Bölüm 51- Milli Eğitim Sistemimizin Çökertilmesi

Prof. Dr. İsmet GEDİK

Bu engelleme işlemlerinin en kötüsü, eğitim sisteminin “Milli” olmaktan çıkarılıp, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile birlikte yürütülmesi gelir.


Bir devleti çökertmenin en etkili ve basit yolu, eğitim kalitesini düşürmekten geçer.

ABD bunu mükemmel şekilde uygulamaya başlar 1946lardan başlanarak,

adım adım eğitim sistemimiz çökertilir ve günümüzdeki perişan duruma gelinir.


Milli Eğitim Sistemindeki bu değişimleri anlayabilmek için şu tarihsel bilgiyi bilmek gerekir.


Adsız.png

Şekil 110: ABD’nin ülkemize yaptığı en büyük kötülük, eğitim sistemimizi çökertmek olmuştur. Köy Enstitülerinin kapatılması bunun en belirgin delilidir.


Hasan Âli, 1930 yılı Aralık ayında Atatürk’ün 3 Mart 1931 kadar süren üç aylık yurt gezisine katılmak üzere Maarif Vekâleti tarafından görevlendirilir.

Atatürk’ün, çevresindekilere yönelttiği “Türk milleti ne zaman kendini kurtulmuş sayar” biçimindeki soruya verilen cevaplar arasında onu en çok etkileyen Hasan-Âli’nin yorumuydu: 

“Türk milleti ne zaman kurtarıcı arama ihtiyacı duymayacak hale gelirse o zaman kurtulmuş olur” diyen Hasan Âli’nin düşüncesini önemsediğini Atatürk şu sözlerle ortaya koymuştu:

“Hepiniz enteresan fikirler söylediniz.

Fakat bu çocuğun ileri attığı, üstünde bizi derin derin düşündürmeye değer bir fikirdir”.


Bu görüş gereği 1935 yılında çalışmalara başlanır ve 17 Nisan 1940 tarihinde kabul edilen 3803 sayılı Köy Enstitüleri Kanunu ile resmileştirilir.

Halkın eğitilerek kalkınmasını amaçlayan eğitim kuruluşlarıdır.

Hasan Ali Yücel, bu nedenle 1938 yılında Milli Eğitim Bakanı olur ve 17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile Köy Enstitüleri projesini hayata geçirmeye başlar.   


1945 yılında Sovyetler Birliği lideri Stalin’in Türkiye’den Kars, Artvin ve Ardahan’ı ve Boğazlarda askeri üs istemesi üzerine, İnönü ABD’den askeri destek istemiştir.

Bu desteği vermeye hazır olduğunu belirten ABD, Truman Doktrini ile Marshall yardımına başlamıştı ama karşılığında Türkiye’de serbest seçimlere dayanan demokrasi düzeninin yerleştirilmesini ve “5 yıllık kalkınma planları” ve “Köy Enstitüleri” gibi uygulamaların kaldırılmasını talep etti.


Stalin’in tehditleri ciddi boyutlara ulaşınca Truman Doktrini hayata geçirilerek önce Arapça eğitimi ağırlıklı imam hatipler ve kuran kursları aniden açılacaktı ve akabinde Ankara Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’ne öğrenci alımı yasaklanacaktı (1946).


Bu arada gizli eller Doğu da ağaların üzerinden siyaset yürütüp köy enstitülerinin komünist yetiştirdiğini yayarak hükumete baskı oluşturunca da ne yazık ki köy enstitülerine öğretmen yetiştiren Ankara Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü 27 Kasım 1947 de kapatılacak ve Anadolu’daki 21 köy enstitüsü işlevsiz hale getirilecekti…


5 Ağustos 1946’da İsmet Paşa, Hasan Ali Yücel’ in yerine Milli Eğitim Bakanlığı’na Reşat Şemsettin Sirer’i getirir.

Gerici bir kafaya sahip vizyonsuz Sirer, meşhur Truman Doktrini gereği bakanlığa gelir gelmez Arapça eğitimi ağırlıklı İmam Hatip okullarını ve Kur’an kurslarını ivedilikle açar, Truman’a göre; Komünizm’in pan zehri İslam’dır ve Türkiye’nin Komünizm’e kaymaması için de Siyasal İslam şiddetle desteklenmelidir.

Aynı Şemsettin Sirer, Ankara Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsünü de kapattıktan sonra misyonunu tamamlamış, son yıllarında da dini eğitim üstüne kitaplar yazmıştır…


Köy Enstitüleri 1954’te Öğretmen Okullarına dönüştürülmüştür.

Cumhuriyetin büyük bir aydınlanma Projesi olan köy enstitüleri yukarıda açıklanan nedenle ortadan kaldırılmıştır.


Bu kötülüğü ülkemize yapan ise güya dost ülke olan ABD’dir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: