir ilişkisinin bulunması, dahası yargılanıp hüküm giymesi gerekir. Erdoğan ve avanesi içinse kendilerine karşı çıkan herkes teröristtir!

“Terör örgütleriyle irtibat ve iltisak” , yani bağlantı ve yapışma anlamında yasada olmayan bir suç yinelenip durmaktadır.

İnsanlar kanıtsız, hükümsüz yıllar boyunca tutuklu kalmaktadır.

Bunun için Erdoğan’ın birine suç isnat etmesi yeterlidir. Emir anında alınır ve hemen tutuklama kararı verilir.

+++

Madem terör örgütleriyle görüşmek, ilişki ve işbirliği içinde olmak suçtur.

O zaman bu suçu en çok işleyen AKP ve Erdoğan’dır.

Ve haklarında 2008 yılından beri en küçük bir soruşturma yapılmaz.

Öte yandan İYİ Parti, CHP, hatta milletin bir bölümü sürekli olarak Çete, terör, PKK, FETÖ suçlamalarıyla karşılaşırlar.

Kanıt mı?

Hiç yok…

İçişleri Bakanı terörist sayısı açıklıyor.

Şurada şu kadar, burada bu kadar…

Bağlı oldukları örgütleri de bildirerek…

Bir bakan bildiği halde bir kurumdaki teröristler hakkında işlem yapmıyorsa, terörle mücadele ettiği değil, ancak işbirliği yaptığı söylenebilir.

FETÖ ile 14 yıl işbirliği ve ortaklık yapanlar, başta Erdoğan olmak üzere AKP’dir.

Acaba bugün en büyük terör örgütü, suç örgütü olan FETÖ, 2016 Temmuzuna kadar terör örgütü değil miydi? Teröristlerin her istediğini verdiği halde hakkında hiçbir işlem yapılmayan, hatta kınanamayan, sütten çıkmış ak kaşık sayılan bir insan olabilir mi?

Ve bu insan önüne kim gelirse terörist diye suçlayabilir mi?

+++

Dünyanın en büyük terör örgütlerinden sayılan PKK ile, 2004’ten 2015’e kadar birlikte çalışan iktidar terör örgütünün en büyük destekçisidir.

Güneydoğu Anadolu kentlerinin PKKYe teslim edilmesi, birer PKK direniş kaleleri haline gelmesi kimin eseridir?

Yoksa PKK 2015 yılından sonra mı terör örgütü oldu?

HDP, terör örgütünün uzantısı ise “açılım, çözüm” gibi yalancı adlarla neden yıllarca işbirliği yapıldı?

+++


Dış güçlerin oyununa gelmeyelim gel biz halay çekelim | Mizah, Komik,  Karikatür


Dış güçler yaptı” söylemi hiçbir başarısızlığın gerekçesi olamaz.

Madem her kötü işi dış güçler yapıyor. Onları neden engellemediniz? Görevinizi neden yapmıyorsunuz? Millet sizi korkuluk diye mi seçti? Neden gereğini yapmıyorsunuz?

Küçük çocukların işlediği suçu ona-buna atıp ağlaması gibi “dış güçler yaptı”  demek acizliğin göstergesidir. Beceriksizliğin, suçluluğun kanıtıdır.

Dünyada her devlet dış güçlerle çevrilidir Dış güçler önceden vardı. Sonra da olacaktır. Dış güçlerle çıkar mücadelesi tarihteki tüm devletlerin en büyük sorunu olmuştur.

Dünyada hiçbir devlet yöneticisi başarısızlığının gerekçesi olarak “dış güçler” söylemini kullanmaz. Bunun yerine üstüne oturduğu iktidar koltuğunu emanet aldığı millete teslim eder.

Ne olacağını yakında göreceğiz.


Evrensel | Karikatür, Komik, Komik şeyler

+++


.28 Aralık 2021

altanarisoy@gmail.com

Her derde deva: 'Dış güçler' - serbestiyet.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: